Almanya Başkonsolosluk Ziyareti

Almanya Başkonsolosluk Ziyareti

538
PAYLAŞ

EGİAD Uluslararası İlişkiler Komisyonu 30.11.2017 tarihinde İzmir’de bulunan Almanya Federal Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’na bir ziyaret düzenledi. Ziyarette ev sahipliğini Federal Almanya Cumhuriyeti Başkonsolosu Dr. Rainer Lassig ve ekonomiden sorumlu asistanı Nalan Karadağ yaptı. Ziyarete EGİAD yönetim kurulu başkanı Aydın Buğra İlter, yönetim kurulu üyeleri Feyzi Kaya, Baran Kayhan, uluslararası ilişkiler komisyonundan Cem DemIrci, Erkan Karacar, Elif Güngör, Fatih Sancak ve Olgaç Sayoğlu katıldılar.

Dostane geçen görüşmede, göreve yeni başlayan başkonsolos Dr. Rainer Lassig’e görevinde başarılar dilendi. EGİAD’ın kuruluşundan bugüne kısa bir sunumun yapıldığı görüşmede, EGİAD üye profilinden bahsedildi. Ayrıca, EGİAD’ın devam eden projeleri hakkında kısa bir bilgilendirmede bulunuldu. Almanya ve Türkiye arasındaki güçlü ekonomik ve kültürel işbirliğinin devamı konusunda EGİAD olarak gerekenin yapılacağının altının çizildiği görüşmede, EGİAD’ın da katkıda bulunduğu İzmir’in mukayeseli üstünlükler raporunun içeriğinden bahsedildi. 2018 yılının ilk çeyreği sonuna doğru yapılması düşünülen EGİAD Almanya iş gezisi için de karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

Almanya Federal Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Dr. Rainer Lassig, İzmir’de görev almaktan bulunmaktan son derece memnun olduğunu belirterek başladığı konuşmasında, son dönemlerde ekonomik göstergelerin yabancı yatırımcıları endişeye sevk ettiğini belirterek, bu konuda geleceğe dönük somut adımlar atılması gerektiğini söyledi. Türkiye’ye gelen yabancı yatırımcının %40 oranında azaldığını ama herşeye rağmen Türkiye’nin dünyada en büyük 17. ekonomisine sahip olduğunu ve potensiyelinin yüksek olduğunu belirtti.