22 Eylül 2018 Cumartesi

Başkanın Mesajı

Sevgili EGİAD’lı Dostlarım,

Derneğimiz ve şehrimiz için çok önemli bir proje olduğuna inandığımız Kemeraltı’nda yer alan ve Anıtlar Kurulu tarafından tescilli olan eski Portekiz Havrası’nın EGİAD Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi’ne dönüştürülmesi için gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi. Haziran ayında kullanıma açtığımız Merkezimizde ilk etkinliğimizi 19 Haziran tarihinde EGİAD Danışma Kurulu’nu ağırlayarak gerçekleştirdik. İzmir’in önde gelen kanaat önderleri, oda ve borsa başkanları ile rektörler ve önemli iş dünyası temsilcilerini ağırlama fırsatı elde ettik. EGİAD Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi konuklarımızdan tam not aldı.

Bundan sonraki süreçte EGİAD bünyesinde planladığımız çeşitli seminer ve toplantıların bu özel mekanda yapılması konusunda çalışma ve programlamaları yapmaktayız. Ayrıca Dernek paydaşlarımızın kullanımına da açacağımız Merkezimizin aktif ve yaşayan bir mekan olmasını hedefliyoruz.

EGİAD Danışma Kurulu Toplantımızda EGİAD faaliyetlerinin yanısıra İzmir ve hazırlıkları süren Teknoloji Üssü konusu masaya yatırıldı. İzmir’in sadece yaşanacak bir şehir değil, çalışılacak ve yatırım yapılacak bir şehir olduğu vurgusunun yapıldığı toplantıda EGİAD tarafından Mercer işbirliği ile hazırlanan İzmir Yaşam Maliyeti, Yaşam Kalitesi ve Ücret Karşılaştırması Raporu ele alındı. Yakın zamanda sizlerle ve tüm kamuoyuyla paylaşacağımız raporun etkin tanıtımının yapılması görüşüldü. Söz konusu rapor İzmir’in yaşam maliyeti ve yaşam kalitesi açısından pek çok parametreye bakıldığında avantajlarının yüksek olduğuna vurgu yapmaktadır.

Derneğimizin sosyal sorumluluk projelerinden biri olan EGİAD Kadın Girişimcilik Programı kapsamında 32 saat temel girişimcilik eğitimleri, toplam 40 saat destek eğitimleri ve ayrıca çeşitli seminer ve çalıştaylardan oluşan eğitim programı tamamlandı. Eğitimlerden sonra girişimci adaylarının fikirlerinin şirkete dönüştürme sürecinde karşılaştıkları soru ve sorunları görüştükleri yardım masalarında iş planı, finansal süreçler vb. konularda danışmaları sağlandı. Bilgi ve deneyimler paylaşıldı. EGİAD Kadın Girişimcilik Programı’nın kapanış toplantısını 16 Temmuz tarihinde saat 16.30’da gerçekleştireceğiz.

EGİAD Melekleri Ağı kapsamındaki çalışmalarımız da hız kesmeden devam ediyor. EGİAD Melekleri “Yatırımcı-Girişimci Buluşması” Etkinliğimizi 16 Temmuz Pazartesi günü saat 18.30’da EGİAD Kadın Girişimcilik Programı’nın kapanış toplantısının ardından gerçekleştireceğiz.

Bildiğiniz gibi EGİAD, Endüstri 4.0 konusunu gündeminin en üst sıralarında tutmaya ve bu konuda çeşitli bilgilendirme etkinlikleri yapmaya devam ediyor. Söz konusu çalışmaların devamının sağlanması ve etkinliğinin arttırılması hedefiyle Derneğimiz bünyesinde bir “Sanayide Dönüşüm Çalışma Grubu” kurulması planlanmaktadır. Üye sanayicilerimizin mevcut durumunu, Endüstri 4.0’a ne oranda hazır olduklarını ve yerel ve uluslararası pazarlarda rekabet edebilir bir duruma nasıl gelebileceklerini tartışmak amacıyla kurulacak çalışma grubunda yer almak isteyen üyelerimizin katkıları bizim için çok değerli olacaktır.
Söz konusu toplantılara katılımınızı dileriz.

Sevgi ve Saygılarımla,
Aydın Buğra İlter
Yönetim Kurulu Başkanı