26 Temmuz 2017 Çarşamba

Başkanın Mesajı

aydin-bugra-ilter-1Sevgili EGİAD’lı Dostlarım,

Uluslararası İlişkiler kapsamında daha önce Çin ve Rusya pazarını incelediğimiz bilgilendirme toplantılarının ardından bu ayki toplantımızı Slovenya hakkında gerçekleştirdik. Slovenya ekonomisi ve yatırım olanaklarını ilk ağızdan dinleme ve öğrenme imkanımız oldu.

Önümüzdeki günlerde, farklı ülkelerle ilgili derinlemesine bilgi edinebileceğimiz toplantılarımıza devam edeceğiz.

Geleneksel olarak her yıl düzenlediğimiz Huzurevi Sakinleri ile İftar Yemeği etkinliğimizi 300’ü aşkın misafirimizin katılımıyla gerçekleştirdik. İftar yemeğimize katılan ve destek olan tüm üyelerimize teşekkür ederiz.
Bildiğiniz üzere EGİAD “Ekonomik ve Demografik Göstergelerle İzmir” Raporu’nu geçtiğimiz günlerde üyelerimizle ve kamuoyuyla paylaşmıştık.

İzmir’in mukayeseli üstünlüklerine vurgu yapmayı ve dolayısıyla yerli ve yabancı yatırımın arttırılması çalışmalarına katkı koymayı hedeflediğimiz bu çalışma, daha sonra yapılacak diğer çalışmaların başlangıcı niteliğinde olmuştur. Bu çalışmaların devamı niteliğinde olacak bir başka toplantıyı 04 Temmuz Salı günü gerçekleştireceğiz.

Çatı kuruluşlarımızdan olan TÜRKONFED’in hazırladığı “Türkiye için Bir Rekabet Endeksi Raporu” tanıtım toplantısını EGİAD ev sahipliğinde Dernek Merkezimizde düzenlenecektir. Raporda Türkiye’deki illerin rekabet gücü; piyasa büyüklüğü, finansal derinlik, makroekonomik istikrar, emek piyasası, insan sermayesi, yaratıcı sermaye, sosyal sermaye ve fiziki altyapı endeksi olmak üzere 8 alt endeksin analizi ile ortaya konmaktadır. Bu çerçevede İzmir’e ait rakamların paylaşılacağı ve İzmir’in bulunduğu yerin ve durumun tartışılacağı toplantıya katılımınızı dileriz.

Siz değerli üyelerimizle birlikte keyifli bir yaz akşamı geçirmeyi ümit ettiğimiz EGİAD Happy Hour 7 Temmuz Cuma akşamı Alaçatı Muhtar Restaurant’ta gerçekleşecektir. Birlikte olmayı diler, saygılarımı sunarım.

Sevgi ve Saygılarımla,

Aydın Buğra İlter