26 Mayıs 2017 Cuma

Başkanın Mesajı

aydin-bugra-ilter-1Sevgili EGİAD’lı Dostlarım,

 

EGİAD’ın geleneksel toplantılarından biri olan Ege Toplantılarının 74.sünü TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik’in katılımıyla gerçekleştirdik. Toplantı öncesinde TÜSİAD-EGİAD işbirliği ile düzenlenen Kurum içi Girişimcilik Buluşmaları ve ardından 74.Ege Toplantısı çok sayıda üyemiz ve misafirimizin katılımıyla gerçekleşti.

Dönemimizin Sosyal Sorumluluk Projelerinden biri olan ve tüm geliri şehit ailelerine bağışlanacak olan EGİAD Yardım Konseri, Dokuz Eylül Üniversitesi Senfoni Orkestrası işbirliği ile Sabancı Kültür Merkezinde düzenlendi. Bu değerli projeye bilet alarak ve katılım göstererek destek olan tüm EGİAD ailesine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Uluslararası İlişkiler kapsamında, dönemin ilk yurtdışı gezisini Uluslararası İlişkiler Komisyonu organizasyonu ile Rusya’nın Başkenti Moskova’ya düzenledik. Ziyaret programı kapsamında ticari işbirliklerimizin geliştirilmesi hedefiyle pek çok temas gerçekleştirildi. Başarılı ve verimli geçen bu önemli gezide emeği geçen Uluslararası İlişkiler Komisyonumuza ve katılan tüm üyelerimize teşekkür ederiz.

Bir süredir üzerinde çalıştığımız ve İzmir’in özellikle yabancı yatırımcılar tarafından neden tercih edilmesi gerektiği konusunda somut verilere dayanan önemli bir referans kaynağı oluşturacağına inandığımız EGİAD “İzmir Mukayeseli Üstünlükler Raporu”nu 16 Mayıs tarihinde Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenecek bir etkinlikle siz değerli üyelerimizle ve kamuoyuyla paylaşacağız. İzmir’in potansiyel bir yatırım merkezi olarak yerli ve yabancı yatırımcıların gözündeki çekiciliğini arttırmaya yönelik yapılacak çalışmaların İzmir’deki tüm paydaşlarla birlikte gerçekleştirilecek bir toplantıda tartışılması hedeflenmektedir. Böylelikle raporda ortaya konulan güçlü ve zayıf yanların değerlendirilmesi ve yapılacak düzeltici önlemlerin kurumlar bazında planlanması sağlanacaktır. 16 Mayıs tarihinde gerçekleşecek etkinlik, iki bölümden oluşacaktır. İlk bölümde Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr.Sedef Akgüngör tarafından gerçekleştirilecektir “İzmir Mukayeseli Üstünlükler Raporu” sunumu; ikinci bölümde ise “İzmir Neden Yabancı Yatırım Almalı?” Konulu Panel gerçekleşecektir. Panelin Moderatörlüğünü Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ yaparken, panelde Dünya Gazetesi Yazarı Rüştü Bozkurt,  Dünya Gazetesi Yazarı Gündüz Fındıkçıoğlu ile Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Politikası Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Neşe Kumral yer alacaktır. Ayrıca, önümüzdeki günlerde söz konusu raporun İngilizce özeti yabancı yatırımcılara yönelik tanıtım amaçlı olarak da yayınlanacaktır.

Diğer taraftan, üzerinde önemle durduğumuz, Sanayi 4.0 konusu ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Bu kapsamda geçtiğimiz aylarda Siemens Türkiye İcra Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Ersoy’un katılımıyla gerçekleştirdiğimiz ilk bilgilendirme toplantısının ardından bu konuda yapılacak ikinci toplantının 29 Mayıs tarihinde Vestel CEO’su Sn. Mehmet Keskiner’in katılımıyla gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Ayrıca tüm paydaşlarımızın katılımıyla geniş kapsamlı olarak düzenlenecek Sanayi 4.0 Zirvesi’nin hazırlıkları devam etmektedir.

Söz konusu etkinliklerde birlikte olmak dileğiyle, saygılarımı sunarım.

Sevgi ve Saygılarımla,

Aydın Buğra İlter