22 Mart 2018 Perşembe

Başkanın Mesajı

Sevgili EGİAD’lı Dostlarım,

Bildiğiniz gibi EGİAD, girişimciliğin desteklenmesi konusunda uzun yıllardır çeşitli projelerle çalışmalarına devam ediyor. Özellikle “EGİAD Melek Yatırım Ağı” ile pek çok girişimciye ve melek yatırımcıya verimli ve faydalı etkinliklerle ulaşarak artı değer kazandırmayı sürdürüyor. Derneğimiz, “Kadın Girişimci Yetiştirme Programı” projesini başlatarak EGİKAD ve İZİKAD işbirliği ile 75 kadın girişimciye eğitim ve mentorluk sağlayacak. Proje kapsamında temel girişimcilik eğitimleri verilecek ve ardından iş kurmalarında destek olmak adına kurulacak destek masalarında mentorluk ve danışmanlık faaliyetleri gerçekleştirilecektir. Ayrıca girişimcilerin vizyonlarının ve motivasyonlarının arttırılmasına yönelik çeşitli destek eğitimleri de gerçekleştirilecektir. Mart ayı sonunda başlayacak eğitimler sonunda sertifika almaya hak kazanan girişimciler KOSGEB desteklerinden faydalanabileceklerdir. Şubat ayında basın toplantısı ile start verdiğimiz proje sonunda katılımcıların fikirlerini hayata geçirebilmeleri için sağlam bir temel oluşturulması hedefleniyor.

Diğer taraftan geçtiğimiz ay Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’yü Derneğimizde ağırlayarak Bakanlık çalışmaları ile ilgili çok önemli bilgiler aldık. Özellikle İzmir’in bir teknoloji üssü olması konusunda çalışma başlatmaları haberi bizi mutlu etti.

Ayrıca önümüzdeki dönemde ismini daha çok duyacağımız ve yavaş yavaş ekonomik yaşamda yerini genişleten “Blockchain” kavramını ele aldık. IBM Türkiye Finans Sektörü İş Geliştirme Lideri Simge Alpargun’u ağırlayarak konuyla ilgili bilgi aldık. Görüyoruz ki günümüzde artık yıkıcı teknolojiler oyunun kurallarını değiştiriyor. Ekonomi ve teknolojinin kesiştiği yerde bulunan blockchain teknolojisi de bu yıkıcı etkiyi göstermeye aday. Bu kapsamda, finansal teknolojinin de yalnızca ekonomistler, mühendisler ya da bankacılık uzmanları tarafından değil tüm iş dünyası tarafından da çok dikkatle takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

EGİAD’ın önemli değerlerinden olan; deneyim ve bilgileriyle bize her zaman yön gösterici olan fahri üyelerimizi biraraya getirmek üzere oluşturduğumuz Fahri Üyeler Komisyonu ilk toplantısını gerçekleştirdi. Düzenli olarak biraraya gelecek olan komisyon üyelerimizin değerli önerileri ve yol göstericilikleriyle Derneğimizin faaliyetlerine çok önemli artı değer kazandıracaklarına inanıyoruz.

Mart ayı içinde iki önemli projemize hız kazandıracağız. Bunlardan ilki biraz önce bahsettiğim “Kadın Girişimci Yetiştirme Programı”; ikincisi ise EGİAD’ın önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Hayat Okulu projesi. 2009 yılından bu yana sürdürülen proje kapsamında 100’ü aşkın Meslek Yüksek Okulu öğrencisine konusunda uzman akademisyen ve eğitimcinin katılımlarıyla kişisel gelişim eğitimleri ve iş insanlarının konuk konuşmacı olacakları deneyim paylaşımlarından oluşan bir program uygulanacak.

Ayrıca 15 Mart tarihinde EGİAD Ticaret Köprüsü etkinliğini gerçekleştireceğiz. Bildiğiniz gibi etkinlik üyelerimiz arasında ticari işbirliklerinin arttırılmasında önemli bir zemin sağlıyor. Çatı Kuruluşlarımızdan BASİFED (Batı Anadolu Sanayici İş Adamları Dernekleri Federasyonu) üyelerinin de dahil olacağı etkinliğe katılımınızı dileriz.

Sevgi ve Saygılarımla,
Aydın Buğra İlter
Yönetim Kurulu Başkanı