27 Mayıs 2018 Pazar

Başkanın Mesajı

Sevgili EGİAD’lı Dostlarım,

Mart ayında başlattığımız iki sosyal sorumluluk projemiz kapsamında etkinliklerimizi sürdürüyoruz. Bunlardan biri olan “Kadın Girişimcilik Programı” kapsamında kadın girişimci adaylarımıza verilen temel girişimcilik eğitimlerinin ardından çeşitli destek eğitimleri düzenlenmeye devam ediyor. Program kapsamında ayrıca ABD Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı, İş Geliştirme Uzmanı, Tarım Müsteşarı ve Ticaret Ataşesinin katılımıyla geniş kapsamlı ve iki oturumdan oluşan bir Kadın Girişimcilik Paneli düzenlendi. Panelde hem Amerikalı uzmanlardan girişimciler için önemli tavsiyeler aldık, hem de girişimcilere ilham olacak üç değerli iş kadınından başarı öykülerini dinledik. “Kadın Girişimcilik Programı” girişimci adaylarının işlerini kurarken ihtiyaç duydukları konularda danışabilecekleri mentörlük programı ile devam edecek.

Bir diğer sosyal sorumluluk projemiz olan EGİAD Hayat Okulu’nun ise bu yıl gerçekleşen 5.döneminini 8 haftalık eğitim programıyla tamamladık. Proje kapsamında, 100’ü aşkın Meslek Yüksek Okulu öğrencisine konusunda uzman akademisyen ve eğitimcinin katılımlarıyla kişisel gelişim eğitimlerini içeren ve iş insanlarının konuk konuşmacı olarak deneyim paylaşımlarında bulundukları bir program gerçekleştirildi. Başarıyla tamamlanan programda emeği geçen Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarıma özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.

Diğer taraftan her zaman gündemimizde ön sıralarda olan Sanayi 4.0 konusu kapsamında, Pınar Entegre Et Fabrikasına inceleme gezisi düzenleyerek, Sanayi 4.0 uygulamalarını yerinde görme fırsatı yakaladık. Bu kapsamda teknik inceleme gezilerimize devam edeceğiz.

Geçtiğimiz kış başlattığımız Vuca Çalıştayları Serimizin Nisan ayında yapılan toplantısında “VUCA Döneminde Stratejik İş Modeli Geliştirme ve Uygulama” konusu ele alınarak, belirsizlik dönemlerinde belirlenecek iş modeli stratejisinin nasıl geliştirileceği konusunda üyelerimiz ve özellikle “Kadın Girişimcilik” Programı’nda yer alan girişimci adayları için önemli bir katkı sağladığını düşünüyoruz.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz aylarda kamuoyuyla paylaşılan “Ekonomik ve Demografik Göstergelerle İzmir” Raporumuz ile İzmir’in tanıtımı ve İzmir’e yerli ve yabancı yatırımın çekilmesi hedefiyle başlattığımız çalışmaları sürdürerek İzmir için farklı araştırmalara imza atmaya devam ediyoruz. Mercer Türkiye tarafından hazırlıkları sürdürülen “İzmir’de Yaşam Maliyeti, Yaşam Kalitesi ve Ücretlendirme” araştırmasının sonuçlarını içeren raporunu yakın zamanda siz değerli üyelerimiz ve tüm kamuoyu ile paylaşacağız. Üyesi olduğumuz İzmir Ekonomik Kalkınma ve Koordinasyon Kurulu’nun (İEKKK) geçtiğimiz günlerde yapılan aylık toplantısında söz konusu raporla ilgili ön bilgiyi İzmir’in kanaat önderleriyle paylaştık. İEKKK Üyelerinin takdirlerini alan Rapor, şehrimiz için çok değerli bir araştırma olarak değerlendirildi. İzmir’i yaşam kalitesi, yaşam maliyeti ve ücretlendirme konularında İstanbul’la karşılaştırarak değerlendiren raporun şehrimizin öne çıkan sosyo-ekonomik özelliklerini vurgulamak açısından önemli olduğunu düşünüyoruz.

Diğer taraftan yine şehrimiz için çok önemli bir proje olduğuna inandığımız Kemeraltı’nda yer alan ve Anıtlar Kurulu tarafından tescilli olan eski Portekiz Havrası’nın EGİAD Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi’ne dönüştürülmesi için gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi. Haziran ayında kullanıma açılacak Merkezimizin şehrimizin saygın bir etkinlik merkezi olarak hem Derneğimize hem de bölgeye değer katacağına inanıyoruz.

Sevgi ve Saygılarımla,
Aydın Buğra İlter
Yönetim Kurulu Başkanı