20 Kasım 2018 Salı

Başkanın Mesajı

Sevgili EGİAD’lı Dostlarım,

Endüstri 4.0 başlığını gündeminin üst sıralarında tutmaya devam eden Derneğimiz bünyesinde, konuyla ilgili çalışmaların devamının sağlanmasını adına “Sanayide Dönüşüm Çalışma Grubu” kuruldu. Çalışma grubu düzenli olarak yaptığı toplantılarla konuyla ilgili yapılabilecek bilgilendirme etkinlikleri ve aksiyonlar planlarını ele alıyor.

Diğer taraftan sektör toplantıları serimize devam ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde, otomotiv sektörünü ele alarak Renault Mais Türkiye Ceo’su Dr.Berk Çağdaş’ı ağırladık. Sektörün dinamikleri ve hızla ilerleyen teknoloji ile sektörün geldiği nokta ve gelecek beklentilerinin tartışıldığı verimli bir toplantı gerçekleştirildi. Sektör toplantıları serisinde ayrıca denizcilik sektörü kapsamında marina ve yatçılık konusunu ele aldık. İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı ve EGİAD Üyesi Yusuf Öztürk’ün yanı sıra, önemli marinaların yöneticilerinin konuk konuşmacı olduğu toplantıda sektörü ayrıntılarıyla masaya yatırdık.

Ayrıca, ekonomide yaşanan gelişmeleri değerlendirdiğimiz ve farklı kurum temsilcisi uzmanları konuk ettiğimiz Ekonomi Değerlendirme Toplantıları gerçekleştirdik. “Sivil Toplum Kuruluşlarında İyi Yönetişim”, “Kişisel Verilerin Korunması”, “Son Gelişmeler Işığında İran”, “Malta ile İş Yapmak” konularında farklı toplantılar düzenledik.

Derneğimiz ve şehrimiz için çok önemli bir proje olduğuna inandığımız Kemeraltı’nda yer alan ve Anıtlar Kurulu tarafından tescilli olan eski Portekiz Havrası’nın EGİAD Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi’ne dönüştürülmesi için gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları tamamlandı. Merkezimizin resmi açılışını üyelerimiz, Danışma Kurulu üyelerimiz, İzmir protokolü ve paydaşlarımızın katılımıyla gerçekleştirdik. Projemizin hayata geçmesinde, sahip oldukları yapıyı restorasyon karşılığı 20 yıl süre ile EGİAD Sosyal ve Kültürel Etkinlik Merkezi olarak tahsis eden, İzmir’in tarihi ve kültürel zenginliğinin bir parçası olan İzmir Musevi Cemaatine; mali olarak sağladıkları destek ve sponsorluklarla İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası, Odeabank, Folkart, Arkas Holding, Kaya Turizm, CMS, Asmira Grup, Koç İnşaat, Sun Tekstil, Hanif Pehlivanoğlu, Barçın Spor, Borkim, Ege Ulaşım ve Medmar’a, ayrıca ayni ve maddi katkılar koyan daha onlarca üyemize; yardım ve desteklerini esirgemeyen İzmir Valiliği, Konak Belediyesi ve Tarkem’e; projenin restorasyonunu gerçekleştiren Umart Mimarlık’a, projenin başlatılmasına öncülük eden EGİAD 13.Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya ve 13.Dönem Yönetim Kurulu’na tekrar teşekkür etmek isterim.

Amacımız bu yapının sadece EGİAD ve üyeleri tarafından değil, İzmir’deki tüm STK, şirket, meslek odaları ve kurumların, sosyal ve kültürel etkinlikleri ve iş toplantıları için kullanılması ve bu etkinliklere ev sahipliği yapmasıdır. Bu yapı yaşadıkça ve şehrin tüm paydaşları tarafından kullanımı arttıkça yaptığımız proje amacına ulaşmış olacak ve tarihi alanın hareketlenmesine katkı sağlayacaktır. EGİAD Sosyal ve Kültürel Etkinlik Merkezi, diğer STK, kurum ve şirketlerin de bölgede benzer projeler gerçekleştirerek ulaşılmaya çalışılan inisiyatife katkı sağlamak adına bir rol model olmuştur.

Diğer taraftan 10 Kasım haftası nedeniyle EGİAD olarak Ulu Önder Atatürk’ü ebedi istiratgahında ziyaret ederek gerçekleştirdiğimiz resmi törenle onun ilke ve devrimlerine sadakatimizi ifade ettik. Anıtkabir ziyaretimizin ardından Ankara temasları kapsamında TBMM Başkanı Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu makamlarında ziyaret ettik. Yapılan ziyaretlerde gündemdeki önemli başlıkların yanısıra İzmir ve bölge ekonomisi ile ilgili değerlendirmelerde bulunuldu. Bölgenin beklentileri aktarıldı. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Ak Parti İzmir Milletvekilleri Mahmut Atilla Kaya, Yaşar Kırkpınar, Ceyda Bölünmez Çankırı ve Cemal Bekle’den oluşan heyet ile görüştük. Daha sonra İyi Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ı ve Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili ve EGİAD Üyesi Bedri Serter’i makamlarında ziyaret ettik. Yapılan toplantılarda İzmir’i, beklentilerini, sorunlarını ve çözüm önerilerini tartıştık.

Türkiye Büyük Millet Meclisi temaslarının ardından EGİAD heyeti olarak TÜSİAD Ankara Temsilciliği’ni ziyaret ederek TÜSİAD Ankara Temsilcisi Eray Akdağ ile biraraya geldik. TÜSİAD’ın çalışmaları ve Ankara gündemine ilişkin bilgi aktaran Akdağ ile siyaset gündemini, uluslararası ilişkileri ve yerel seçim sürecini değerlendirdik. Ayrıca temaslar kapsamında, bir düşünce kuruluşu olan German Marshall Fund of the United States (GMF) Türkiye Direktörü Özgür Ünlühisarcıklı ile biraraya geldik. Yaptığımız toplantıda Türkiye Amerika İlişkileri ve genel dış politika konuları ele alındı.

İki gün boyunca verimli ve yararlı geçen temaslar ile Ankara gündemine yakından bakma imkanı elde ederek şehrimizin/bölgemizin dinamiklerini ele alma, sorunları konuşma ve çözüm önerilerini sunma fırsatı yakaladık.

18 Aralık tarihinde Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nı ağırlayacağımız 76.Ege Toplantımızı Swissotel’de gerçekleştireceğiz. Akşam yemekli olarak düzenlenecek toplantıda birarada olmayı dileriz.

Sevgi ve Saygılarımla,
Aydın Buğra İlter
Yönetim Kurulu Başkanı