Sürdürülebilirlik için Kurumiçi Girişimcilik

Sürdürülebilirlik için Kurumiçi Girişimcilik

567
PAYLAŞ

TÜSİAD’ın Kurum İçi Girişimcilik Buluşmaları’nın İstanbul dışındaki ilk etkinliği Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) işbirliğiyle İzmir’de gerçekleştirildi. TÜSİAD’ın Ege Genç İşadamları Derneği işbirliği ile düzenlediği “Kurum İçi Girişimcilik Buluşması”nda bu konudaki deneyimlerini ve önerilerini paylaşan panelistler, değişmeyen firmaların ayakta kalamayacağını, bunun için liderlerin kurum içinde yeni fikirlerin önünü açmasının ve bu kültürü tüm çalışanların paylaşmasının gerektiğini dile getirdiler.
Etkinliğe katılan panelistler dünyada iş yapış şekillerinin ve tüketici beklentilerinin hızla değiştiğini, buna ayak uyduramayan kurumların da ayakta kalamayacağını dile getirdiler.
EGİAD Dernek Merkezi’nde gerçekleşen konferansa EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter ev sahipliği yaparken, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Girişimcilik Yuvarlak Masa Lideri Murat Özyeğin, Accenture Türkiye Genel Müdürü Dilnişin Bayel, BASF Türkiye CEO’su Buğra KAVUNCU, ING Bank Operasyon ve Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Görkem KÖSEOĞLU, Maxion Türkiye Operasyonları Genel Müdürü Hakan ÜNLÜ, Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Direktörü İhsan ELGİN, EGİAD Melekleri Yönetim Kurulu Başkanı ve barcin.com Genel Müdürü Ali BARÇIN, Allianz Türkiye Genel Müdürü Aylin SOMERSAN-COQUI, Koç İnovasyon Programından Sorumlu Koordinatör Murat PEKSAVAŞ, TÜSİAD Kurum İçi Girişimcilik Çalışma Grubu Başkanı & ING Bank Genel Müdürü Pınar ABAY konuşmacı olarak katıldı.
Konferansta kurum içi girişimciliğin kilit başarı faktörleri ve örnek uygulamaları paylaşılırken, kurum içi girişimcilik ve inovasyon projelerinin mevcut kurumsal yapı içinde adaptasyonuna yönelik tecrübeler aktarıldı. Ayrıca start up örnekler ile kurumsal yapı içindeki çalışmalara ilham kaynağı teşkil eden konferans, katılımcıları yeni çalışma biçimleri ile de tanıştırdı.
Konferansın açılış konuşmasını yapan EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter, bundan 50 sene önce Fortune 500 listesinde yer alan şirketlerin yaklaşık % 90’ının bugün faaliyet göstermediğinin altını çizerek, değişim yönetimini planlamayan, girişimcilik ve inovasyon ruhunu kurum içinde desteklemeyen, iş yapış biçimlerini kurumsal ama daha dinamik bir yapıya kavuşturamayan şirketlerin de çağın gerisinde kalarak yok olmaya mahkûm olduğunu dile getirdi. Y ve Z jenerasyonlarının da kendine özgü özelliklerini göz önünde bulundurmak ve değişim yönetimini gerçekleştirebilmek için, artık daha çok insan odaklı ve farklı yönetim stratejileri ile hareket etmeleri gerektiğine dikkat çeken İlter, EGİAD olarak çağı yakalayan etkinliklere imza atmaya önem verdiklerini belirtti.
Sürekli değişen ve gelişen dünya şartlarında rekabet üstünlüğü yakalayabilmenin, yeni girişimleri bularak bunlara hayat vermekten geçtiğini vurgulayan İlter, “Şirketlerin rekabet edebilmeleri için inovatif olmaları gerekmekte. İnovasyon ise, yaratıcılık ve onun faydaya dönüştürülmesiyle ortaya çıkıyor. Bizler, kurumlara hızla değişen iş yaşamında, liderlik ve kültürel dönüşümde çözümler sunuyoruz. Düzenlediğimiz etkinliklerde girişimcilik ve inovasyonun önemine değinerek farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz” diye konuştu. Kurumiçi girişimcilik konusunda farkındalık yaratmak ve bir gündem oluşturmak amacıyla yola çıktıklarını ifade eden İlter, bu konferansla son trendleri, yeni uygulama modellerini ve vizyonlarını katılımcılara aktarmayı hedeflediklerini dile getirdi.
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Girişimcilik Yuvarlak Masa Lideri Murat Özyeğin ise, İzmir’i girişimcilik ruhunda temel bir yerde gördüklerini belirterek, “Gençler için düzenlediğimiz “Bu Gençlikte İş Var” yarışmasında son üç yıldır en çok başvuruyu İzmir’den aldık. TÜSİAD Girişimcilik Bayrağı’nı 3 yıldır İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde göndere çekiyoruz. Burada amaç, şirketler için gelişimden yana başka bir seçeneğin olmamasıdır. ABD’deki istihdamın yüzde 90’ı son 5 yılda kurulan şirketlerin sayesinde oluşturuldu. Yeni kuşak yöneticileri, 1. kuşak yöneticilerini birçok noktada ikna etmeye, bu değişimi tetiklemeye çalışıyor. Buradaki örneklerden rol alın. İçimizdeki en güzel örnekleri bugün buraya toplamaya çalıştık. Bu panelleri devam ettireceğiz.” diye konuştu.