Başkanın Mesajı

Değerli EGİAD Ailem,

Bir süredir Covid-19 Küresel Salgını nedeniyle farklı günler yaşıyoruz.

Krizin başlangıcıyla birlikte ivedilikle oluşturduğumuz EGİAD Kriz Masası ile sizlerle irtibat kurmaya ve elimizden geldiğince bu süreçte destek olmaya çalışıyoruz. Her bireyin kaygı düzeyi ve stresle başa çıkma yöntemi birbiriyle farklılık taşımaktadır. Kişilerde maruz kalınan durum ile ilgili konuşma ihtiyacı ya da tam tersi konuyu hiç açmama ve içe kapanma görülebilir. Bu dönemde yakın çevreden sosyal destek almak, yakın çevre ile duyguları paylaşmak,  bu hislerin süresini ve şiddetini azaltacaktır. Duygu ve düşüncelerin dışa vurumuyla sosyal doyum alınması ve bunun belirli rutine bağlanması duyguların kabul edilebilirliğini destekleyecektir. Biz de bu doğrultuda artık bir marka haline gelmiş olan Biz Bize toplantımızı malumunuz ilk kez online olarak gerçekleştirdik.

Yeni dönemde faaliyetlerimizin aksamaması adına başlattığımız webinarlar artık normal zamanlarda yaptığımızdan daha fazla seminer yapmamıza da fırsat sağladı. Zaten devam etmekte olan dijital dönüşüm projemize bu bağlamda eklemeler yaptık. Bundan sonra da normal rutine döndüğümüzde fiziken dernekte olamayan üyelerimize umuyorum ki uzaktan erişim ile toplantılara katılma fırsatını da sunacağız.

İlk kez 2009 yılında İZKA desteği ile düzenlen ve sonrasında gelenekselleşerek gençlerimize yeni kapılar aralayan Hayat Okulu ile bugüne kadar bine yakın gencimizi iş hayatına hazırlayarak el uzattık. Karantina günlerinde değerli gençlerimizin uzağında kalmamak adına İzmir’deki meslek yüksekokulu öğrencilerine yönelik 5 farklı kişisel gelişim eğitiminden oluşan online EGİAD Hayat Okulu’nu devreye soktuk. Gençler bu projede konularında uzman akademisyenler ve eğiticilerden sadece ders almıyorlar ayrıca farklı sektörleri tanıyor, çalışma yaşamında başarılı olmanın sırlarını da öğreniyorlar.

Covid-19, dünya için adeta yeni bir dönemin başlangıcını temsil etmekte. İnsanoğlunun tüm alışkanlıkları ve yaşam biçimi yeniden tasarlanmaya başlandı. Evden çalışma özellikle bilişim altyapısı sağlam işletmelerde önceden de kullanılıyordu. Covid-19 sürecinden sonra bunun yaygınlaştığını ve bazı sektörlerde sistematik hale geldiğini gözlemleyeceğiz. Şirketlerin mevcut çalışanlarının yeterliliğini sorgulayacağı bir döneme geçiş yapmamız çok olası. Çalışanların teknoloji yetkinlikleri ile sosyal yetkinliklerini geliştirmeleri büyük önem kazanacak. Duygusal zeka, yaratıcılık, yeniden öğrenme, girişimcilik, empati kurma, ileri iletişim ile teknolojiyi kullanma, ileri veri analizi ve teknoloji geliştirme gibi yetkinlikler ön plana çıkacak.

Hepinize sağlıklı günler dilerken çok yakında tekrar yüz yüze görüşebilmeyi umuyorum.

Saygılarımızla,
Mustafa Aslan
Yönetim Kurulu Başkanı