Başkanın Mesajı

Değerli EGİAD Ailem,

Ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 Salgını hem ekonomik, hem sosyal hayatımızı ciddi boyutta etkiledi. Tüm sektörlerde pek çok etki bırakan pandemi, iş yaşamımızda da pek çok alışkanlığımızı kökten etkiledi. Artık daha hızlı adapte olduğumuz dijital dünyada, toplantılarımızı ve tüm işlerimizi online olarak gerçekleştirmeye, fiziksel olarak ofisler, toplantı salonlarında olmak yerine bilgisayar başında olabildiğimiz herhangi bir yerde hem çalışma hem seminerlere ve toplantılara katılma olanağı bulduk.

11 Mart tarihinden bu yana Derneğimiz bünyesinde tüm toplantı, seminer ve eğitimleri online ortamda gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Pandemi süreci öncesinde, Şubat ayında düzenlediğimiz 77.Ege Toplantımız, fiziki ortamda geniş katılımlı olarak gerçekleştirdiğimiz son toplantılardan biri oldu. 200’ü aşkın misafirin katıldığı 77. Ege Toplantısı’nda TOBB Başkanı Sn.Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ağırladık. Sayın Hisarcıklıoğlu TOBB faaliyetleri, girişimcilik, ekonomi ve finans konusunda pek çok konuya değindi, katılımcıların sorularını yanıtladı.

Covid-19 süreci ile birlikte, Mart ayından bu yana EGİAD olarak Pandeminin ekonomik etkilerini ele alan pek çok online seminer düzenlendi. Ekonomik ve finansal etkileri ele alan iki ayrı toplantıda Küresel Finans ve Muhasebe Meslek Kuruluşu ACCA Türkiye Gelişmekte Olan Ülkeler Başkanı Sn.Filiz Demiröz, TÜSİAD Baş Ekonomisti Sn.Zümrüt İmamoğlu’nu ağırladık. Diğer taraftan markaların itibarı konusunda İtibar Yönetimi Danışmanı Sn.Salim Kadıbeşegil’i, marka değeri yapılanması konusunda ise Sn.Dr. Zeynep Lembet’i ağırladık. Ekonomik ve toplumsal süreçleri küresel boyutta değerlendirdiğimiz bir diğer toplantıda ise Sn.Soli Özel’i konuk ettik. Ayrıca devlet tarafından verilen teşvikler konusunda bilgi almak üzere SGK İzmir İl Müdürü Sn.Ekrem Gülcemal ve İzmir Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Sn.Kadri Kabak’ı iki ayrı oturumda ağırlama fırsatı bularak SGK ve İŞKUR’un tüm destekleriyle ilgili ayrıntılı bilgi aldık.

Diğer taraftan, Corona Virüs ile sosyal hayatımızın değiştiği bu süreçte, evden çalışma sisteminin psikolojik ve fizyolojik sonuçlarını da ele alan seminerler dizisi düzenledik. Değerli üyemiz Sn.Mehlika Öktem’in katıldığı seminerde duygusal yeme sendromu ve beslenme konusunu, Personal Trainer Sn.Erdem Günak’ın konuşmacı olduğu başka bir seminerimizde ise Karantina Günlerinde Evde Spor ve Kilo Kontrolü konusu ele alındı. Ayrıca “Değişen Kurumsal İklim ve Endüstri Psikolojisi” başlığı ile Endüstri ve Örgüt Psikoloğu Sn.Banu Koç Çakan ile pandemi ile değişen çalışma ortamı ve bundan sonraki süreçte beklentileri değerlendirdik.

EGİAD’ın sosyal sorumluluk projelerinden olan ve 2009 yılından buyana süregelen Hayat Okulu Projesi kapsamında Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine yönelik kişisel gelişim eğitimlerinin gerçekleştirildiği program da bu yıl online olarak düzenlendi. 5 hafta süren eğitimlerde yüksekokul öğrencileriyle biraraya gelerek onlara, kariyer yolculuklarında ihtiyaçları olacak farklı konularda bilgi sahibi olmalarını sağlayacak bir program sunduk.

İzmir Büyükşehir Belediyesi paydaşlığında iki önemli etkinlik düzenledik. Bunlardan ilki Mart ayında Sn.Tunç Soyer’in katılımıyla EGİAD Madrid ve Valensiya gezisi oldu. Temaslarımız Madrid Ticaret Odası, T.C. Madrid Büyükelçiliği, T.C. Ticaret Müsteşarlığı, Valensiya Belediye Başkanlığı, Valensiya Ticaret Odası ve Valensiya fahri konsolosluğu olarak geniş bir perspektifte gerçekleştirildi. İkincisi ise, yoğun katılımla gerçekleştirilen 78.Ege Toplantısı oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sn.Tunç Soyer’i konuk ettiğimiz Ege Toplantıları serisinin 78.sini ilk kez online düzenledik. Hem bizim hem de tüm katılımcılarımız için farklı bir deneyim oldu. Sn.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ve Sn.Tunç Soyer’in katıldıkları Ege Toplantılarında hazır bulunan Danışma Kurulu Başkanımız Sn. Mahmut Özgener’e katılımları ve destekleri için teşekkür ederiz.

EGİAD Melekleri Yatırım Ağı’mız ise çalışmalarını bu süreçte de hızla devam ettiriyor. Pandemi süreci öncesi önemli bir uluslararası organizasyona ev sahipliği yapan EGİAD Melekleri, İzmir’de ve ülkemizde genç girişimciliğin desteklenmesi konusunda önemli bir öncülük gerçekleştirdi. ABD’nin Delaware Üniversitesi’ne bağlı Dünyanın lise öğrencileri için en üst düzey girişimcilik yarışması olan Diamond Challenge, EGİAD Melekleri partnerliği ve ev sahipliğinde ilk kez Türkiye’de ve İzmir’de düzenlendi. Ege Bölgesi’nin Hazine’ye akredite ilk melek yatırım ağı olan EGİAD Melekleri, ayrıca iki ayrı girişime totalde yaklaşık 350 bin TL yatırım yaptı. EGİAD Melekleri İcra Kurulu’na bu güzel gelişmeler için teşekkür ediyorum.

Hepinize sağlıklı günler dilerken çok yakında tekrar yüz yüze görüşebilmeyi umuyorum.

Saygılarımızla,
Mustafa Aslan
Yönetim Kurulu Başkanı