Başkanın Mesajı

Çok Değerli EGİAD’lı Dostlarım,

2020 yılının ilk aylarını yaşarken, EGİAD’ın gündemi de çok farklı etkinliklerle yoğun bir şekilde ilerliyor. Geride bıraktığımız üç ayda, Ekonomi Sohbetleri Serimiz, EGİAD Akademisi, Markalaşma Toplantıları, Stratejik Plan çalışmaları, Dijital Dönüşüm Projesi, Think Tank ve pek çok konuda yoğun etkinlik, temas ve toplantılar gerçekleşti.

Ekonomide yaşanan gelişmeler ve piyasada karşılaşılan sorunlar tüm işletmeleri olduğu gibi üyelerimizi de etkiliyor. Bu kapsamda “Ekonomi Sohbetleri“ başlığıyla ekonomistlerin, akademisyen ve uzmanların konuk konuşmacı olduğu toplantılar serimizde her ay bir ekonomisti ağırlamaya devam ediyoruz. Son olarak, PWC Baş Ekonomisti, ICBC Bank temsilcileri ve Şekerbank Baş Ekonomistini ağırladığımız toplantılarda ülke ve dünya ekonomisini değerlendirerek gelecek beklentilerini değerlendirdik.

Ayrıca 15.Dönemde üzerinde durduğumuz konulardan biri de Markalaşma. Bu kapsamda, üç farklı panel düzenleyerek marka konusunu farklı açılardan ele almaya çalıştık. İlk panelimizde Ogilvy & Mather Türkiye Eski Başkanı Aytül Özkan’ı misafir ederek marka konusunu profesyonel bakış açısından ele aldık. İkinci panelimiz İzmir’den yükselen markalar temasıyla gerçekleşti ve DOGO Tasarım, Alsancak Unlu Mamüller ve LOGO Yazılım’ın markalaşma başarı hikayelerini dinledik. Üçüncü panelimizde Turquality konusunu ele aldık; bu konuda önde gelen danışmanlardan Günkut Gürşen ve Turquality Programı kapsamında markasını tescilleyen SÖKTAŞ firması Yönetim Kurulu Üyesi Baran Kayhan katılımcılarımızı bilgilendirdi.

13 Nisan 2020 tarihinde ise İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaklığı ile “EGİAD Brand Quarters” Marka Zirvesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM)  yapılacaktır. Ulusal ve uluslararası markaların konuk edileceği Zirve geniş katılımlı olarak gerçekleşecektir. Tüm üyelerimizi ve paydaşlarımızı bu önemli Zirve’ye bekliyoruz.

Diğer taraftan EGİAD’ın dijital dönüşüm projesi D2 projesinin altyapı çalışmaları tamamlanmak üzere. Bu kapsamda EGİAD portal ve aplikasyonunun daha aktif ve verimli kullanılması sağlanarak, üyeler arası iletişimin ve ticari işbirliklerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

EGİAD üyelerine yönelik olarak düzenlenen EGİAD Akademi Eğitimleri kapsamında gastronomi, iletişim ana başlıkları sonrasında Şubat ayında Aile İşletmeleri çerçevesinde iki ayrı eğitim düzenlenmesi planlanmıştır.

Dönemimizin önem verdiğimiz konularından biri de bildiğiniz gibi Think Tank Projemiz. EGİAD Düşünce Kuruluşu kapsamında ilk rapor Girişimcilik ana başlığı ile hazırlanıyor. Vizyonumuz “İzmir’in dünyanın ilk 20 girişimci şehri arasında yer alması” şeklinde belirlenmiştir. Bu doğrultuda rapor hazırlıkları için girişimcilik ekosistemi paydaşlarıyla bir araya gelinerek çeşitli toplantılar düzenlendi. Nihai olarak yayınlanacak rapor ise kamuoyuyla paylaşılacak.

Ayrıca, EGİAD Melekleri Yatırım Ağı kapsamında girişimci-yatırımcı buluşmalarına devam ediyor. Girişimcilerin melek yatırımcılarla biraraya gelerek hem mentorlük hem de yatırım almaları için çalışmalar sürdürülüyor.

Saygılarımızla,
Mustafa Aslan
Yönetim Kurulu Başkanı