EGİAD ANKARA TEMASLARI

EGİAD ANKARA TEMASLARI

447
PAYLAŞ

EGİAD tarafından gerçekleştirilen Ankara temasları kapsamında ilk ziyaret Anıtkabir’e yapıldı. Ulu Önder Atatük’ün ebedi istirahatgahını ziyaret eden EGİAD üyeleri mozolesine çelenk koydular.

Ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım EGİAD üyelerini resmi konutunda kabul etti. Yapılan toplantıda ekonomik gündem, İzmir’in ve bölgenin gündemindeki önemli sorunları ele alındı. Bölgenin beklentileri aktarıldı.

EGİAD heyeti Ankara temasları kapsamında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile biraraya geldi. Ziyarette, gündemdeki önemli başlıkların yanısıra İzmir ve bölge ekonomisi ile ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

EGİAD üyeleri ayrıca, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Ak Parti İzmir Milletvekilleri Mahmut Atilla Kaya, Yaşar Kırkpınar, Ceyda Bölünmez Çankırı ve Cemal Bekle’den oluşan heyet ile görüştü. Daha sonra İyi Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ı ve Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili ve EGİAD Üyesi Bedri Serter’i makamlarında ziyaret ettiler. Ekonomide yaşanan gelişmeler, yerel seçim ve siyaset gündeminin tartışıldığı ziyaretlerde İzmir ve Bölgenin beklentileri de aktarıldı. Ziyaretlerin ardından heyet Meclis Genel Kurulu’na katılarak, genel kurul gündemindeki görüşmeleri izledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi temaslarının ardından EGİAD üyeleri TÜSİAD Ankara Temsilciliği’ni ziyaret etti. TÜSİAD Ankara Temsilcisi Eray Akdağ ile biraraya gelen heyet Ankara Gündemi ile ilgili ayrıntılı bilgi aldı. TÜSİAD’ın çalışmaları ile ilgili bilgi aktaran Akdağ ile siyaset gündemi, uluslararası ilişkiler ve yerel seçim süreci görüşüldü.

Toplantının ardından EGİAD üyeleri bir düşünce kuruluşu olan German Marshall Fund of the United States (GMF) Türkiye Direktörü Özgür Ünlühisarcıklı ile biraraya geldi. Kurum ve çalışmaları hakkında bilgi aktaran Ünlühisarcıklı ile Türkiye Amerika İlişkileri ve genel dış politika konuları ele alındı.