EGİAD – MALTA İşbirliği

EGİAD – MALTA İşbirliği

626
PAYLAŞ

Türkiye’nin AB üyeliğini her daim destekleyen Malta ile Türkiye arasındaki ilişkiler yakınlaşırken, EGİAD da bu yakınlaşmanın gerisinde kalmadı. Malta’yı yakın markaja alan EGİAD, 2018’in ilk yurtdışı gezisini bu ada ülkesine düzenledi.

İki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler gün geçtikçe gelişiyor. Türkiye’nin Malta’ya olan ihracatı 2017 yılında yüzde 127 artışla 541 milyon ABD Dolarına ulaşırken, EGİAD’ın 14. Dönemde 4. İş gezisi Malta’ya gerçekleştirildi. Malta Enterprise tarafından yapılan ülke sunumu, yatırım ve işbirliği fırsatlarına ilişkin bilgilendirme ve yine Malta Enterprise tarafından organize edilen B2B görüşmeleri, Digital Hub Life Sciences Park gezisi ve dünyaca ünlü Playmobil’in Malta’da bulunan fabrikasına yapılan iş gezisi ile iki ülke işadamlarının işbirliklerinin tohumu atıldı. Malta Büyükelçiliği’ni de ziyaret eden EGİAD delegasyonu, İzmir’in tanıtımına da yer verdi.

EGİAD’ın danışmanlık, inşaat, enerji, makina, tarım, gıda, turizm ve kimya gibi farklı sektörlerinden katılım gösteren toplam on dört kişilik heyet, yaptığı görüşmelerde iki ülkenin potansiyel iş birliklerini masaya yatırdı. Malta Enterprise’ın Genel Merkezi’nde organize edilen ilk toplantıda, genel ekonomik ve ticari bilgilendirmelere ilaveten, Avrupa Birliği fon destekleri, çeşitli yatırım programları, tarım, turizm ve lojistik sektörlerinin değerlendirilmesi gerçekleştirildi. Programın ikinci bölümünde farklı sektörlerden gelen iş insanları ile B2B görüşmeler ve networking çalışması yapıldı. EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter’in de sunum gerçekleştirdiği görüşmelerde, genç iş insanlarının ülke dinamizmine katkısına vurgu yapıldı. Türkiye ile Malta arasındaki dostluk ve yakın iş birliğinin, ülkeler arası ilişkilerin gelişmesinde çok önemli olduğuna vurgu yapan EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter sunumunda ayrıca, İzmir’in Türkiye’nin gelişmiş ve yaşanılabilir kentlerinin başında geldiğine dikkat çekti. EGİAD tarafından hazırlanan “Ekonomik ve Demografik Göstergelerle İzmir” başlıklı raporu da aktaran İlter, İzmir’e yabancı yatırım çağrısında bulundu. Malta’nın küçük bir pazar gibi görünmesine rağmen fırsatlar içeren bir Avrupa Birliği ülkesi olduğunun altını çizen İlter, iki ülke arasında gerçekleşebilecek işbirliklerinde EGİAD’ın da temas noktası olmasından memnuniyet duyacağını belirtti. Türkiye ve Malta’nın ticaret hacminin, yaklaşık 500 milyon ABD Doları seviyesinde bulunduğunu hatırlatan EGİAD Başkanı İlter, “Hükümet tarafından bu hedefin 1 milyar Dolar seviyesine çıkartılması öngörülmekte. Hatta Malta tarafından Gümrük Birliği’nin güncellemesi de talep edilmekte. Tüm bunlar gerçekleştiğinde gerek ekonomik gerekse kültürel işbirliğimiz katlanarak artacaktır. Bu işbirliklerinin her alana yayılmasını ümit etmekteyiz. Ortak projelere imza atıldıkça, bağlarımız kuvvetlenecektir”dedi.

Ziyaretin ikinci gününde T.C. Malta Büyükelçisi Başak Türkoğlu ile Büyükelçilikte biraraya gelinerek, yatırım ve ticari işbirliği konuları görüşüldü. Malta Büyükelçisi Başak Türkoğlu İzmir ve Ege Bölgesi’ni temsilen Malta’ya gelen EGİAD heyetini konuk olarak ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Malta İş Gezisine Katılan EGİAD Üyeleri: Aydın Buğra İlter, Barış Kaşka, Feyzi Kaya, Anıl Yüksel, Ekin Pehlivanoğlu, M. Kaan Özhelvacı, Cem Demirci, Aslı Güven, Teoman Tokgözlü, Cem Balcu, İsmail Ural Kurtkapan, Engin Ali Kaplan, Irmak Tan, Alper Tutak.