EGİAD’IN RESTORASYON PROJESİNE PORTEKİZ BÜYÜKELÇİSİNDEN TAM NOT

EGİAD’IN RESTORASYON PROJESİNE PORTEKİZ BÜYÜKELÇİSİNDEN TAM NOT

890
PAYLAŞ

EGİAD – Ege Genç İşadamları Derneği tarafından restore edilerek Sosyal ve Kültürel Etkinlik Merkezi’ne  (SKEM) dönüştürülen Kemeraltı Çarşısı içindeki tarihi Portekiz Sinagogu, Portekiz Büyükelçisi Paula Leal da Silva tarafından ziyaret edildi. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen tanıtım toplantısında başta Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş olmak üzere tüm protokolden takdir alan EGİAD Sosyal Kültürel Etkinlikler Merkezi, son olarak Portekiz Büyükelçisi Paula Leal da Silva’dan da tam not aldı.

Büyük alışveriş merkezlerinin kurulması ve yerleşim yerlerinin kentin çeperlerine doğru yayılması ile daha az ziyaret edilmeye başlanan ve eski önemini giderek kaybeden Kemeraltı Çarşısı’nın yaşayan bir kültür adası olarak ele alınması gerektiğini belirten EGİAD, bölgeye canlılık kazandırmak için çalışmalarına devam ediyor. Kemeraltı’na dikkat çekmek amacıyla daha önce “Tarihi Rapor” açıklamasında bulunan kurum, bölgeye hareket kazandırmak amacıyla Şubat 2015’de ortaya attığı sosyal tesis fikrini “SKEM Projesi” ile başarıyla hayata geçirmiş oldu. Mart 2016’da Dış İşleri Bakanlığı’ndan izin alarak çalışmalara başlayan EGİAD, uzun soluklu bu projenin son aşamasına geldi. Kemeraltı Havra Sokağı’nda 2 Şubat 2017’de atıl durumda bulunan Portekiz Sinagogu’nda başlayan inşaat süreci, Nisan 2018’de tamamlanmış olacak. Geçtiğimiz günlerde tanıtım toplantısıyla görücüye çıkan “EGİAD Sosyal Kültürel Etkinlik Merkezi – SKEM” bu toplantı sonrasında tam not almış, İzmir’in fikir önderlerinden olumlu geri dönüşler olmuştu. Bu etkinlik sonrası tüm dikkatleri üzerine toplayan yeni kültür merkezi, son olarak Portekiz Büyükelçisi Paula Leal da Silva’yı da ağırladı. Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi’ni ziyaret eden Portekiz Büyükelçisi Paula Leal da Silva’ya, Büyükelçilik Ekonomi ve Ticari Danışmanı Celeste Mota Tezsezen, Portekiz İzmir Fahri Konsolosu Ahmet Yiğitbaşı eşlik ederken, ziyaretin ev sahipliğini ise EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter, Yönetim Kurulu Üyesi Didem Veryeri,  restorasyondan sorumlu firma Umart Mimarlık sahibi ve aynı zamanda EGİAD Yönetim Kurulu Üyesi Mahir Kaplan yaptı.

Kemeraltı’nı Canlandırmalıyız

7 bin yıllık bir tarihe ev sahipliği yapan Kemeraltı’nın can damarı Havra Sokağı’nda bulunan Portekiz Sinagogu’nu hummalı bir çalışma ile kurtaran Ege Genç İşadamları Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter, son yıllarda tarihi yapıların korunmasına ilişkin olumlu bir bakış açısının geliştiğini sevinerek izlediklerini belirterek, “Bütün dünya şehirlerinde, tarihi şehir merkezleri turistik ve kültürel anlamda çok önemli bir konuma sahiptir. İzmir’de 7 bin yıldır çarşı ve alışveriş amacı ile faaliyet gösteren Kemeraltı da İzmir ile birlikte anılan bir tarihi değerdir. Bu bölgenin canlanması ve hak ettiği değeri görmesi hepimizin sorumluluğudur. Bunun için yürüttüğümüz çalışmalara bu sinegog restorasyonu ile somut bir taş eklemiş olduk. Amacımız, ilgiyi Kemeraltı’na çekmek, diğer iş örgütleri, STK’lar, iş dünyasında bu konuda bilinç yaratmak ve örnek olabilmek. Burada tüm paydaşlarımız ile birlikte gençlerin gelip aktif olarak kullanabilecekleri bir aktivite merkezi yaratabilmek. Bölgesel, ulusal ve uluslararası paydaşlar ile bu projeyi hayata geçirme hedefinde ilerliyoruz. Ayrıca, Kemeraltı bölgesindeki tarihi havraların din turizmi açısından da büyük bir potansiyel taşıdığına dikkat çekmek isteriz” dedi.

Büyükelçisi Paula Leal da Silva: Projeyi Portekiz’de de Tanıtacağız

İnşaat ve restorasyon çalışmalarını yerinde izleyen Portekiz Büyükelçisi Paula Leal da Silva ise, İzmir kentinden ve çevresindeki kültürel zenginliklerden çok etkilendiğini belirterek, bu değerleri yerinde görmekten büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Portekiz Sinagogu’nun restore edilerek, bir kültür merkezi haline dönüştürülmesinin kendilerini gururlandırdığını ifade eden Büyükelçi Paula Leal da Silva, “Böylesine bir tarihi olan, Portekiz’le özdeşleşen bir sinegogun yüzyıllar sonra tekrar EGİAD tarafından ayağa kaldırılıp İzmir kentine armağan edilecek olması heyecan verici. Bu sosyal ve kültürel projeyi her zaman destekleyeceğiz. EGİAD’ın bu projesinin tanıtımını Portekiz’de de yapacağız” dedi.

İlgili Bakanlıklar ve mercilerden, binanın fonksiyon değişimi ve restorasyonu ile gerekli izinleri alan Ege Genç İşadamları Derneği, çalışmaların tamamlanmasından sonra Nisan 2018’de merkezi faaliyete geçirmiş olacak. EGİAD tarafından tüm toplum kesimleri tarafından etkin kullanılması yönünde çeşitli paydaşlarla görüşmeleri sürdürülen SKEM’e; dernek üyeleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Odeabank ve Arkas büyük katkı sağladı. Kentin önemli kültürel ve sanatsal etkinlikler merkezi olarak hizmet görecek bu dev projenin restorasyonu ise, Umart mimarlık tarafından yürütülmekte.

EGİAD’ın Amacı

 • Anıtlar Kurulu tarafından tescillenmiş tarihi bir binanın restorasyonu yapılarak kentin tarihi ve kültürel dokusuna katkı sağlanması,
 • Şehrin eski kent merkezi olan Kemeraltı’nın kullanımının artırılması,
 • EGİAD sosyal ve kültürel aktivitelerinin yapılabileceği saygın bir tesisin hem üyelere hem de şehrin tüm paydaşlarına kazandırılması,
 • Şehirde öncü bir adım atılarak EGİAD marka değerine katkı sağlanması hedeflenmektedir.
 • Şehirdeki genç girişimcilere çalışma alanı sağlanması,
 • Kemeraltı konusunda iş dünyası ve STK’lar nezdinde bir ilgi yaratılması,

Kullanım Alanı

 • Toplantılar
 • Sunumlar, eğitimler
 • EGİAD Kurul ve Etkinlik Toplantıları
 • EGİAD Melekleri tarafından girişimcilere sunulmak üzere co-working alanı
 • Sergiler
 • Kokteyl ve sosyal eventler
 • Ve diğer tüm etkinlikler