EGİAD’tan İş’te Kadın İşte Kadın Zirvesi

EGİAD’tan İş’te Kadın İşte Kadın Zirvesi

1831
PAYLAŞ

EGİAD Ege Genç İş İnsanları Derneği, girişimci kadınların iş hayatındaki başarısını desteklemek amacıyla İzmir Ticaret Odası (İZTO) ve Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) iş birliği ile önemli bir Kadın Zirvesine hazırlık yapıyor. Geçtiğimiz Ocak ayında tüzük değişikliğine giderek ismini, kadın erkek eşitliği ve cinsiyetsiz bir yaklaşım vurgusuyla Ege Genç İş İnsanları Derneği olarak değiştiren STK, “İş’te Kadın, İşte Kadın” başlığıyla önemli bir zirve hazırlığı yürütüyor. 25 Nisan’da İZTO Seminer Salonu’nda saat 12.30’da “Başarı Cesaret İster” sloganıyla gerçekleşecek Zirvede önemli isimlerin katılımıyla, girişimcilik, yöneticilik ve profesyonel yaşamdaki süreç ve deneyimler paylaşılacak.

29 yıldır faaliyette bulunan ve 600’ü aşkın üyesi ve üyelerinin farklı sektörlerden yaklaşık 3.100’e yakın şirketi ve 110.000 kişilik istihdam gücü bulunan, Türkiye’nin en büyük STK’ları arasında yer alan EGİAD, bir yandan iş dünyasının sektörel veya makroekonomik sorunlarına yönelik çözüm önerileri üretirken, bir yandan da sosyal sorumluluk projeleriyle adından sıkça söz ettirmekte. Kadının iş yaşamında var olduğu ve önemli bir değer kattığı gerçeğinin her zaman vurgulanması gerektiğini savunan ve bu kapsamda geçtiğimiz aylarda adından işadamları açılımını kaldırarak İş İnsanları Derneği olarak yola devam eden EGİAD, 15. Dönemde “Girişimci Kadın Zirvesi” ile ilk önemli etkinliğini yapmak üzere geri sayım başlattı. Kendi alanlarında başarılı olmuş ve fark yaratmış kadın girişimcilerin ve iş kadınlarının konuk konuşmacı olarak katılacağı zirvede, kadın konuşmacılar kendi iş hayatlarındaki başarılarını ve onları bu noktaya getiren hikayelerini katılımcılar ile interaktif bir şekilde paylaşacaklar. Gerçekleştirilecek panel oturumlarında her misafir konuşmacının 15 ila 20 dakika arasında konuşma süresi olacak ve panel sonunda da katılımcıların bu hikayelere dair görüş ve soruları alınacak.

Türkiye’nin başarılı iş kadınlarının bir araya geleceği zirvede, üniversite öğrencilerinden çalışan kadınlara, iş hayatının başında olan genç girişimcilerden, üst kademelerde iş hayatlarını sürdüren iş insanlarına kadar geniş bir katılımcı kitlesi bulunacak.

EGİAD, İZTO ve BASİFED üyelerine ek olarak paydaş kurum üyelerinin de davet edileceği zirveye ilişkin açıklamada bulunan EGİAD Başkanı Mustafa Aslan, günümüz iş dünyasında kadınların erkeklere oranla sayıca oldukça az olduğunun göze çarptığını hatırlatarak, “zirve ile bu dünyayı bir de kadınların gözünden görmek ve iş dünyasında yer almak isteyen kadınları cesaretlendirmek istediklerini belirtti. Zirve Projesinden sorumlu EGİAD Başkan Vekili Anıl Yüksel ise, Türkiye’de kadının toplumsal statüsü, ve iş dünyasındaki yerinin olması gerekenin çok gerisinde olduğuna dikkat çekerek, “Kadınlar, sosyal, ekonomik, siyasal ve kültürel alanlarda erkeklere benzer oranlarda yer alamamaktadır. Kaynaklara ulaşma ve kaynakları etkin kullanma açısından bir cinsiyet eşitsizliği söz konusudur. İş dünyasında, yetki ve karar alma mekanizmalarındaki yönetici konumundaki kadınların sayısı yok denecek kadar azdır. Oysa sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabilmesi, bölgeler arası gelişmişlik farklarının azaltılabilmesi, toplumun yarısını oluşturan kadınların, yaşamın tüm alanlarına aktif katılımı ile mümkün olacaktır” dedi.

Zirve Programı

Zirve, 25 Nisan 13.00’te EGİAD Başkanı Mustafa Aslan, İZTO Başkanı Mahmut Özgener ve BASİFED Başkanı Seda Kaya’nın açılış konuşmaları ile başlayacak. Daha sonra 3 ana oturum ile devam edecek. Demirören Haber Ajansı İzmir Temsilcisi Elif Demirci İşleğen’in moderatörlüğünü yapacağı ilk oturum, İş Kadınları Oturumu olup konuşmacıları ise, İnci Holding CEO’su Neşe Gök ve Sinpaş GYO Genel Müdürü Seba Gacemer olacak. Girişimcilik başlığı ile gerçekleşecek ikinci oturumun moderatörlüğünü ise EGİAD Yönetim Kurulu’nun Girişimcilik ve Melek Yatırımcılıktan Sorumlu Başkan Vekili Alp Avni Yelkenbiçer yapacak. Bu oturumun konuşmacıları ise, Girişimci Kadınlar Grubu Kurucusu Ülkü Hür, TutumluAnne.com Kurucusu Özden Pusat, Evmanya Kurucusu & Boyner E-Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Aslı Öztap olacak. Dikkan Grup İnsan Kaynakları Direktörü Füsun Toros’un moderatörlüğünde gerçekleşecek 3. Oturumun konuşmacıları ise şu şekilde, BSH Ev Aletleri Türkiye, Orta Doğu, Afrika ve BDT Bölgeleri Kurumsal İletişim Müdürü Burçin Girit, Coca Cola Bilgi Teknolojileri Direktörü (CIO) Leyla Deliç, Vodafone Türkiye Kurumsal İş Birimi İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Şahin.

İşte Kadın Zirvesi Çalışma Grubu

Anıl Yüksel, Tuğçe Güner, Serhan Ceylan, Merve Özbatır, Pınar Berberoğlu, Simge Bilir Kurt, Hanzade Güngören, Elif Koç, Başak Çayır, Özlem Gümrükçü, Simge Yücebaş Özkan, Didem Veryeri, Yağmur Yarol, Fulya Kabaçam Elmas, Gonca Güler, Sevim Doğanoğlu, Zerrin Tunaboylu, Selen Günaydın, Pınar Güngör Özinan, Özüm İlter Demirci, Müge Şahin, Elif Özgüven, Elçin Kaya.