Eximbank Ege’de toplam ihracatın yüzde 30’una finansman sağlıyor

Eximbank Ege’de toplam ihracatın yüzde 30’una finansman sağlıyor

424
PAYLAŞ

Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) iş dünyasıyla Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’ı dernek merkezinde düzenlediği toplantıda  biraraya getirdi. Egeli işadamlarına verdikleri destekleri aktaran Yıldırım, Türkiye’deki 52 banka arasında, Türk Eximbank olarak kredi büyüklüğünde 9’uncu, aktif büyüklüğünde de 10. sırada yer aldıklarını belirterek, “Türkiye, ihracat kredilerinin yüzde 45’ini bizden kullanıyor” diye konuştu.

 Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, EGİAD’lı iş dünyası temsilcilerinin izleyici olarak katıldığı toplantıya EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter ve Yönetim Kurulu Üyeleri ev sahipliği yaptı.

“İhracat birim değeri yükseltilmeli” 

Toplantının açılış konuşmasını yapan EGİAD Ege Genç İşadamları Derneği Başkanı Aydın Buğra İlter yaptı. İlter, İzmir’in geleneksel olarak Türkiye’nin en önemli ihracat kapılarından birisi olduğunu belirterek, kentin artan lojistik avantajları, liman sayısı, yükleme ve boşaltma kapasitesi, ulaşım ağlarının hızla gelişme gösterdiği yapısı ile gelecekte daha da yüksek bir ihracat potansiyeline sahip olacağını sözlerine ekledi. İzmir’in 2017 yılında 19,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini hatırlatan İlter, “Türkiye’nin 2018 Mayıs ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12.2 artışla yaklaşık 14 milyar dolara yükselmiş ve Ege ihracatçılarımız Türkiye’nin ihracat artış rekortmeni olmuştur” dedi. Küreselleşme ve rekabetin yoğun olduğu günümüz dünyasında ülkelerin artık sadece ihracatını değil, ihraç ettiği malların birim kilogram başına düşen getirisini de arttırmaya çalıştığına vurgu yapan İlter, ihracat birim değerinin yükseltilmesinin de Türkiye’de katma değeri yüksek inovatif ürünlerin üretilmesinden geçtiğinin altını çizdi.

İş dünyasına sağladıkları yeni destekler hakkında bilgi veren Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ise, geçtiğimiz sene 39.3 milyar dolara ulaşan, bu sene de 46 milyar dolar olarak planlanan destek miktarının 50 milyar dolara çıkarılabileceğini vurgulayarak, “Geçen yıl ihracatçıya 39.3 milyar dolarlık destek sağlayan Eximbank, bu yıl verilecek destek miktarını ise yüzde 17 artışla 46 milyar dolar olarak belirlemişti. Hükümet desteği ile bu rakam 50 milyar dolara çıkarabilecek” dedi.

Türkiye’deki 52 banka arasında, Türk Eximbank olarak kredi büyüklüğünde 9’uncu, aktif büyüklüğünde de 10’uncu sırada yer aldıklarını anlatarak, “Türkiye, ihracat kredilerinin yüzde 45’ini bizden kullanıyor” dedi. En fazla pozitif ayrımcılık yaptıkları kredi türünün marka kredileri, şirket türünün ise KOBİ’ler olduğunu dile getiren Yıldırım, “Türkiye ekonomisinin 7.4 büyüdüğü ve ihracatının 10.2 büyüdüğü 2017 yılını, dolar bazında yüzde 19 büyüyerek, kredi ve sigorta desteğimizi arttırarak tamamladık. Bu şekilde Türkiye’nin 2017 yılı ihracatının da yüzde 25’ini fonlamış olduk. 2018’de de kendimize daha iddialı bir hedef koyduk. Geçtiğimiz sene 39.3 milyar dolara ulaşan desteğimizi bu sene de 46 milyar dolara çıkaracağız. Hatta hükümetimiz bizim bu koyduğumuz yüzde 17’lik dolar bazında ek artışa ilave sermaye desteği ile 50 milyar dolara çıkarmak gibi bir düşünce içinde, bu konuda çalışmalar yapılacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Türk Eximbank olarak İzmir’deki işlerini üç kat artırarak genişlediklerini kaydeden Yıldırım, Ege bölgesine toplam 1,7 milyar dolar destek sağladıklarını ve Ege’de toplam ihracatın yaklaşık yüzde 30’una finansman sağladıkları bilgisini paylaştı. Geçtiğimiz yıl Nisan ayına göre Türkiye’deki kredi ve desteklerini yüzde 21.4 arttırdıklarını ifade eden Yıldırım, “İzmir’de müşteri sayımızı yüzde 25, KOBİ’lere desteğimizi yüzde 40, çalıştığımız kobi sayımızı yüzde 34, bütün sigorta, kredi ve destek programlarının tamamını Türkiye ortalamasının 9 puan üzerine, yüzde 29 olarak arttırdık. Bölgemizde bulunan 2 bin civarındaki ihracatçıların yaklaşık bin 500’ü ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz sene Türk Eximbank olarak 11 ilde ve merkezi İstanbul’da olmak üzere 12 şubesi, 10 adet de irtibat bürolarının olduğunu söyleyen Yıldırım, reel sektörün içinde ilk defa irtibat bürosunu İzmir Kemalpaşa’da açtıklarına değindi. Yıldırım, Sakarya’da da iki hafta sonra irtibat bürolarının açılacağını sözlerine ekledi.

Turizmdeki toparlanma yılı olan 2018’de, acentalar üzerinden kullanılabilecek şekilde üç bankaya toplam 300 milyon TL ek kaynak tahsis ettiklerini sözlerine ekleyen Yıldırım sözlerine şöyle devam etti: “Bunun yanında dünyadaki banka ve finans kuruluşlarının fonlarından ayarlayabilmek için bir takım çalışmalar yapıyoruz. Daha önceki yıllarda sınırlı olan diğer Exim kuruluşları ile protokollerimizi yeniliyoruz. Diğer bankalar gibi teminat mektubu olmadan da geçtiğimiz Haziran ayından bu yana kredi kullandırıyoruz. Bugün itibari ile çalıştığımız şirket sayısını 9 binin üzerine çıkarttık ve son bir yıldır teminat mektubu almadan 980 şirkete kredi kullandırdık. Sigorta işlemlerinde global data programını kurduk ve biraz daha hızlı çalışması için ek model çalışması yapacağız. Başından beri istediğimiz fuarlarda alıcılarla ihracatçıların pazarlık ettikten sonra anında ve yerinde kredi vermek istiyoruz. Yakında üç yeni proje üstünde çalışıyoruz. Bunlar elektronik ortamda yapılacak e-bono, taahhüt kapatmalar ve teminat mektupları ile ilgili.”