Romanya ve Türkiye Arasındaki Ticaret Gelişecek

Romanya ve Türkiye Arasındaki Ticaret Gelişecek

946
PAYLAŞ

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Ateşesi Cristian Diaconeasa ve Romanya İzmir Başkonsolosu Cerasela Nicolaş Ege Genç İşadamları Derneği’ni ziyaret etti. İki ülke arasındaki ticari ve iş ilişkilerinin geliştirilmesinin önemine değinilen ziyarette, gündemin ağırlıklı konusu ekonomik ilişkiler oldu.

Görüşme neticesinde Romanya’daki iş ve yatırım imkanlarının masaya yatırılacağı, EGİAD üyelerine yönelik bir bilgilendirme toplantısının Eylül ayında yapılmasına karar verildi.

Ziyarette, Romanya ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 6 milyar dolar civarında olduğunu ifade eden Romanya İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Ateşesi Cristian Diaconeasa , İzmir’in bundan 350 milyon dolarlık pay aldığını hatırlattı. Romanya’nın en önemli ekonomik partnerlerinden birisinin Türkiye olduğunu belirten Başkonsolos Cerasela Nicolaş ise, özellikle sanayi alanında işbirliğine önem verdiklerini belirterek, “Sanayi ve teknoloji üzerine işbirlikleri bizim için çok önemli. İşbirliklerimiz, ülkelerin refah düzeyini artıracaktır. İzmir ve bölgenin en önemli iş örgütü EGİAD, ekonomik ilişkiler adına iyi bir partnerdir. 350 milyon dolarlık ticari hacmini daha da geliştirebiliriz” diye konuştu.

Ziyareti kabul eden EGİAD Yönetim Kurulu ise, Türkiye’nin Karadeniz’deki komşusu Romanya ile ticaret hacmi ve yatırım ağının karşılıklı olarak artırılabileceğini vurgulayarak, “Bugün, 600’e yaklaşan üye profiliyle, %60’ı sanayi, %33’ü hizmet, %5’i tarım, %2’si finans sektöründe faaliyet gösteren EGİAD’ın üyeleri, yurtdışı açılımına büyük önem vermekte. Bu çerçevede, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin karşılıklı olarak artması kaçınılmaz olacaktır” dedi.