Slovenya Cumhuriyeti İstanbul Ticari Ataşesi’nin Ziyareti

Slovenya Cumhuriyeti İstanbul Ticari Ataşesi’nin Ziyareti

1219
PAYLAŞ

İki ülke arasındaki ticari işbirliklerini geliştirmek amacıyla Türk iş dünyasıyla ilişkilerini sıkı tutan Slovenya Cumhuriyeti İstanbul Ticaret Ateşesi Andrej Ferčej, İzmir programında EGİAD’ı ziyaret ederek, genç işadamlarıyla temaslarda bulundu.

EGİAD’da düzenlenen toplantıya Slovenya Cumhuriyeti İstanbul Ticaret Ateşesi Andrej Ferčej, Slovenya Fahri Konsolosu Mazhar İzmiroğlu, EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahu Salgar Kanat, Aydın Buğra İlter ve EGİAD Uluslararası İlişkiler Komisyonu Üyeleri katıldı.

Heyeti ağırlayan EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya, yabancı heyetlerle sık sık temaslarda bulunduklarını hatırlatarak,  Slovenya’dan bir heyeti dernek olarak ağırlamaktan da mutluluk duyduklarını söyleyerek, ” Türkiye genç nüfusu, dinamik iş dünyası ile dünyada önemli bir pazarı teşkil etmekte. Gelişen sanayisi ile de son dönemin dünyadaki en önemli ülkeleri arasında yerini aldı. Slovenya ise konumu itibariyle, gelişen ekonomisiyle Avrupa Birliği’nin en kıyısında yer alan önemli bir lojistik merkezi konumunda.  Sırf bu açıdan bakıldığında bile Slovenya Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne açılan kapısı olabilir. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi iki ülkenin faydasına olacaktır. Önümüzdeki günlerde Sektör Tanıtım Günleri ve İş Zirvesi kapsamında büyük bir organizasyona ev sahipliği yapacağız, bu organizasyonda ülkeniz iş dünyasını da görmeyi arzu ederiz ” dedi.

Slovenya Fahri Konsolosu Mazhar İzmiroğlu da yaptığı konuşmada genç iş dünyasının dinamizmine çok güvendiğini belirterek, iki ülke arasındaki hem dostluk hem de ticari ilişkilerin EGİAD üzerinden daha da yükseleceğine olan inancının tam olduğunu söyledi.

Slovenya Ticari Ateşesi Andrej Ferčej ise, İzmir’in, sanayisi, ticareti, liman kenti ve turizmiyle Türkiye’nin en önemli şehirlerinden olduğunu vurgulayarak, “İzmir ile Slovenya arasında başlayan bu güzel dostluk ileride büyük bir iş birliğine dönüşecektir diye umuyorum. Slovenya nüfus olarak küçük bir ülke ama emeğini doğru kullanan ve Avrupa Birliği ülkeleri için önemli bir konumda. Türkiye’de üretim yapan firmaların Slovenya’yı kullanması önemli avantajlar getirecektir. Bugün burada yapılan bu görüşme iki ülke işadamları açısından güzel bir iş birliğinin ilk tohumları olacaktır. Organizasyonlarınızda yer almaktan da mutluluk duyarız” dedi.