EGİAD AYLIK BÜLTEN - 13.10.2014
Bülten No : 51
 
BAŞKANIN MESAJI
Sevgili EGİAD’lı Dostlarım,

Yaza veda ettiğimiz Eylül ayı, EGİAD açısından toplantılar ve ziyaretlerle geçen bir ay oldu. Çok önem verdiğimiz dış ilişkiler kapsamında bu ay iki önemli etkinlik gerçekleştirdik. Birincisinde Malta ile Ekonomik İşbirliği kapsamında Eylül ayının ilk günlerinde Malta Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Nancy Caruana ve Malta Kurumsal İşler Daire Başkanı Philo Meli, Malta Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosu Ahmet Çalık, EGİAD’ı ziyaret etti. İki ülke arasındaki ticaret ve yatırım imkanlarının artırılmasına yönelik muhtemel yollar üzerinde yoğunlaşan bir görüşme oldu.

İkinci önemli etkinliğimiz 20 kişilik bir heyetle gerçekleştirdiğimiz Romanya İş Gezisi oldu. Ekonomi ve Dışişleri Bakanlıklarımız ile işbirliği ve kordinasyon yaparak 25 - 27 Eylül tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz ziyaretimizin ilk gününde EGİAD heyeti Romanya Büyükelçimiz Osman Koray ERTAŞ tarafından kabul edildi. Daha sonra sırasıyla, Türkiye’nin Bükreş Ticaret Müşaviri Mükerrem Aksoy ve Romanya’daki Türk İşadamları Derneği (TİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Aykut Akbulut ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile bir araya geldik. Türkiye’nin alternatif pazarlarını geliştirmesi gerektiği düşüncesiyle, Romanya’nın en büyük fuar merkezi Romexpo’yu ziyaret ederek görüşmeler gerçekleştirdik. TİAD Disiplin Kurulu Başkanı Durmuş Aytekin’in firması Lider Pan’ın üretim tesisini ve Bükreş’ e 175 km uzaklıkta yer alan Giurgiu Serbest Bölgesi’ni gezdik. Eski tesislerin terkedilmiş olması ve Tuna nehrinin büyük bir kolunun serbest bölgenin içinden geçmesi sebebi ile burada bulunan eski nehir gemilerinin hurda işi yapan firmalar için büyük bir potansiyele sahip olduğunun vurgulayabiliriz.

Bunun dışında EGİAD bu ay Türkiye ekonomisi için önemli konuları da masaya yatırdı. İlk toplantımız, “Geleceğin Piyasası Enerji” başlığı ile birçok kaynak bakımından çeşitliliğe ve zenginliğe sahip ülkemizin enerji verimliliği konusundaki farkındalığını arttırmaya yönelik olarak yapıldı. Geçtiğimiz aylarda “Enerji Check-up “ projesini uygulamaya koyan EGİAD,  bu kez de “Yenilenebilir Enerji”  konusunu ve bu arada bütün dünyada giderek geniş uygulama alanı bulan Güneş Enerjisine dayalı çözümleri değerlendirdi.

Sektör toplantıları kapsamında bir diğer etkinliğimiz, Türkiye ve İzmir için süt ve süt ürünleri üretimi, pazarlaması, marka yaratma potansiyeli üzerine gerçekleşti. Toprak TV Ege Bölge Temsilcisi İsmail Uğural’ın moderatörlüğündeki toplantıya, Mahmut Eskiyörük/ İzmir Tarım Grubu (İTG) Başkanı, Kosat Gürler/ Ulusal Süt Konseyi (USK) Yönetim Kurulu Üyesi,  Ahmet Güldal/ İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü, İsmail Dadal/ Gölcük Süt Mamulleri AŞ Yöneticisi, Prof. Dr. Özer Kınık/ Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü, Ozan Tidin/ Pınar Süt Mamulleri A.Ş. Üretim Müdürü, Esra Boyacıoğlu/ Boyacıoğulları Ömür Süt Mamulleri A.Ş. Yöneticisi, Özer Türer/ İzmir Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı, Serhan Sakıpağa/ SAKIPAĞA Şirket Ortağı /EBSO Süt ve Süt Ürünleri Meslek Komitesi Üyesi, Atilla Yetişemiyen / Ulusal Süt Konseyi (USK) Yönetim Kurulu Üyesi, İsmail Mert/Ulusal Süt Konseyi Araştırma ve Danışma Kurulu Başkanı katıldı. Geniş katılımla gerçekleşen toplantıda İzmir için tarım ve süt sektörünün gerçekten bir çıkış ve markalaşma noktası olabileceğini gördük.

Derneğimizin aktif, dinamik ve çözüm üreten yapısı birçok genç işadamı tarafından yakından izlenmektedir. Bu bağlamda, EGİAD’a katılan 11 yeni üyemizle tanışma toplantısı düzenleyerek biraraya geldik.

12.Dönem Yönetim Kurulu olarak bir faaliyet döneminin sonuna yaklaştığımız bugünlerde çalışmalarımızda en büyük desteği ve gücü aldığımız siz değerli üyelerimize bir kez daha teşekkür eder sağlık ve esenlikler dilerim.

Sevgi ve saygılarımla,
Seda Kaya
Yönetim Kurulu Başkanı

DERNEĞİMİZDE GEÇEN AY

 

Malta ile Ekonomik İşbirliği
02 Eylül 2014

Malta Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosu Ahmet Çalık, Malta Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Nancy Caruana ve Malta Kurumsal İşler Daire Başkanı Philo Meli EGİAD’ı ziyaret etti. İki ülke arasındaki ticaret ve yatırım imkanlarının artırılmasına yönelik muhtemel yollar üzerinde yoğunlaşan görüşmede, EGİAD Yönetim Kurulu da hazır bulundu.

 

 

Geleceğin Piyasası Enerji
8 Eylül 2014

Birçok kaynak bakımından çeşitliliğe ve zenginliğe sahip ülkemizin enerji verimliliği konusundaki farkındalığını arttırmaya yönelik olarak geçtiğimiz aylarda “Enerji Check-up “ projesini uygulamaya koyan EGİAD, bu kez de “Yenilenebilir Enerji” konusunu ve bu arada bütün dünyada giderek geniş uygulama alanı bulan Güneş Enerjisine dayalı çözümleri değerlendirdi. Almanya’nın alanında en önemli kuruluşlarından Deutsche Eco grubu yöneticileri Tobias Leschinsky, Paul Freunscht ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü Uzman Yardımcısı Hakan Şener Akata’nın sunumlarıyla gerçekleşen toplantıda, başta fotovoltaik sistemler olmak üzere güneş enerjisine dayalı yeni teknolojik çözümler, projeler ve devletin verdiği teşvikler paylaşıldı.

 

 

EGİAD’dan Kan Bağışı
15 Eylül 2014

Her yıl en az 2 kere Türk Kızılayı'na kan bağışı için kampanya düzenleyen EGİAD bir yeni bağış organizasyonuna daha imza attı. Dernek merkezinde düzenlenen Kan Bağışı organizasyonuna çok sayıda üye bağışlarıyla katkıda bulundu.

 

 

EGİAD Ortak Komisyon Toplantısı
15 Eylül 2014

EGİAD Yönetim Kurulu ile Komisyon Üyelerinin katılımıyla düzenlenen Komisyon Ortak Toplantısı dernek merkezinde gerçekleştirildi. Sosyal İlişkiler, İş Geliştirme, Uluslararası İlişkiler, Kurumsal Yönetişim ve Kalite, Toplumsal Sorumluluk ve Bölgesel Gelişim Komisyonlarının katılımıyla gerçekleşen toplantıda önümüzdeki aylara ilişkin projeler değerlendirildi.


 

 

Süt Ekonomisi Toplantısı
22 Eylül 2014

İzmir Ticaret Odası (İTO) Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen "Süt Ekonomisi: Mevcut Durum, Fırsatlar, Potansiyeller" ile ilgili panel toplantıda Türkiye ve İzmir için süt ve süt ürünleri üretimi, pazarlaması, marka yaratma potansiyeli bütün boyutlarıyla ele alındı. Toprak TV Ege Bölge Temsilcisi İsmail Uğural’ın moderatörlüğündeki toplantıya, Mahmut Eskiyörük/ İzmir Tarım Grubu (İTG) Başkanı, Kosat Gürler/ Ulusal Süt Konseyi (USK) Yönetim Kurulu Üyesi, Ahmet Güldal/ İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü, İsmail Dadal/ Gölcük Süt Mamulleri AŞ Yöneticisi, Prof. Dr. Özer Kınık/ Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü, Ozan Tidin/ Pınar Süt Mamulleri A.Ş. Üretim Müdürü, Esra Boyacıoğlu/ Boyacıoğulları Ömür Süt Mamulleri A.Ş. Yöneticisi, Özer Türer/ İzmir Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı,Serhan Sakıpağa/ SAKIPAĞA Şirket Ortağı /EBSO Süt ve Süt Ürünleri Meslek Komitesi Üyesi, Atilla Yetişemiyen / Ulusal Süt Konseyi (USK) Yönetim Kurulu Üyesi, İsmail Mert/Ulusal Süt Konseyi Araştırma ve Danışma Kurulu Başkanı ve sektör temsilcileri katıldı.

 

 

Romanya Ziyareti
25 - 26 – 27 Eylül 2014

Küresel kriz sonrasında dünya ticaret pastasının küçüldüğü ve pay alma yarışının daha da hızlandığı günümüzde, üyelerine yeni iş sahalarının önünü açmayı hedefleyen EGİAD, geçtiğimiz sene Azerbaycan’a yaptığı ziyaret ile başlattığı yurtdışı pazar arayışlarına bu yıl da Romanya’yı ekledi. EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya ve beraberindeki 20 işadamı Romanya’nın başkenti Bükreş’te bir dizi temasta bulundu.

 

 

Yeni Üye Tanışma Toplantısı
29.09.2014

EGİAD’a son dönemde üye olan 11 genç işadamı Üye Tanışma Toplantısında kendilerini tanıtarak EGİAD ailesine katıldılar.

 

 

İzmir Rotary Toplantısı
30.09.2014

Ege Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya, İzmir Rotary Kulübü'nün Hilton Otel’inde düzenlediği haftalık toplantıya konuk oldu. EGİAD’ın projelerini anlatan Kaya, İzmir’in kalkınmasında genç girişimciliğin önemine de değindi. Toplantının sonunda katılımından dolayı Seda Kaya’ya teşekkür eden İzmir Rotary Kulübü Başkanı Hakan Pekin, kulüp flamasını takdim etti.

 

 

EGİAD Happy Hour
01.10.2014

EGİAD – Ege Genç İşadamları Derneği Üyeleri, 12. Dönem Sosyal İlişkiler Komisyonu’nun Ekim ayının ilk gününde düzenlediği "Happy Hour" etkinliği ile yaza veda etti. 11.Dönem Yönetim Kurulu Üyelerimizden Sayın Nesligül Akçura’ya ait Bornova Villa Levante Restaurant’da gerçekleşen etkinliğe çok sayıda EGİAD Üyesi katıldı.

 
YAKIN TARİHLİ ETKİNLİKLERİMİZ

Değerli Üyemiz,

 EGİAD İş Geliştirme Komisyonu
tarafından düzenlenen 
“EGİAD 2. Ticaret Köprüsü” 
15 Ekim 2014 Çarşamba günü saat 09.00 - 12.30
arasında SwissOtel Büyük Efes’te gerçekleştirilecektir.
 EGİAD üyelerinin en temel beklentilerinden biri olan İş Ağlarını (networking) kurmak ve genişletmek amacıyla oluşturulan söz konusu etkinlikte üyelerimiz; diğer üye firmaların sektörleri, üretim ve hizmet alanları hakkında bilgi alacakları, ticaret ağlarını ve ortaklıklarını geliştirebilecekleri bir
zeminde biraraya geleceklerdir.

ETKİNLİK DETAYLARI İÇİN TIKLAYINIZ 

 Ücretsiz olarak gerçekleşecek “EGİAD TİCARET KÖPRÜSÜ” etkinliğine 
Rezervasyon için  TIKLAYINIZ 

Sevgi ve Saygılarımla,
Seda Kaya
Yönetim Kurulu Başkanı

 

Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) Olağan Genel Kurulu aşağıdaki gündemle 
1 Kasım 2014  Cumartesi  günü saat: 10.30’da Swissotel İzmir Grand Efes 2 Salonu’nda  yapılacaktır. Çoğunluk sağlanamadığı takdirde ikinci toplantı  8 Kasım 2014 Cumartesi  günü aynı yer ve saatte aynı gündem çerçevesinde gerçekleştirilecektir. 
Üyelerimize ilanen duyurulur.


GÜNDEM:

1) Açılış ve yoklama
2) Genel Kurul Başkanlık Divanı’nın oluşturulması ve saygı duruşu
3) Başkanlık Divanı’na Genel Kurul evrakını imzalama yetkisinin verilmesi
4) Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu’nun okunması ve görüşülmesi
5) Denetleme Kurulu Raporu’nun okunması ve görüşülmesi
6) 2013 bilançosunun ve 2014 yılı dokuz aylık bilançosunun sunulması, görüşülmesi ve onaylanması
7) Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu ve Haysiyet Divanı’nın ibrası
8) Yeni üye giriş aidatı ve  yıllık aidat ile ödeme şeklinin belirlenmesi  ve 2015 yılı bütçe teklifinin görüşülmesi 
9) Denetleme Kurulu asil ve yedek üyelerinin seçilmesi
10) Haysiyet Divanı asil ve yedek üyelerinin seçilmesi
11) Danışma Kurulu asil ve yedek üyelerinin seçilmesi
12) Yönetim Kurulu asil ve yedek üyelerinin seçilmesi
13) Dilek ve temenniler
14) Kapanış
Facebook Twitter Google Plus Youtube Linkedin http://www.egiad.org.tr
Copyright © 2014 EGİAD, Tüm Hakları Saklıdır.

Mail Adresimiz: egiad@egiad.org.tr
Listeden Ayrıl   Liste Bilgilerini Güncelle