EGİAD AYLIK BÜLTEN - 07.09.2015
Bülten No : 62
BAŞKANIN MESAJI
Sevgili EGİAD’lı Dostlarım,

Yaz dönemini yavaş yavaş geride bırakırken dönem projelerimizin bir çoğunu planlama ve hazırlıklarımızı yapma fırsatımız oldu. Ağustos ayında Kemeraltı Raporu, EGİAD Melekleri Ağı, cityofİzmir, EGİAD BIZ Projesi gibi pek çok projemizin hazırlıklarını tamamladık. EGİAD Bizim Çocuklarımız Projemiz kapsamında EGİAD Ortaokulu’muzun tadilatını yeni eğitim-öğretim dönemine yetiştirmek için çalışmalarımızı hızlandırdık. Okulumuz yeni yüzüyle öğrencilerini ağırlamaya hazır.

Dönem projelerimizden “Kent Raporları” Projesi kapsamında hazırladığımız, Kemeraltı Bölgesini inceleyen ve bu bölgenin kentimizin cazibe mekanlarından biri olabilmesi için önerilerimizi kapsayan “Kemeraltı Raporu”muz 14 Eylül 2015 Pazartesi günü bir basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaşılacak. EGİAD olarak bugüne kadar yayınladığımız Kültürpark ve Kordon Öneri Raporları’nın ardından bu kez İzmir’in tarihsel ve kültürel değerlerinden biri olan Kemeraltı Raporu’nu kamuoyunun ve karar vericilerin dikkatine sunacağız. Kemeraltı yüzlerce yıllık geçmişe sahip bir çarşı olmasının ötesinde geçmişte İzmir’in gözde yerleşim yerlerinden biri olarak konutların, ibadethanelerin ve diğer yaşam mekanlarının olduğu geniş bir bölgeyi kapsamaktadır. Bu bölgenin tarihçesinin ve gelişiminin incelendiği söz konusu raporda ayrıca konuyla ilgili yapılan çalıştay sonuçları ve bölgede belirlenen üç nokta ile ilgili gerçekleştirilen SWOT Analizleri yer almaktadır.

Bizi heyecanlandıran bir diğer projemiz olan @cityofizmir Projemizde ise 2.etaba başlıyoruz. Sosyal medyanın artık dünyayı, kentleri ve insanları birleştirdiği günümüzde, bu gücü kullanarak İzmir’imizi çekici bir destinasyon olarak tanıtmak misyonuyla hayata geçirilen @cityofizmir Projesi İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliği ve pek çok kurum ve firmanın desteği ile ikinci etabına başlıyor. Dünyanın ve Türkiye’nin birçok köşesinden binlerce takipçi tarafından destek görerek 5 ay gibi kısa bir sürede, 60 bin takipçi ve rekor sayıda istatistiğe ulaşan cityofizmir, Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası instagram şehir markalaşma projesi olarak sosyal medyada yerini aldı. Projenin ikinci etabında İzmir, 8-14 Eylül tarihleri arasında dünyanın dört bir yanından gelen, takipçi sayıları 400 bin ile 1 milyon 300 bin arasında değişen dünyaca ünlü instagram fenomenlerine, profesyonel fotoğraf sanatçısı ve dergi yazarlarına ev sahipliği yapacak.

Diğer taraftan, İzmir’imize yeni bir değer daha kazandırmak üzere bambaşka bir projeyi daha hayata geçiriyoruz: “EGİAD Melekleri Ağı”. EGİAD, girişimcilik ve melek yatırımcılık konularında geçmiş yıllarda yaptığı bilgilendirme toplantıları, eğitimler ve farkındalık yaratmaya yönelik workshoplar gibi etkinlikleri bir adım öteye taşıyarak genç girişimcileri desteklemek, girişim fikirlerini yatırımcı ile biraraya getirmek, üyeleri ve paydaşlarını iş fikirleri ile öncelikli olarak buluşturmak, konu ile ilgili alt yapıyı oluşturmak ve yasal desteklerden faydalandırmak için T.C Hazine Müşteşarlığı’na akredite bir Bireysel Katılım Yatırımcısı Ağı kuruyor. EGİAD Melekleri Ağı ismiyle kurulan söz konusu platform, bir tüzel kişilik olarak oluşturularak Hazine Müsteşarlığı’na akreditasyon için gerekli başvuruları yapıldı. Söz konusu ağ kapsamında gelen proje fikirleri seçici kurul tarafından değerlendirildikten sonra EGİAD üyeleri ve EGİAD Melekleri Ağı’na üye potansiyel yatırımcılara sunulacaktır. Lisanslı yatırımcılar gerekli yasal şartları sağladıklarında devlet desteğinden yararlanabileceklerdir. EGİAD Melekleri Ağı ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

İstanbul’da birçok örneği bulunan söz konusu platformlar hem girişimciyi desteklemede hem de yatırımcının doğru proje ile buluşmasına imkan vermede ve yatırımda devlet desteği sağlamada pek çok avantaj sağlıyor. İzmir’de bir ilk olarak kuracağımız bu ağ, şehrimizin ekonomik kalkınmasına ivme kazandıracak ve özellikle gençlerimizin projelerine ve istihdamına destek olacak.

Bir taraftan güzel platformlar, yararlı mecralar kurmaya, yeni projeler üretmeye çalışırken, ülkemizin bir tarafında yangın yerini yaşamanın acısını hissediyoruz. Ardı ardına gelen şehit haberleri ve terör saldırıları yüreğimizi dağlamaya devam ediyor. Özlediğimiz barış ortamının bir an önce gelmesini diliyoruz. Kısır siyasi çekişmeler, uzun yıllardır sonlandırılamayan terörün daha da alevlenerek karşımıza çıkması ve kaosa dönüşen seçim ortamı güzel ve güçlü ülkemizin potansiyelini etkiliyor, güçsüz düşürüyor. Huzur ve barış ortamı olmadan ne ekonomik ne de sosyal kalkınmayı tam anlamıyla yakalamamız mümkün değil. Umarız akan kan bir an önce durur, yerini sağduyu, barış ve demokrasi alır.

Sevgi ve Saygılarımla,

Seda Kaya
Yönetim Kurulu Başkanı

Facebook Twitter Google Plus Youtube Linkedin http://www.egiad.org.tr
Copyright © 2015 EGİAD, Tüm Hakları Saklıdır.

Mail Adresimiz: egiad@egiad.org.tr
Listeden Ayrıl   Liste Bilgilerini Güncelle