EGİAD AYLIK BÜLTEN - 07.12.2015
Bülten No : 65
 
BAŞKANIN MESAJI
Sevgili EGİAD’lı Dostlarım,

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz Ekim ayında Hazine Müsteşarlığı’na akredite olarak resmen kurulan “EGİAD Melekleri BKY Ağı” ile ilgili bilgilendirme toplantımızı Kasım ayı içinde gerçekleştirdik. Yatırımcı olarak üye olmak isteyen EGİAD üyelerimiz Dernek Merkezimizden ayrıntılı bilgi alabilir ve üyelik için başvurabilirler.

Bir diğer önemli organizasyonlarımızdan olan EGİAD Ticaret Köprüsü etkinliğimizi  17 Kasım tarihinde gerçekleştirdik. Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz EGİAD Ticaret Köprüsü , üyelerimiz arasında geliştirilebilecek işbirlikleri adına, yararlı ve verimli geçen başarılı bir etkinlik oldu.

Ayrıca, bu ay lansmanını gerçekleştirdiğimiz EGİAD Parlak Fikirler Atölyesi- Bright Ideas Zone (BIZ) Projesinin startını vermiş bulunuyoruz. Proje ile ilgili ayrıntıları bültenimizdeki haberde bulabilirsiniz. Amacımız İzmir’de öğrenim gören yaklaşık 150 bin genç üniversiteliden gelebilecek parlak fikirleri kucaklamak ve hayata geçirmek. Böylece Türkiye’nin en büyük Think Tank’ini hayata geçirmeyi hedefliyoruz.

Diğer taraftan EGİAD KOBİ Danışmanlık Projemiz kapsamında EGİAD üyelerinin çeşitli kamu kurumlardan sağlanan teşvik ve destek programlarından haberdar olmaları ve bu desteklerden faydalanmalarını sağlamak amacıyla bilgilendirme toplantıları düzenlemeye devam ediyoruz. Son olarak, KOSGEB’in Kurumsallaşma ve Markalaşma Faaliyetlerine İlişkin Destekler hakkında düzenlenen bilgilendirme toplantısının ardından 7 Aralık Pazartesi günü ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı hakkında bilgi alacağız. Tüm üyelerimizin ve üye firma çalışanlarımızın katılımını dileriz.

Seda Kaya
Yönetim Kurulu Başkanı

DERNEĞİMİZDE GEÇEN AY

 

EGİAD Melekleri Ağı Bilgilendirme Toplantısı
2 Kasım 2015

"EGİAD Melekleri Bireysel Katılım Yatırımcısı Ağı" Bilgilendirme Toplantısı EGİAD Dernek Merkezinde gerçekleştirildi. EGİAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Aydın Buğra İlter tarafından gerçekleştirilen sunumda EGİAD Melekleri Ağı'nın işleyişi, yatırımcıların yararlanabilecekleri devlet teşvikleri ve ağa üyelik ile ilgili ayrıntılı bilgi verildi.

 

 

İzmir Yapı Fuarı
5-8 Kasım 2015

İzmir Fuar Alanı'nda düzenlenen İzmir Yapı Fuarı'na EGİAD bir standla katıldı. Kurumsal Yönetişim ve Kalite Komisyonu organizasyonu ile düzenlenen standda EGİAD ile ilgili yayın ve broşürler paylaşıldı.

 

 

EGİAD Mali Genel Kurul Toplantısı
7 Kasım 2015

EGİAD Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı EGİAD Dernek Merkezinde gerçekleştirildi. Divan Başkanlığı’nın M.N.Okan Özaydın ve Divan üyeliklerinin Nazif Ulusoy ve Erhan Özusta tarafından gerçekleştiği toplantıda EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya tarafından bir yıllık faaliyet raporu paylaşıldı. Ardından sayman Gökçe Baysak tarafından yıllık bütçe ,bilanço bilgileri ve tahmini bütçe hazirunla paylaşıldı ve oylamaya sunuldu. Söz konusu bilgiler, oybirliği ile onaylandı. Toplantının sonunda Derneğimize yeni katılan üyelere üyelik plaketleri takdim edildi.

 

 

Atatürk’ü Anma
10 Kasım 2015

EGİAD Yönetim Kurulu Üyeleri Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 77. yılında Valilik tarafından gerçekleştirilen Atatürk'ü Anma etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törene katılarak Atatürk Anıtı'na çelenk koydular.

 

 

Kurumsallaşma ve Markalaşma Faaliyetlerine İlişkin Destekler
16 Kasım 2015

EGİAD’ın dönem projeleri içinde yer alan KOBİ Danışmanlık Projesi kapsamında üyemiz Sayın Mehmet Karakurt’un Türkiye Ortağı olarak görev yaptığı PricewaterhouseCoopers danışmanlık şirketi ile üyelerimizi KOSGEB teşviklerinden yararlandırmak üzere işbirliği yapılması kararlaştırıldı. Bu kapsamda 16 Kasım 2015 Pazartesi günü EGİAD Dernek Merkezinde KOSGEB’in yeni destek programı ile ilgili olarak bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. KOSGEB İzmir Kuzey Hizmet Müdürü Özgür Armaneri’nin katılımı ile gerçekleşen bilgilendirme toplantısında KOSGEB’in “KOBİ’lerde Kurumsallaşmanın Geliştirilmesi Destek Programı” ve “KOBİ’lerde Markalaşmaya Geçiş” olarak iki yeni proje teklif çağrısı hakkında ayrıntılı bilgi verildi. Proje çağrıları kapsamında şirketlerin kurumsallaşma, markalaşma, pazarlama etkinliklerinin arttırılması vb. kurumsal kapasite geliştirilmesine yönelik toplam 55.000.000TL’lik destek ile şirketlerin bu konularda yapacakları proje giderlerinin %50 -60 oranında karşılanması söz konusu olacağı bilgisi paylaşıldı.

 

 

EGİAD Ticaret Köprüsü
17 Kasım 2015

“EGİAD 3.Ticaret Köprüsü” organizasyonu SwissOtel Büyük Efes Kordon Salonu’nda gerçekleştirildi. Üye firmalarımız arasındaki ticari işbirliğinin geliştirilmesi hedefiyle organize edilen etkinlikte, üyelerimizin birbirlerinin firma ve ürünleri tanıyabilecekleri bir ortam oluşturulması amaçlanmıştır. 60’ı aşkın üyenin katıldığı etkinlikte, üyelerimiz ürün ve hizmetleri ile ilgili bilgi alışverişinde bulundu. EGİAD Başkan Vekili Serkan İpek’in açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, etkinlik moderatörü EGİAD Genel Sekreteri Prof.Dr.Mustafa Tanyeri, toplantının uygulama formatı hakkında bilgi verdi. Hızlı tanışma seansı (speed networking) olarak bilinen format, toplamda iki dakika süreyle iki firma yetkilisinin kendi firmalarından hızlıca bahsetmeleri ve kartvizit alışverişi yapmalarından oluşuyor. Söz konusu etkinlikte hızlı bir tempoda yapılan görüşmeler sonucu pek çok üyemiz yeni iş bağlantılarının temelini attılar.

 

 

İzmir Hollanda Ticaret ve İş Geliştirme Ofisi Ziyareti
23 Kasım 2015

İzmir Hollanda Ticaret ve İş Geliştirme Ofisi Müdürü Faruk Uçar EGİAD Yönetim Kurulu'nu ziyaret etti. Toplantıda, Ofis çalışmaları hakkında bilgi aktarıldı ve iki kurum arasında geliştirilebilecek işbirliği projeleri görüşüldü.

 

 

EGİAD BIZ Projesi Lansmanı
30 Kasım 2015

EGİAD liseden yüksek lisansa kadar her düzeyden öğrenciler başta olmak üzere parlak fikri olan herkesin ekonomik ve toplumsal sorunlara yönelik fikirlerini ve çözüm önerilerini hayata geçirmek için EGİAD Parlak Fikirler Atölyesi- Bright Ideas Zone (BIZ) Projesine start verdi. 100’ün üzerinde gencin katılımıyla EGİAD Dernek Merkezi’nde gerçekleşen proje lansmanının konuk konuşmacısı ise Brightwell Firması Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas oldu. Toplantının açılış konuşmasını EGİAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Aydın Buğra İlter yaparken, proje aktarımını ise EGİAD Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Tanyeri yaptı. EGİAD BIZ Projesi kapsamında gençler, fikirlerini EGİAD BIZ internet sitesi üzerinden yazacaklar ve ön değerlendirmeye tabi tutulacak. Proje ve fikir uygulamaya değer bulunursa bu kişiler veya çalışma grupları davet edilerek ayrıntılı görüşmeler yapılacak. Görüşmelerin olumlu sonuçlanması halinde bu projeler öncelik sırasına konularak hayata geçirilecek. Proje kapsamında Mayıs ayında fikir projelerinin tanıtılacağı bir organizasyon düzenlenecek. Buna ek olarak kadına şiddet, çevre gibi temalı yarışmalar yapılabilecek. Projede 6 kriter belirleyici olacak. Bunlar, katılımcılık, sivil toplum kurumlarına katkı, çevreye duyarlılık, EGİAD misyon ve vizyonuna uygunluğu, toplumsal değer yaratma, toplumun genelini kapsaması kriterleri projelerde belirleyici unsur olacak.

 
YAKIN TARİHLİ ETKİNLİKLERİMİZ

Değerli Üyemiz,

 KOBİ Danışmanlık Hizmetleri Projemiz kapsamında Kurumsal Yönetişim ve Kalite Komisyonumuz tarafından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı  hakkında ayrıntılı bilgi almak üzere 
bir toplantı düzenlenmektedir.

Son başvuru tarihi 25 Aralık 2015 olan söz konusu programla ilgili  bilgi vermek üzere 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İzmir İl Müdürü Engin Bişar’ın konuk konuşmacı olacağı toplantı  07 Aralık 2015 (Bugün) saat 17.00’de EGİAD Dernek Merkezindegerçekleşecektir. Katılımınızı dileriz. 

Sevgi ve Saygılarımla,
Seda Kaya
Yönetim Kurulu Başkanı

KATILIM BİLDİRMEK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

Facebook Twitter Google Plus Youtube Linkedin http://www.egiad.org.tr
Copyright © 2015 EGİAD, Tüm Hakları Saklıdır.

Mail Adresimiz: egiad@egiad.org.tr
Listeden Ayrıl   Liste Bilgilerini Güncelle