EGİAD AYLIK BÜLTEN - 02.05.2016
Bülten No : 70
 
BAŞKANIN MESAJI
Sevgili EGİAD’lı Dostlarım,

EGİAD bünyesinde kurduğumuz,  İzmir’in ve Ege Bölgesi’nin ilk ve tek akredite Melek Yatırımcı Ağı olan EGİAD Melekleri Ağı çalışmalarına devam ediyor. Ağ etkinlikleri kapsamında girişimci- yatırımcı buluşmalarımızın ilkini yoğun bir katılımla Dernek Merkezimizde gerçekleştirdik. Başarılı girişimci projelerinin yatırımcılara sunulduğu etkinlikte ayrıca melek yatırımcılıkla ilgili bir panel gerçekleştirildi.

Diğer taraftan, Kentsel Raporlar Projemiz kapsamında Bayraklı Yeni Kent Merkezi ile ilgili öneri raporumuzun hazırlıkları hızla sürüyor. Rapora temel oluşturması amacıyla konuyla ilgili kurum ve paydaşların katılığı bir çalıştay gerçekleştirdik. Bayraklı Yeni Kent Merkezi ile ilgili sorun ve çözüm önerilerinin tartışıldığı çalıştayda o bölgede yaşanan kentsel dönüşümün sonuçları tüm boyutlarıyla masaya yatırıldı.

“EGİAD Uluslararası” Projesi kapsamında düzenlenen Washington temaslarını 24-28 Nisan tarihlerinde EGİAD Yönetim Kurulu üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirdik. Üyelerimizin Amerika ile ticaretinin geliştirilmesi amacıyla bir ön gezi olarak gerçekleşen ziyaret programı kapsamında Select USA, Amerika Ticaret ve Kalkınma Ajansı ve melek yatırım ve risk sermayesi konusunda hizmet veren Mid Atlantic Venture Association gibi kurumlar ziyaret edilerek iki ülke arasındaki ticaret ve ekonomik işbirliği çalışmalarını görüşme fırsatımız oldu. Ayrıntılarını bültenimizde paylaştığımız program kapsamında önemli düşünce kuruluşlarının yanısıra, Brookings Institution, Dünya Bankası, IMF ve Kongre’yi ziyaret etme ve temaslarda bulunarak Türkiye’nin uluslararası ilişkilerini, dış ticaretini ve bu konudaki politikalarını istişare etme fırsatı yakaladık.

EGİAD’ın önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olan EGİAD Bizim Çocuklarımız Projesi yararına gerçekleşecek EGİAD 2.Tasarımcı Buluşması Kermesi etkinliğimiz için hazırlıklarımız devam ediyor. Koruncuk Vakfı işbirliği ile 11 Mayıs Çarşamba günü Swissotel Büyük Efes’te düzenlenecek Kermese katılımınızı bekliyoruz. Kermesin tüm geliri Koruncuk Vakfı tarafından yapılan Urla Çocuk Köyü’ne aktarılacaktır.

Sevgi ve Saygılarımla,
Seda Kaya
Yönetim Kurulu Başkanı

DERNEĞİMİZDE GEÇEN AY

 

Akyaka Gezisi
2-3 Nisan 2016

EGİAD Sosyal İlişkiler Komisyonu tarafından düzenlenen Akyaka Gezisi üyelerimiz ve ailelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Çevre gezilerinin düzenlendiği programda üyelerimiz keyifli bir hafta sonu geçirdiler.

 

 

Güney Afrika Büyükelçisi Ziyareti
6 Nisan 2016

Güney Afrika Ankara Büyükelçisi Mr. Pule Isaac MALEFANE, Güney Afrika İzmir Fahri Konsolosu Tamer Taşkın ve beraberindeki heyet, EGİAD Yönetim Kurulu’nu ziyaret etti. EGİAD Dernek Merkezinde gerçekleşen toplantıda iki ülke arasında geliştirilebilecek ticari faaliyetler hakkında bilgi verildi.

 

 

Hobi Kulüpleri: Ebru Sanatları
9 Nisan 2016

EGİAD Hobi Kulüpleri kapsamında düzenlenen Ebru Sanatları Atölyesi Kursu Kedi Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Ege Üniversitesi Kâğıt ve Kitap Sanatları Müze Koordinatörü Nedim Sönmez tarafından verilen eğitim sonucunda üyelerimiz tarafından üretilen eserler 11 Mayıs’ta Bizim Çocuklarımız Projesi kapsamında gerçekleşecek EGİAD 2.Tasarımcı Buluşmaları ve Kermes’i etkinliğinde satışa sunulacaktır. Kermesten elde edilen gelir Koruncuk Vakfı tarafından yapılan Urla Çocuk Köyü’ne bağışlanacaktır.

 

 

Melek Yatırımcılık Paneli & Girişimci Sunumları
11 Nisan 2016

EGİAD Melekleri Ağı’nın ilk girişimci-yatırımcı buluşmaları etkinliği Galata Business Angels işbirliği ile EGİAD Dernek Merkezinde gerçekleştirildi. EGİAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve EGİAD Melekleri Ağı İcra Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter’in açılış konuşmasıyla başlayan toplantının ilk bölümünde Melek Yatırımcılar Ahu Serter, Cem Soysal, Ömer Akarca melek yatırımcılıkla ilgili bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştılar. İkinci bölümde ise beş farklı girişim projesinin sunumu gerçekleşti. KolayİK, Pandora, Vivosens, 11Sight ve İyisahne.com isimli projeler, fikir sahipleri tarafından yapılan beşer dakikalık sunumla yatırımcılarla buluştu.

 

 

İzmir Yeni Kent Merkezi Çalıştayı
18 Nisan 2016

EGİAD Kentsel ve Sektörel Araştırmalar Komisyonu tarafından hazırlanacak İzmir Yeni Kent Merkezi Raporu çalışmalarına katkı oluşturması amacıyla bir çalıştay düzenlendi. Dernek Merkezinde düzenlenen İzmir Yeni Kent Merkezi Çalıştayı’na Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi Şehir Planlama Daire Başkanlığı, Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanlığı, İzmir İnşaat Mühendisleri Odası, İzmir Mimarlar Odası yetkilileri ve EGİAD Üyeleri katıldı.Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Tayfun Taner’in moderatörlüğünde gerçekleşen çalıştayda gökdelenler bölgesi olarak bilinen kentin bu yeni gelişen alanında gözlemlenen doğru ve yanlış uygulamalar, planlama, altyapı, trafik, otopark, peyzaj, estetik, mimari ve sosyolojik vb. açılardan konunun uzmanlarının katılımı ile tartışıldı. Toplantıda görüşülen başlıklar, belirlenen sorunlar ve çözüm önerileri EGİAD’ın Kentsel Raporlar serisi kapsamında hazırlanan İzmir Yeni Kent Merkezi Öneri Raporu’nda ele alınacak ve kamuoyuyla paylaşılacaktır.

 

 

Belarus Büyükelçisi Ziyareti
20 Nisan 2016

Belarus’un Türkiye Büyükelçisi Andrei Savinykh, İzmir Konsolosu Murat Reha Yorgancıoğlu ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Belarus İş Konseyi Başkanı Sefa Gömdeniz, EGİAD Yönetim Kurulu’nu ziyaret etti. Toplantıda Belarus’un ekonomisi ve yatırım ve ticaret olanakları hakkında bilgiler verildi.

 

 

Amerika Temasları
24-28 Nisan 2016

EGİAD Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından gerçekleştirilen A.B.D ziyareti kapsamında heyet Washington'da çeşitli kurumları ziyaret etti. Üyelerimizin Amerika ile ticaretinin geliştirilmesi amacıyla gerçekleşen ziyaretlerde Select USA, Amerika Ticaret Kalkınma Ajansı ve Mid Atlantic Venture Association gibi kurumlar ziyaret edilerek iki ülke arasındaki ticaret ve ekonomik işbirliği çalışmaları görüşüldü.  Yapılan temaslarda Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı’nın (TTIP) Amerika ve Türkiye arasındaki ticarete etkileri ve gündemdeki diğer siyasi ve ekonomik gelişmelerin iki ülke ilişkilerine etkileri konusunda görüşüldü, fikir alışverişinde bulunuldu.

Program çerçevesinde ilk gün U.S. Trade and Development Agency Müdürü Leocadia Zak,  Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü Türkiye Araştırmaları Programı Direktörü Soner Cağaptay, Center for Strategic and International Studies Türkiye Projesi Direktörü Bülent Alirıza, Brookings Institution bünyesinde Türkiye Projesi Direktörü  ve TÜSİAD Kıdemli Araştırmacısı Kemal Kirişçi,  Amerika ve Avrupa Çalışmaları Merkezi Müdür Yardımcısı  Andrew Moffatt ile görüşüldü. Program kapsamında ikinci gün ise SelectUSA Uluslararası Yatırım Uzmanı ve Türkiye Masası Şefi Steve Miller , Uluslararası Ticaret Uzmanı ve Türkiye Masası Şefi Ryan Barnes ziyaret edildi. Ardından  Center for American Progress yetkilileri Michael Werz, Alan Makovsky ve Max Hoffman ile görüşüldü. Dünya Bankası ve IMF ziyaret edilerek, Kıdemli Ekonomist Ferhan Salman ile görüşüldü. Türkiye Büyükelçisi Serdar Kılıç makamında ziyaret edildi. Programın üçüncü gününde ise American-Turkish Council Başkanı ve CEO'su Howard G. Beasey ile biraraya gelen heyet ardından risk sermayesi ve yatırım konularında hizmet veren Mid Atlantic Venture Association ziyaret edilerek kurum yetkilileri ile biraraya gelindi. Son olarak kongre binası ziyareti gerçekleştirilerek Cumhuriyetçi Parti Kongre üyesi Virginia Foxx ile görüşüldü.

 
YAKIN TARİHLİ ETKİNLİKLERİMİZ

Türkiye’nin ilk Melek Yatırımcı eğitimi olan Angel Akademi İzmir’de!

EGİAD Melekleri, İstanbul Startup Angels, Borsa İstanbul Özel Pazar ve Uluslararası Girişimcilik Merkezi 05 Mayıs 2016-Perşembe günü
Melek Yatırımcı Akademisi’ni düzenliyor.

EGİAD Melekleri ofisinde düzenlenecek eğitimin sınırlı sayıdaki katılımcılarından biri olmak için 02 Mayıs 2016 ’a  kadar başvurabilirsiniz. 

BAŞVURU İÇİN > info@egiadmelekleri.org

PROGRAM VE DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

Ege Genç İşadamları Derneği’nin gençlik projelerinden biri olan EGİAD BİZ- Parlak Fikirler Atölyesi kapsamında bir proje yarışması düzenlenecektir.

Amaç: Yarışmanın amacı yüzlerce yıllık bir geçmişi olan İzmir’deki Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın yerli ve yabancılar için yeniden bir çekim merkezi haline gelebilmesi, alışveriş potansiyelinin geliştirilmesi, tanıtılması için yapılması gereken çalışmalara yönelik fikirleri kapsayan projelerin geliştirilmesidir.

Kimler katılabilir: Yarışmaya 15-30 yaş arası lise, ön lisans, meslek yüksek okulları, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri bireysel olarak veya
ekip şeklinde katılabilirler.

PROJE GÖNDERMEK İÇİN > fikir@egiadbiz.com

EGİAD’ın sosyal sorumluluk projelerinden biri olan “Bizim Çocuklarımız” projesi çerçevesinde düzenlenen 2.Tasarımcı Buluşması ve Kermesi 11 Mayıs 2016 Çarşamba günü Swissôtel Büyük Efes’te gerçekleşecek. Koruncuk Vakfı işbirliği ile düzenlenecek Kermes’in stand ve sponsorluk gelirleri Koruncuk Vakfı tarafından yapılacak Urla Çocuk Köyü’nün yapımında kullanılacaktır.

Tasarımcılarımızı, tasarımlarını sergilemek üzere stand açmaya davet ediyor ve herkesi çocuklarımıza yönelik bu proje için küçük de olsa destek olmak üzere
Kermes’e katılmaya davet ediyoruz.

KATILIM DETAYLARI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

EGİAD Happy Hour 11 Mayıs 2016 Çarşamba günü saat 19.00’da gerçekleşecektir. Swissôtel Büyük Efes bahçesinde düzenlenen EGİAD Tasarımcı Buluşması ve Kermesi kapsamındagerçekleşecek Happy Hour’a katılımınızı dileriz.

Sevgi ve Saygılarımla
Seda Kaya
Yönetim Kurulu Başkanı

KATILIM BİLDİRMEK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ
Facebook Twitter Google Plus Youtube Linkedin http://www.egiad.org.tr
Copyright © 2016 EGİAD, Tüm Hakları Saklıdır.

Mail Adresimiz: egiad@egiad.org.tr
Listeden Ayrıl   Liste Bilgilerini Güncelle