İletiyi düzgün görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayınız

EGİAD AYLIK BÜLTEN - 06.09.2017
BÜLTEN NO : 86

BAŞKANIN MESAJI
Sevgili EGİAD’lı Dostlarım,

Ağustos ayı içinde DEİK tarafından düzenlenen Türkiye-Rusya İş Forumu’na EGİAD olarak katılarak hem ikili görüşmeler yapma imkanı sağladık, hem de Forum kapsamında Rus ve Türk Bakanlar şahitliğinde düzenlenen imza töreniyle Rusya Türkiye İş Konseyi ile EGİAD arasında bir işbirliği protokolü imzalandı. Protokol, iki kurum üyelerinin hem ticari ilişkilerinin arttırılması, hem de bilimsel ve teknik alanda yeniliklerin paylaşılmasını içermektedir. Ayrıca girişimciliğin ve inovasyonun özendirilmesi, turizmin geliştirilmesi de protokol kapsamında alınmıştır. İzmir Enternasyonel Fuarı kapsamında Rusya’nın Onur Konuğu ülke olması sebebiyle hem Türkiye-Rusya İş Forumu’nda hem de Fuar Rusya Pavyonu’nda gerçekleşen ikili görüşmeler kapsamında pek çok üyemizin Rus firmalarla ticari teması gerçekleşmiş hem de EGİAD olarak pek çok resmi kurumla temas sağlayarak ticari işbirliğine zemin sağlanmıştır.

EGİAD Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi’nin restorasyonu çalışmalarımız hızla devam ediyor. Derneğimize ve şehrimize saygın bir etkinlik merkezi kazandırılması hedefiyle başladığımız projenin bu yılsonunda bitirilmesi planlanıyor. Sizinle sık sık paylaştığımız bu önemli proje ile ilgili desteklerinizin bizim için çok değerli olduğunu tekrar hatırlatmak isteriz.

Eylül ayı ile birlikte seminer ve bilgilendirme toplantılarımıza hız vermeye başlıyoruz. Sektör Toplantıları serimizin 11 Eylül tarihinde Dernek Merkezinde yapılacak ilk toplantısında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sektörü ele alınacaktır. Sektörde faaliyet gösteren veya bu sektöre ilgi duyan üyelerimizin katılımıyla sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini ele alacağız.

Ünlü&Co Firması işbirliği ile düzenlenecek 2017 yılına ilişkin ekonomik değerlendirmeler ve beklentilerin değerlendirileceği toplantı 18 Eylül tarihinde Dernek Merkezinde gerçekleşecektir. Ayrıca 25 Eylül’de ise İnci Aile Ofisi işbirliği ile düzenlenecek “Aile Varlık Yönetimi ve Girişim Sermayesi Yatırımları” konulu toplantı ile İnci Aile Ofisi’ni ve 212 VC’yi konuk edeceğiz.

Geliri yardıma muhtaç çocuklarımızın eğitim ve barınma ihtiyaçları için bağışlanacak, 25 Eylül tarihinde gerçekleşecek İdil Biret Konseri için biletlerinizi Dernek Merkezimizden alabilirsiniz. Türkiye’nin en iyi piyanistlerinden olan İdil Biret ve Dokuz Eylül Üniversitesi Orkestrası’nın bu özel konserinde üyelerimiz ve eşleriyle birlikte olmayı arzu ediyoruz.

Uluslararası İlişkiler kapsamında, 25-28 Ekim tarihlerinde Slovenya’ya bir gezi düzenleyeceğiz Ayrıntılı program ve diğer detayların önümüzdeki günlerde paylaşılacağı söz konusu geziye Slovenya pazarı ile ilgilenen üyelerimizin katılımını dileriz.

Sevgi ve Saygılarımla,
Aydın Buğra İlter
Yönetim Kurulu Başkanı

DERNEĞİMİZDE GEÇEN AY

 

EGİAD Melekleri ev sahipliğinde Endeavor 3. İzmir Mentor Paneli gerçekleşti.
10 Ağustos 2017

Endeavor Derneği tarafından düzenlenen İzmir Mentör Paneli EGİAD evsahipliğinde gerçekleştirildi. Etkinlikte mentörler ile girişimciler biraraya gelerek girişimcilerin şirketlerinde yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerileri üzerinde tartışıldı. Bu kapsamda mentörler bilgi ve tecrübelerini girişimcilerle paylaştılar.

 

 

EGİAD’dan Bornova Becker Spor’a Ziyaret
16 Ağustos 2017

EGİAD üyeleri, üyelerimizden Volkan Kebir’in Yönetim Kurulu Başkanı olduğu, Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi’nde Izmir’in tek temsilcisi olan “Bornova Becker Spor”u ziyaret etti. Ziyarete EGİAD Başkan Vekili Mustafa Aslan ve Ali Barçın, Yönetim Kurulu Üyesi Didem Veryeri, Deniz Küçükkurt, EGİAD Üyesi Yağız Serter, Doğukan Küçükçelen katıldı. Ziyaret sırasında antrenmanlar izlenerek, kulübün faaliyetleri hakkında bilgi alındı.

 

 

Rusya-Türkiye İş Konseyi ile İşbirliği Protokolü
18 Ağustos 2017

‘Partner Ülke Rusya’ teması ile 86’ncısı düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı’na Ege İhracatçı Birlikleri destekleri ve DEİK organizasyonunda gerçekleştirilen Türkiye-Rusya İş Forumu damgasını vurdu. Swissôtel Büyük Efes'te gerçekleştirilen ve Rus firma ve kurumlarının hazır bulunduğu iş forumuna Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov ile Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye Cumhuriyeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Rusya Federasyonu Bölgeleri’nden Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Stavropol Bölgesi Hükümeti Başkan Yardımcısı, Ekonomik Kalkınma Bakanı Andrey Murga, Kuzey Osetiya (Alaniya) Cumhuriyeti Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Feliks Gadzaov, Opora Rossii Başkan Yardımcısı Marina Bludyan, Rusya-Türkiye İş Konseyi Başkanı Ahmet Palankoyev, iş dünyası ve kamu kurum temsilcileri olmak üzere 600 'dan fazla katılımcı iştirak gösterdi. Forum kapsamında, Rusya Türkiye İş Konseyi İle EGİAD arasında ikili ilişkilerin arttırılması amacıyla bir işbirliği protokolü de imzalandı. Buna göre iki kurum arasında, uzun vadeli ve karşılıklı yarar, anlayış, saygı ve güven ilkelerine dayalı kapsamlı bir ekonomik işbirliği planlanmaktadır. Bu protokol ile iki kurum üyeleri arasındaki ticaret cirosunun arttırılması hedeflenmekte ve ayrıca üyeler arasında ticareti geliştirici ortak girişim ve projelere de imza atılmasına zemin hazırlanmaktadır. Sözleşme gereği, iki ülke kurumları arasında fuar organizasyonlarına katılımın da kapıları aralanıyor. Üyeler bu kapsamda ürünlerini iki ülke fuar ve organizasyonlarında sergileme imkânına da kavuşmuş olacaklar. Protokol çerçevesinde bilimsel ve teknik işbirliği olasılıklarının da göz önünde bulundurulması planlanırken, taraflar bilim alanındaki yeniliklerin işbirliği konusunda da görüş birliğine varmış oldu. Sözleşme iki ülke arasındaki turizmin geliştirilmesini de hedefliyor.

 

 

Türkiye-Rusya İş Forumu Ve İkili Görüşmeler
18-21 Ağustos 2017

Swissôtel Büyük Efes'te gerçekleştirilen Türkiye-Rusya İş Forumu kapsamında gerçekleştirilen B2B ikili iş görüşmeleri ve 86.İzmir Enternasyonal Fuarı Rusya Pavyonu'nda düzenelenen ikili firma görüşmeleri kapsamında pek çok EGİAD üyesi şirket Rus firmalarla görüşerek iş bağlantılarında bulundu. EGİAD Yönetim Kurulu ve Uluslararası İlişkiler Komisyonu üyelerinden oluşan EGİAD heyeti ise Rusya Türkiye İş Konseyi, Rusya İhracat Merkezi, Alabuga Özel Ekonomik Bölgesi, Chelny Sosyal ve Ekonomik Kalkınma Bölgesi, Tula Bölgesi Kalkınma Kurulu, Rusya Özel Ekonomi Bölgeleri, Tataristan Cumhuriyeti Makine Mühendisliği Kümelenmesi, Kama Innovation Bölgesel Endüstriyel Kümelenme, Chelny Sanayi Parkı, Innopolis Özel Ekonomik Bölgesi yetkilileri ile temaslarda bulunarak iki ülke arasında ticari ilişkilerin geliştirilmesi için işbirliği konularında görüştü.

 

 

Avrupa Birliği'nde Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi Eğitimi
22 Ağustos 2017

Yaşar Üniversitesi koordinatörlüğünde yürütülen "Developing Entrepreneurship and Innovation Minor Programs in European Research Area- ENOVA" isimli Erasmus+ KA2: Stratejik Ortaklık Projesi kapsamında, Ege Genç İşadamları Derneği ve Ege İhracatçı Birlikleri işbirliğinde düzenlenen Avrupa Birliği'nde Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi Eğitimi ve Semineri Yaşar Üniversitesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. ENOVA Projesi Koordinatörü ve Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Çağrı Bulut, EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk ve Yaşar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Levent Kandiller'in açılış konuşmaları ile başlayan etkinlikte Panelin ana konuşmacısı Eski Bakan Tınaz Titiz, “Üniversite ve iş dünyasında girişimcilik ve inovasyon yönetimi” konulu bir konferans verdi. Panelin ikinci bölümünde, EGİAD Melekleri İcra Kurulu Başkan Vekili Avni Yelkenbiçer “Potansiyel inovatif girişimcilerin iş dünyasına entegrasyonunda melek yatırımcıların önemi: EGİAD Melekleri Yatırım Ağı örneği”, Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aykan Candemir “Yüksek öğrenimde inovasyon ve girişimcilik için düşüncenin dönüşümü”, Proje Koordinatörü Doç. Dr. Çağrı Bulut “AB yüksek öğrenim kurumlarında girişimcilik ve inovasyon yönetimi eğitimi” başlıklı birer sunum yaptı. Panelin sonunda, Yaşar Üniversitesi AB Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Gökay Özerim “Erasmus+ KA-2 proje fırsatları”, Yaşar Üniversitesi SPMO Koordinatörü Selçuk Karaata da “Stratejik inovasyon yönetimi” konularında katılımcılara bilgi verdi.

 

 

Türkiye Tataristan İşbirliği dönemi için hazırlıklar başladı
22 Ağustos 2017

Türkiye ile Tataristan arasında yeni bir işbirliği dönemi için hazırlıklar başladı. Dernek Merkezi’nde biraraya gelen EGİAD ve Tataristan heyeti, iki ülke işadamlarının işbirliği için çalışmaları değerlendirdi. EGİAD Yönetim Kurulu Üyesi Barış Kaşka, Tataristan Cumhuriyeti Makine Mühendisliği Birliği Temsilcisi Sergey Mayorov ve MasterKom Firması Ceo’su Kozar Aleksandr tarafından gerçekleşen görüşmede, Nisan 2018’de yapılması planlanan iş gezisinin detayları paylaşıldı. Ayrıca, uluslararası üretici ve satıcıları buluşturan Tataristan Cumhuriyeti Makine Mühendisliği Birliği’nin web portalında EGİAD üyelerinin yer alma hususları da konuşularak değerlendirildi.

 

YAKIN TARİHLİ ETKİNLİKLERİMİZ

2017 yılı Türkiye Ekonomisinin Değerlendirmesi, Öngörüler ve Beklentiler 

“2017 Yılına İlişkin Ekonomik Değerlendirmeler ve 2017 Yılının İkinci Yarısına Ait Beklenti ve Öngörüler” başlıklı toplantı 18 Eylül 2017 tarihinde saat 17.00’de EGİAD Dernek Merkezi’nde gerçekleşecektir.  Yatırım bankacılığı hizmetleri ve varlık yönetimi grubu olarak faaliyet gösteren Ünlü & Co Firması’nın Araştırma direktörü Vedat Mizrahi’nin konuşmacı olarak katılacağı toplantıda;

  • 2017 yılı Türkiye Ekonomisinin Değerlendirmesi
  • 2017 yılının ikinci yarısına ilişkin öngörüler ve beklentiler
  • Kur riskine karşı korunma teknikleri
  • Kur ve Faiz konusundaki beklentiler

konuları üzerinde durulacaktır.
Ünlü & Co Firması yöneticilerinin de katılacağı söz konusu toplantıya katılımınızı dileriz.

 Saygılarımla,
Aydın Buğra İlter
Yönetim Kurulu Başkanı

KATILIM BİLDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ
GİRİŞİMCİ ÖZETLERİ İÇİN TIKLAYINIZ
KATILIM BİLDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Değerli Üyemiz,

“Aile Varlık Yönetimi ve Girişim Sermayesi Yatırımları” konulu toplantı 25 Eylül 2017 Pazartesi günü 16.00'da EGİAD Dernek Merkezinde gerçekleştirilecektir.

İnci Aile Ofisi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şelale Zaim Gorton, İnci Aile Ofisi Direktörü
Sayın Aylin Girgin Özbiliş ve 212 VC Kurucu Ortağı Sayın Numan Numan'ın
konuk konuşmacı olarak katılacağı toplantıya katılımınızı dileriz.

Saygılarımla,
Aydın Buğra İlter
Yönetim Kurulu Başkanı

KONUK KONUŞMACI ÖZGEÇMİŞLERİ
İÇİN TIKLAYINIZ
KATILIM BİLDİRMEK İÇİN
TIKLAYINIZ

EGİAD ortak sosyal sorumluluk projeleri kapsamında düzenlenecek
Dokuz Eylül Senfoni Orkestrası & İdil Biret Konseri
25 Eylül 2017 Pazartesi günü Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde
Saat 20.00’de gerçekleşecektir.


Konser Bileti 100TL’dir.

Konserin geliri eğitim ve kimsesiz çocukların barınma ihtiyaçları için kullanılacaktır.

Katılım ve desteğinizi bekliyoruz. Lütfen tarihi şimdiden not ediniz.

Saygılarımla,
Aydın Buğra İlter
Yönetim Kurulu Başkanı

KATILIM BİLDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Küresel rekabette önde olmak isteyen işletmeler için en büyük gerekliliklerden olan Sanayi 4.0  EGİAD’ın önemli gündem maddeleri arasında yer almaya devam ediyor. 
Sanayi 4.0 Bilgilendirme Toplantıları serimizin üçüncü toplantısını 
02 Ekim 2017 tarihinde saat 17.00’de EGİAD Dermek Merkezinde 
Mitsubishi yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştireceğiz.  
Fabrika otomasyon sistemleri ve robot teknolojilerini uzun süredir üreten ve kullanan Mitsubishi firması yetkililerinden 
Sanayi 4.0 sürecini ve yol haritasını dinleyeceğiz.

02 Ekim 2017 Pazartesi günü saat 17.00’de EGİAD Dernek Merkezinde 
gerçekleştirilecek toplantımıza tüm üyelerimiz ve üyelerimizin şirketlerinde çalışan üst düzey yöneticiler davetlidir .

Saygılarımla,
Aydın Buğra İlter 
Yönetim Kurulu Başkanı 

KATILIM BİLDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

EGİAD Uluslararası İlişkiler Komisyonu tarafından organize edilen
Slovenya İş Gezisi 25-28 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlenecektir.

Gezi Programı kapsamında T.C. Büyükelçilik ziyareti, Bled International Executive Management School ziyareti ve sunumları, Ljubljana Sanayi ve Ticaret Odası ziyareti, İş adamları ile B2B toplantıları, Fabrika ziyareti ve Kültürel ziyaretler planlanmaktadır.

Ayrıntılı program ve katılım detayları önümüzdeki günlerde paylaşılacaktır.

ÖN KAYIT İÇİN TIKLAYINIZ
© EGİAD 1990 - 2017. Tüm Hakları Saklıdır.
Facebook Twitter Google Plus Youtube Linkedin http://www.egiad.org.tr
Gönderilen mail: *|EMAIL|*
listeden ayrıl    bilgileri güncelle
*|LIST:ADDRESSLINE|*

*|REWARDS|*