İletiyi düzgün görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayınız

EGİAD AYLIK BÜLTEN - 07.06.2017
BÜLTEN NO : 83

BAŞKANIN MESAJI
Sevgili EGİAD’lı Dostlarım,

Bir süredir üzerinde çalıştığımız ve İzmir’in özellikle yabancı yatırımcılar tarafından neden tercih edilmesi gerektiği konusunda somut verilere dayanan önemli bir referans kaynağı oluşturacağına inandığımız EGİAD “Ekonomik ve Demografik Göstergelerle İzmir” Raporu’nu 16 Mayıs tarihinde Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlediğimiz bir etkinlikle siz değerli üyelerimizle ve kamuoyuyla paylaştık. Düzenlediğimiz etkinlik programı kapsamında, Dünya Gazetesi işbirliği ile gerçekleşen ve çok değerli panelistlerin katıldığı Panel ile İzmir’in mukayeseli üstünlükleri ele alınarak, somut veriler ışığında önemli tespitler yapıldı. Söz konusu rapor lansmanı ve panel etkinliği daha sonra yapılacak diğer çalışmaların başlangıcı niteliğinde bir etkinlik olarak gerçekleştirildi. Bundan sonraki süreçte İzmir için öne çıkan rekabetçi sektörler çerçevesinde çeşitli paydaşlarla sektör toplantıları gerçekleştirmeyi planlıyoruz. İzmir’in kentsel gelişim süreçlerinde bütün dünyada giderek önem kazanan akıllı uzmanlaşma stratejisi ile rekabetçi üstünlüğünü geliştirmesinin söz konusu olacağına inanıyoruz.

“Ekonomik ve Demografik Göstergelerle İzmir” Raporu’nu farklı platformlarda paylaşarak, şehrimizin mukayeseli üstünlüklerine vurgu yapmayı ve dolayısıyla yerli ve yabancı yatırımın arttırılması çalışmalarına katkı koymayı hedefliyoruz. Son olarak, kısa süre önce operasyon merkezini İzmir’e taşıma kararı alan Allianz Sigorta CEO’su Aylin Somersan Coqui ile bu konuda biraraya gelerek görüşme imkanı yakaladık.

Önem verdiğimiz gündem maddelerimizden biri olan Sanayi 4.0 konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda ağırladığımız ve bu konuda en iyi örneklerden biri olan Siemens’in ardından bu ay Vestel firmasını ağırladık. Sanayi devriminin en iyi uygulayıcılarından biri olan, üretimde dijital devrimi yakalamış başarılı bir firma olan Vestel’in uygulamaları hakkında detaylı bilgi aldık. Gelecek günlerde söz konusu toplantılara devam edeceğiz ve farklı isimleri ağırlayacağız. Sonbahar aylarında ise tüm paydaşlarımızın katılımıyla geniş kapsamlı bir Zirve ile konuyu tüm boyutlarıyla ele almayı planlıyoruz.

Üyeler arası ticaretin geliştirilmesi amacıyla düzenlediğimiz Ticaret Köprüsü etkinliğini çok sayıda üyemizin katılımıyla gerçekleştirdik. Üye firmalarımızın birebir tanışarak, kartvizit alışverişi yaparak, ürün ve hizmetleri hakkında bilgi alışverişinde bulunduğu Ticaret Köprüsü bu yıl da pek çok firmanın etkileşimine sahne oldu ve üyeler arası ticarete iyi bir zemin hazırladı. Program kapsamında Prof.Dr.Özgür Demirtaş’ın konuk konuşmacı olarak katıldığı seminerimizde ise ülkemizin ekonomik gündemi ve gelecek perspektifi hakkında yararlı bilgiler edindik. Etkinlik programını hazırlayan ve her iki etkinliğin başarıyla gerçekleşmesindeki emeklerinden dolayı Yönetim Kurulu ve Komisyon üyesi arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum.

Geleneksel olarak her yıl düzenlediğimiz Huzurevi Sakinleri ile İftar Yemeği etkinliğimiz ile ayrıntıları sizlerle bültenimizde ve geçtiğimiz günlerde yayınlanan duyurularımızda paylaşmıştık. Söz konusu iftar yemeğimize katılımınızı ve desteğinizi dileriz.

Söz konusu etkinliklerde birlikte olmak dileğiyle, saygılarımı sunarım.

Sevgi ve Saygılarımla,
Aydın Buğra İlter
Yönetim Kurulu Başkanı

DERNEĞİMİZDE GEÇEN AY

 

“Bilim, Ekonomi, Gelecek ve Siz” ve Ticaret Köprüsü
3 Mayıs 2017

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın konuk konuşmacı olduğu “Bilim, Ekonomi, Gelecek ve Siz” başlıklı panel ve ardından “EGİAD 5. Ticaret Köprüsü” çok sayıda üyemizin ve misafirin katılımıyla SwissOtel Büyük Efes’te gerçekleştirildi. Türkerler Holding sponsorluğunda gerçekleştirilen toplantı programının ilk bölümü olan ve öğle yemekli gerçekleştirilen panelde açılış konuşmalarını EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter, EGİFED Yönetim Kurulu Başkanı Temel Aycan Şen ve TÜGİK Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral yaptı. Toplantının konuk konuşmacısı Prof. Dr. Özgür Demirtaş yaptığı konuşmada Türkiye ekonomisi ve gündemdeki ekonomik gelişmeler konusunda bilgi ve görüşlerini sundu. Toplantının ardından katılımcılar EGİAD Ticaret Köprüsü etkinliğinde bir araya geldiler. Bu yıl 5.sini düzenlenen etkinlik, bölge çapında genişleterek Ege Bölgesi Genç İşadamları Dernekleri Federasyonu (EGİFED) üyesi derneklerin katılımıyla gerçekleştirildi. EGİAD Genel Sekreteri Prof.Dr.Mustafa Tanyeri’nin etkinlik hakkında bilgi sunumu ile başlayan toplantıda EGİAD ve EGİFED üyeleri hızlı bir tempoda yapılan görüşmeler sonucu yeni iş bağlantılarının temelini attılar. Hızlı tanışma seansı (speed networking) olarak bilinen format, toplamda iki dakika süreyle iki firma yetkilisinin kendi firmalarından hızlıca bahsetmeleri ve kartvizit alışverişi yapmalarından oluşmaktadır. Söz konusu etkinlikte EGİAD üyelerinin en temel beklentilerinden biri olan İş Ağlarını (networking) kurmak ve genişletmek amacıyla oluşturulan söz konusu etkinlikte üyelerimiz; diğer üye firmaların sektörleri, üretim ve hizmet alanları hakkında bilgi alarak ticaret ağlarını ve ortaklıklarını geliştirebilecekleri bir zeminde biraraya geldiler.

 

 

Okul- İşletme İşbirliğini Geliştirme Programı
11 Mayıs 2017

Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜSİAD, TİSK, TÜRKONFED, Vehbi Koç Vakfı, Özel Sektör Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) ve MESS Eğitim Vakfı paydaşlığında yürütülen “Okul- İşletme İşbirliğini Geliştirme Programı” kapsamında düzenlenen “Liderlik ve İşbirliği Eğitimi" EGİAD evsahipliğinde gerçekleştirildi. İzmir'deki meslek lisesi müdürlerine yönelik verilen eğitim bir tam gün sürdü.

 

 

Üniversite - Sanayi İşbirliği Toplantısı
11 Mayıs 2017

EGİAD Melekleri Ağı çatısında, Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, önderliğinde ve Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü işbirliği ile Üniversite - Sanayi İşbirliğinin ilk adımı atıldı. EGİAD Dernek Merkezinde düzenlenen “Sanayi-Akademi Buluşması"etkinliği ile EGİAD sanayi sektörü temsilcileri ve firmaların Ar-Ge & İnovasyon birimlerinin temsilcileri, DEÜ Fen Bilimleri Enstitüsü akademisyenleri ile bir araya geldi. EGİAD Melekleri İcra Kurulu Başkanı Ali Barçın’ın, Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Müdürü Prof.Dr. İlknur Cöcen ve Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Prof.Dr. Okan Tuna’ın gerçekleştirmiş olduğu açılış konuşmalarının ardından söz sanayi sektörü temsilcilerine ve yetkililerine verildi. 15 firmanın katılım gösterdiği etkinlikte firmalar sunumlarında, işletmeleri hakkında kısa bir tanıtımın yanısıra bulundukları sektörün gelişme alanlarını, geçmişten günümüze inovasyon çalışmalarını, firma özelinde ve genel sektör ihtiyaçlarını, mevcutta devam eden projelerini ve olası proje önerilerini akademisyenler ile paylaşma fırsatı buldular.

 

 

Vuca Çalıştayları 3. Toplantı
12 Mayıs 2017

EGİAD ve Stratejico işbirliği ile gerçekleştirilen “VUCA Döneminde Ayakta Kalmak – İş Dünyası İçin Strateji Çalıştayları” serisinin üçüncü toplantısı EGİAD Dernek Merkezinde gerçekleştirildi. Toplantıda iş dünyasının yaşadığı ekonomik ve siyasi belirsizlikler sebebiyle sıkça kullanılmaya başlanan, genel koşul ve durumların değişkenliği ve belirsizliği olarak tanımlanan Vuca Döneminde krizlerin önlenmesi ve yönetilmesi ile ilgili genel tespitler, yöntemler üzerinde duruldu ve vaka çalışmaları yapıldı.

 

 

KOSGEB Bilgilendirme Toplantısı
15 Mayıs 2017

KOSGEB İşbirliği Güçbirliği Destek Programı Bilgilendirme Toplantısı EGİAD Dernek Merkezinde gerçekleştirildi. KOSGEB İzmir Kuzey Hizmet Müdürlüğü KOBİ uzmanı Erçin Adıgüzel’in konuk konuşmacı olduğu toplantıda destek programı ve uygulama esasları hakkında bilgi sunuldu.

 

 

EGİAD “Ekonomik ve Demografik Göstergelerle İzmir” Raporu ve Panel
16 Mayıs 2017

İzmir’in tanıtımı ve kalkınması için pek çok projeyi hayata geçiren EGİAD, İzmir’in yerli ve yabancı yatırımcılar tarafından neden tercih edilmesi gerektiği konusunda somut verilere dayanan, İzmir’in mukayeseli üstünlüklerini ortaya koyan ve kamuoyu başta olmak üzere, resmi kurumlar ve STK’larla paylaşılacak bir rapor hazırlayarak yine bir ilke imza attı. EGİAD tarafından yayınlanan “Ekonomik ve Demografik Göstergelerle İzmir” başlıklı rapor, İzmir’i gerek ekonomik gerekse yaşamsal açıdan ayrıntılı olarak çözümlemektedir. Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedef Akgüngör, Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neşe Kumral ve Ege Üniversitesi’nden Necmettin Çelik’in katkılarıyla hazırlanan çalışma, Tarihi Havagazı Fabrikasında düzenlenen bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıklanırken, ardından Dünya Gazetesi işbirliğiyle gerçekleşen, Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Talip Aktaş, Yazar Rüştü Bozkurt ve Gündüz Fındıkçıoğlu’nun katıldığı “İzmir Neden Yabancı Yatırım Almalı?” konulu panel ile de tüm yönleriyle masaya yatırıldı. İzmir’in mukayeseli üstünlükleri üzerinde durulan toplantıda ayrıca sanayi 4.0 devriminin önümüzdeki dönemde kalkınmaya, ekonomiye ve üretime etkisi üzerinde görüşüldü. EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter ev sahipliğindeki toplantıya, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, TÜRKONFED Başkan Yardımcısı ve EGİAD Danışma Kurulu Başkanı Şükrü Ünlütürk, EGİFED Başkanı Temel Aycan Şen, EGİAD Geçmiş Dönem Başkanı Seda Kaya, EGEV Başkanı Mehmet Ali Susam, ESİAD Başkanı Fadıl Sivri, İZSİAD Başkanı Hasan Küçükkurt başta olmak üzere çok sayıda işadamı ile yabancı ülke temsilcileri, akademisyen ve yerel yöneticiler katılım gösterdi.

 

 

Romanya İzmir Başkonsolosu’nu Ziyaret
18 Mayıs 2017

EGİAD Yönetim Kurulu ve Uluslararası İlişkiler Komisyonu Üyeleri Romanya İzmir Başkonsolosu Miora Stefan makamında ziyaret ettiler. Yapılan görüşmede iki ülke arasında ekonomik ve kültürel ilişkiler değerlendirildi. Özellikle sektörel bazda birlikteliklerin önünü açacak çalışmaların yapılması için her iki ülkenin yatırımcı ve işadamlarını biraraya getirecek bir organizasyon için fikir birliğine varıldı. B2B olarak aynı sektörden firmaların biraraya getirilmesi planlanan organizasyon için ön çalışmalar başlatıldı.

 

 

EGİAD Ortaokulunu Ziyaret
22 Mayıs 2017

EGİAD Yönetim Kurulu Üyeleri EGİAD Ortaokulu’nu ziyaret etti. Okul Müdürü Fatih Kuş ve Yönetimi ile yapılan toplantıda okulun ihtiyaçları konusunda bilgi alındı. Yapılabilecek işbirliği faaliyetleri görüşüldü.

 

 

EGİAD Yönetim Akademisi: “Aile Şirketleri Araştırma" Sonuçları
22 Mayıs 2017

EGİAD Kurumsal Yönetim, Sosyal Sorumluluk, Eğitim & Araştırma Komisyonu tarafından, aile şirketlerinin kurumsallaşmasına yönelik seminerler dizisi olarak planlanan EGİAD Yönetim Akademisi kapsamında ikinci toplantı EGİAD Dernek Merkezinde düzenlendi. EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter'in açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda Deloitte Türkiye Baş Hukuk Müşaviri Lerzan Nalbantoğlu konuk konuşmacı olarak yer aldı. Toplantıda, Akbank – Taider – Deloitte – Sabancı Üniversitesi tarafından yapılan “Aile Şirketleri Araştırma" sonuçları hakkında bilgilendirme gerçekleştirilerek, sürdürülebilir bir başarı için aile şirketlerinin izlemesi gerekenler aktarıldı.

 

 

“Okul- İşletme İşbirliğini Geliştirme Programı” Çalıştayı
24 Mayıs 2017

Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜSİAD, TİSK, TÜRKONFED, Vehbi Koç Vakfı, Özel Sektör Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) ve MESS Eğitim Vakfı paydaşlığında yürütülen “Okul- İşletme İşbirliğini Geliştirme Programı” kapsamında İzmir’deki buluşma, EGİAD ev sahipliğinde gerçekleşti. Mesleki eğitimde kaliteyi artırmak amacıyla kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları ile mesleki ve teknik okulları bir araya getirmeyi hedefleyen “Okul- İşletme İşbirliğini Geliştirme Programı”çerçevesinde gerçekleşen çalıştayın ilk bölümünde "Mesleki Eğitimde Kalite için Özel Sektör, Kamu ve Sivil Toplum İşbirlikleri 5N1K” konulu Panel düzenlendi. EGİAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Aslan'ın açılış konuşmasıyla başlayan ve Vehbi Koç Vakfı Özel Projeler Yöneticisi Seçil Kınay'ın moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, MESS Eğitim Vakfı Genel Müdürü, Okul İşletme İşbirliği Programı Temsilcisi Necdet Kenar, Milli Eğitim Bakanlığı MTEGM Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Şennur Çetin, Dikkan A.Ş. Genel Müdürü Fatih Mehmet Sancak, Borçelik Yönetim Sistemleri Yöneticisi Emre Bülbül konuşmacı olarak katıldı. Panelde işbirliği programının kapsamı, MEB METGM tarafından hayata geçirilen yeni düzenlemeler ve özel sektöre sunulan teşvikler ele alındı. Ayrıca İzmir’de hayata geçirilen mesleki eğitim uygulamalarının ve iyi örneklerin paylaşımı yapıldı. Panelin ardından gerçekleşen çalıştayda katılımcılar gruplar halinde mesleki ve teknik eğitim alanında işbirlikleri sürecinde karşılaştıkları zorlukları ve çözüm önerilerini tartıştılar.

 

 

İEKKK Toplantısında EGİAD İzmir Raporu Sunuldu
25 Mayıs 2017

İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu aylık olağan toplantısı Tarihi Havagazı Fabrikası'nda gerçekleşti. Yapılan toplantıda EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter tarafından EGİAD'ın kamuoyuyla yakın zamanda paylaştığı "Ekonomik ve Demografik Göstergelerle İzmir Raporu" ile ilgili bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi. Aydın Buğra İlter yaptığı konuşmada, EGİAD’ın raporu hazırlama amacı ve hedefleri hakkında bilgi verdi. Raporda yer alan verileri özet olarak sunan Aydın Buğra İlter, İzmir’in mukayeseli olarak ön plana çıkan özelliklerine vurgu yapan raporun, yatırımlar ve yabancı sermayenin özellikle gelişmeye açık alanlar ve katma değeri yüksek alanlara çekilmesi için devlet, yerel yönetimler, mesleki ve sivil toplum kuruluşları tarafından yapılması gerekli çalışmalar açısından da önemli bir bilgi kaynağı oluşturacağını düşündüğünü ifade etti.

 

 

Üye İşyeri Ziyaretleri: Söktaş A.Ş.
26 Mayıs 2017

Üye işyeri ziyaretleri kapsamında yönetim kurulu üyelerimizden Yaşar Baran Kayhan ve üyemiz Muzaffer Turgut Kayhan’ın firması Söktaş A.Ş. ziyaret edildi. Pamuklu – pamuk karışımlı kumaş tasarımı ve üretimi alanında büyük ve köklü bir firma olan Söktaş A.Ş.’nin üretim süreçleri hakkında ayrıntılı bilgi alınan firmada, ayrıca ar-ge ve tasarım faaliyetleri, ihracat pazarı ve diğer üretim ve pazarlama süreçleri incelendi.

 

 

Sanayi 4.0 Bilgilendirme Toplantısı: Vestel
29 Mayıs 2017

Küresel rekabette önde olmak isteyen işletmeler için en büyük gerekliliklerden olan Sanayi 4.0 konusunu önemli gündem maddesi olarak ele almaya devam eden EGİAD, yeni endüstri devriminde planlamadan uygulamaya geçmiş ender Türk firmalarından biri olan Vestel’i ağırladı. Sanayi 4.0 Bilgilendirme Toplantıları serisi kapsamında gerçekleşen ikinci toplantıda Vestel Operasyonel Projeler Geliştirme Müdürü Mustafa Karakoç ve ekibi, Endüstri 4.0 dönüşümünü sürdüren en dijital Türk şirketini anlattı. Karakoç, Vestel Arge Departmanı olarak 1200 kişinin üzerinde bir istihdam sağladıklarına dikkat çekerek, firma olarak yeni devrime verilen önemi aktardı.

 

 

ESİAD’ı Ziyaret
30 Mayıs 2017

EGİAD Yönetim Kurulu üyeleri, yeni göreve gelen Ege Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu'nu ziyaret etti. Aydın Buğra İlter Başkanlığındaki EGİAD heyeti, ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri ve Yönetim Kurulu üyelerini ESİAD Dernek Merkezinde ziyaret ederek, yeni görevlerinde başarılar diledi. Dernekler arasında süregelen işbirliği çalışmalarının devamı konusunda görüşülen toplantıda kurum faaliyetleri ve planlanan projeler hakkında bilgi verildi.

 
YAKIN TARİHLİ ETKİNLİKLERİMİZ

Değerli Üyemiz,

Huzurevi Sakinleri ile Geleneksel İftar Yemeğimiz 7 Haziran 2017 Çarşamba günü 
Sarnıç’ta bulunan Double Tree By Hilton İzmir Airport Hotel’de gerçekleştirilecektir.

Söz konusu organizasyonda yaşlı konuklarımız her yıl olduğu gibi birer 
hediye çantası ile uğurlanacaktır.

Kişi başı ağırlama bedeli 100TL'dir. Üyelerimizin ve konuklarının iftar katılımı için ayrıca bedel ödenecektir. Siz değerli üyelerimizin, kaç yaşlı konuğumuzun giderini karşılayacağını EGİAD Dernek Merkezimize bildirmenizi ve ardından katkılarınızı 
Odeabank A.Ş. IBAN NO: TR09 0014 6000 0001 1602 8000 01 IBAN numaralı 
EGİAD hesabına "Ramazan Aktivitesi" açıklaması ile göndermenizi rica eder, göstereceğiniz duyarlılığa şimdiden çok teşekkür ederiz.

Sevgi ve Saygılarımla,
Aydın Buğra İlter
Yönetim Kurulu Başkanı

KATILIM BİLDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

EGİAD olarak bu döneme güzel İzmir’imize tarihi bir değer,
kültür mirası bırakmayı hayal ederek başladık…

Tarihi Kemeraltı Bölgesi’ndeki çok önemli yapılardan biri olan Portekiz Havrası’nın restore edilerek EGİAD Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi olarak
kullanılması amacıyla bir proje geliştirdik.

İzmir Musevi Cemaati ile görüşmelerimiz sonucunda ortak bir noktada buluşarak bu önemli yapının yeniden kente kazandırılması için önce Dışişleri Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan binanın ibadethaneden sosyal tesis statüsüne geçirilmesi için gerekli izinler alınarak restorasyon projesi geliştirilmesi için gerekli tüm adımlar atıldı.

Güzel İzmirimize derneğimizin aktivitelerinin de yapılabileceği büyük ve saygın bir tesis kazandırılıyor. Şehrin eski kent merkezi olan Kemeraltı’nın kullanımının artırılmasına yönelik bu adımla şehirde öncü bir adım atılarak
EGİAD marka değerine katkı sağlanması hedefleniyor.

TANITIM VE SPONSORLUK DOSYASI İÇİN TIKLAYINIZ
© EGİAD 1990 - 2017. Tüm Hakları Saklıdır.
Facebook Twitter Google Plus Youtube Linkedin http://www.egiad.org.tr
Gönderilen mail: *|EMAIL|*
listeden ayrıl    bilgileri güncelle
*|LIST:ADDRESSLINE|*

*|REWARDS|*