İletiyi düzgün görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayınız

EGİAD AYLIK BÜLTEN - 02.07.2018
BÜLTEN NO : 96

BAŞKANIN MESAJI
Sevgili EGİAD’lı Dostlarım,

Derneğimiz ve şehrimiz için çok önemli bir proje olduğuna inandığımız Kemeraltı’nda yer alan ve Anıtlar Kurulu tarafından tescilli olan eski Portekiz Havrası’nın EGİAD Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi’ne dönüştürülmesi için gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi. Haziran ayında kullanıma açtığımız Merkezimizde ilk etkinliğimizi 19 Haziran tarihinde EGİAD Danışma Kurulu’nu ağırlayarak gerçekleştirdik. İzmir’in önde gelen kanaat önderleri, oda ve borsa başkanları ile rektörler ve önemli iş dünyası temsilcilerini ağırlama fırsatı elde ettik. EGİAD Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi konuklarımızdan tam not aldı.

Bundan sonraki süreçte EGİAD bünyesinde planladığımız çeşitli seminer ve toplantıların bu özel mekanda yapılması konusunda çalışma ve programlamaları yapmaktayız. Ayrıca Dernek paydaşlarımızın kullanımına da açacağımız Merkezimizin aktif ve yaşayan bir mekan olmasını hedefliyoruz.

EGİAD Danışma Kurulu Toplantımızda EGİAD faaliyetlerinin yanısıra İzmir ve hazırlıkları süren Teknoloji Üssü konusu masaya yatırıldı. İzmir’in sadece yaşanacak bir şehir değil, çalışılacak ve yatırım yapılacak bir şehir olduğu vurgusunun yapıldığı toplantıda EGİAD tarafından Mercer işbirliği ile hazırlanan İzmir Yaşam Maliyeti, Yaşam Kalitesi ve Ücret Karşılaştırması Raporu ele alındı. Yakın zamanda sizlerle ve tüm kamuoyuyla paylaşacağımız raporun etkin tanıtımının yapılması görüşüldü. Söz konusu rapor İzmir’in yaşam maliyeti ve yaşam kalitesi açısından pek çok parametreye bakıldığında avantajlarının yüksek olduğuna vurgu yapmaktadır.

Derneğimizin sosyal sorumluluk projelerinden biri olan EGİAD Kadın Girişimcilik Programı kapsamında 32 saat temel girişimcilik eğitimleri, toplam 40 saat destek eğitimleri ve ayrıca çeşitli seminer ve çalıştaylardan oluşan eğitim programı tamamlandı. Eğitimlerden sonra girişimci adaylarının fikirlerinin şirkete dönüştürme sürecinde karşılaştıkları soru ve sorunları görüştükleri yardım masalarında iş planı, finansal süreçler vb. konularda danışmaları sağlandı. Bilgi ve deneyimler paylaşıldı. EGİAD Kadın Girişimcilik Programı’nın kapanış toplantısını 16 Temmuz tarihinde saat 16.30’da gerçekleştireceğiz.

EGİAD Melekleri Ağı kapsamındaki çalışmalarımız da hız kesmeden devam ediyor. EGİAD Melekleri "Yatırımcı-Girişimci Buluşması" Etkinliğimizi 16 Temmuz Pazartesi günü saat 18.30’da EGİAD Kadın Girişimcilik Programı’nın kapanış toplantısının ardından gerçekleştireceğiz.

Bildiğiniz gibi EGİAD, Endüstri 4.0 konusunu gündeminin en üst sıralarında tutmaya ve bu konuda çeşitli bilgilendirme etkinlikleri yapmaya devam ediyor. Söz konusu çalışmaların devamının sağlanması ve etkinliğinin arttırılması hedefiyle Derneğimiz bünyesinde bir “Sanayide Dönüşüm Çalışma Grubu” kurulması planlanmaktadır. Üye sanayicilerimizin mevcut durumunu, Endüstri 4.0’a ne oranda hazır olduklarını ve yerel ve uluslararası pazarlarda rekabet edebilir bir duruma nasıl gelebileceklerini tartışmak amacıyla kurulacak çalışma grubunda yer almak isteyen üyelerimizin katkıları bizim için çok değerli olacaktır.
Söz konusu toplantılara katılımınızı dileriz.

Sevgi ve Saygılarımla,
Aydın Buğra İlter
Yönetim Kurulu Başkanı

DERNEĞİMİZDE GEÇEN AY

 

Piyasa Gelişmeleri ve Riskten Korunma Stratejileri
4 Haziran 2018

ÜNLÜ & Co tarafından Dernek Merkezi'nde düzenlenen ‘Piyasa Gelişmeleri ve Riskten Korunma Stratejileri’ konulu panelde,  EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter ve Yönetim Kurulu ev sahipliği yaptı. Panele  Ünlü&Co Firması Strateji ve Ürünlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Gülkan ve Direktör Yardımcıları Kerem Aksoy ve Koray Özaydemir katıldı.

 

 

“Renk, Işık, Titreşim: Türk İzlenimcileri” Sergisi
7 Haziran 2018

EGİAD üyeleri ARKAS Sanat Merkezi'nde yer alan “Renk, Işık, Titreşim: Türk İzlenimcileri” Sergisi'ni ziyaret etti. Sergide yer alan eserler hakkında bilgi aldılar.

 

 

Kadın Girişimcilik Programı Destek Eğitimleri
09-10 Haziran 2018

EGİAD Kadın Girişimcilik Programı, destek eğitimlerinin son oturumu EGİAD Dernek Merkezinde gerçekleştirildi. Eğitim programı kapsamında, Pazar Araştırması, Pazar Analizi, Pazarlama Planı, Rekabet Analizi, SWOT, Yönetim Planlama konuları işlendi.

 

 

İyi Parti'nin Ziyareti
11 Haziran 2018

İyi Parti İzmir İl Başkanlığı ve milletvekili adayları Derneğimizi ziyaret etti. Yapılan toplantıda yaklaşan seçim süreci değerlendirildi. İyi Parti projeleri hakkında bilgi verildi.

 

 

Eximbank Destekleri
11 Haziran 2018

EGİAD Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’ı dernek merkezinde düzenlediği toplantıda iş dünyasıyla biraraya getirdi.  EGİAD üyelerine verdikleri destekleri aktaran Yıldırım, Türkiye’deki 52 banka arasında, Türk Eximbank olarak kredi büyüklüğünde 9’uncu, aktif büyüklüğünde de 10. sırada yer aldıklarını belirterek, Türkiye'de ihracat kredilerinin yüzde 45’inin Eximbank'tan kullanıldığını belirtti. Kredi alternatifleri ve yeni projeler hakkında bilgi sunan Adnan Yıldırım katılımcıların sorularını yanıtladı.

 

 

CHP'nin Ziyareti
18 Haziran 2018

CHP İzmir Milletvekili adayları Derneğimizi ziyaret etti. Ziyarette seçim süreci ve projeler değerlendirildi.

 

 

EGİAD Danışma Kurulu Toplantısı
19 Haziran 2018

EGİAD Danışma Kurulu 2018 yılının ilk toplantısını EGİAD Sosyal Kültürel Etkinlik Merkezi’nde gerçekleştirdi. EGİAD’ın Tarihi Alan ve Kemeraltı’nın canlandırılması, şehir hayatı ve turizme katkı sağlaması, şehre kültürel bir merkez kazandırılması amacıyla restore ettiği tarihi Portekiz Sinagogu, Sosyal Kültürel Etkinlik Merkezi’ne dönüştürülmesinin ardından ilk ev sahipliğini EGİAD Danışma Kurulu için gerçekleştirmiş oldu. Şükrü Ünlütürk’ün başkanlığında gerçekleştirilen EGİAD Danışma Kurulu Toplantısında 14.dönem faaliyetleri ve planlanan projeler görüşüldü. Öneriler alındı. İzmir’in “yaşanacak şehir” mottosu ile revaçta olduğu, ancak çalışılacak ve yatırım yapılacak şehir olarak da pek çok parametreyle ön planda olduğunun altı çizildi. Yapılan pek çok araştırma ve istatistiğin bunu desteklediği belirtildi. Özellikle kaliteli ve yetenekli işgücü ile yerli ve yabancı yatırımların çekilmesinde İzmir’in yaşam maliyeti ve yaşam kalitesi parametrelerinin cazip seviyelerde olduğu ve bu kapsamda EGİAD tarafından hazırlanan raporun da yakın zamanda kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi. Türk Patent ve Marka Kurumu, TUBİTAK ve İYTE ortaklığı ile kurulacak olan İzmir Teknoloji Üssü projesinin görüşüldüğü EGİAD Danışma Kurulu Toplantısında, Teknoloji Üssü’nün İzmir için büyük kazanım olduğu vurgulanarak, pek çok ulusal ve uluslararası şirketin, öncelikli ve odak sektörlerde bölgeye çekilmesi açısından çok değerli bir yatırım olduğu iş dünyası ve EGİAD tarafından heyecanla takip edildiği belirtildi. Toplantı, bir süre önce İzmir Ticaret Odası Genel Sekreterliği görevine atanan, EGİAD’a 25 yıl süresince hizmet vermiş Prof. Dr. Mustafa Tanyeri’ye teşekkür plaketinin verilmesiyle son buldu.

 

 

BASİFED Yönetim Kurulu
21 Haziran 2018

BASİFED Yönetim Kurulu Toplantısı EGİAD ev sahipliğinde EGİAD Sosyal Kültürel Etkinlik Merkezi’nde gerçekleştirdi. Seda Kaya başkanlığında toplanan BASİFED Yönetim Kurulu'na EGİAD'ı temsilen Mustafa Aslan katıldı. BASİFED'in yürüttüğü projelerin görüşüldüğü toplantının ardından yemeğe geçildi.

 
YAKIN TARİHLİ ETKİNLİKLERİMİZ

Bildiğiniz gibi EGİAD, İzmir’in tanıtımı ve kalkınması için de pek çok proje yürütmektedir. Geçtiğimiz yıl Derneğimiz İzmir’in yerli ve yabancı yatırımcılar tarafından neden tercih edilmesi gerektiği konusunda somut verilere dayanan, İzmir’in mukayeseli üstünlüklerini ortaya koyan “Ekonomik ve Demografik Göstergelerle İzmir” başlıklı raporunu yayınlamıştır. Yine Derneğimiz tarafından İzmir’in yaşam maliyeti ve yaşam kalitesi konusunda karşılaştırmalı bir rapor hazırlanmakta olup yakın zamanda da kamuoyuyla paylaşılması planlanmaktadır.

Bu kapsamda yaptığımız çalışmalara paralel olarak Allianz Türkiye’nin İzmir’i tercih ederek burada hayata geçirdiği operasyon merkezi Allianz Kampüs’ün İzmir’e gelecek potansiyel yatırımcılar için ilham verici ve etkili bir örnek olduğunu düşünüyoruz.

EGİAD Fahri Üyeler Komisyonu organizasyonu ile Allianz Türkiye CEO’su Aylin Somersan Coqui’nin konuk konuşmacı olacağı toplantı 02 Temmuz 2018 Pazartesi günü (BUGÜN) saat 18.00’de EGİAD Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

Allianz Türkiye’nin İzmir’e yatırım sürecinde ele aldığı kriterler, şehrin avantajları, bu çerçevede İK süreçleri ve sonraki planları ile ilgili konularda bilgi alacağımız toplantıya katılımınızı dileriz.

Saygılarımla
Aydın Buğra İlter
Yönetim Kurulu Başkanı

02 Temmuz 2018 PROGRAM
18.00-18.10  EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter -Açılış Konuşması
18.10-18.40  Allianz Türkiye CEO’su Aylin Somersan Coqui’nin konuşması
18.40-19.00  Soru- Cevap
19.00-19.30  Kapanış Kokteyli  

Yer: EGİAD Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi
AdresGüzelyurt Mahallesi 926 sok. No:8 Konak

KATILIM BİLDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Değerli Üyemiz,

Bildiğiniz gibi EGİAD, Endüstri 4.0 konusunu gündeminin en üst sıralarında tutmaya ve bu konuda çeşitli bilgilendirme etkinlikleri yapmaya devam ediyor.

Söz konusu çalışmaların devamının sağlanması ve etkinliğinin arttırılması hedefiyle Derneğimiz bünyesinde bir “Sanayide Dönüşüm Çalışma Grubu” kurulması planlanmaktadır.

Üye sanayicilerimizin mevcut durumunu, Endüstri 4.0 adı verilen yeni sanayi aşamasına ne oranda hazır olduklarını ve yerel ve uluslararası pazarlarda rekabet edebilir bir duruma nasıl gelebileceklerini tartışmak amacıyla kurulacak çalışma grubunda, belirlenecek periyodlarda biraraya gelinerek yuvarlak masa toplantı serileri şeklinde sanayide yaşanan dönüşüm konusunda görüş ve öneriler tartışılacaktır. 

EGİAD “Sanayide Dönüşüm Çalışma Grubu” ilk toplantısı 16 Temmuz 2018 saat 16.00’da EGİAD Dernek Merkezi'nde gerçekleşecektir. Çalışma Grubu’nda yer almak isteyen üyelerimizin katılımlarını bildirmelerini rica ederiz.

Saygılarımla,
Aydın Buğra İlter
Yönetim Kurulu Başkanı

KATILIM BİLDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Değerli Üyemiz,

EGİAD Kadın Girişimciliğin Desteklenmesi Projesi tamamlanıyor.

EGİAD’ın EGİKAD ve İZİKAD paydaşlığı ile yürüttüğü proje ile 70’e yakın sayıda kadın girişimci adayına yönelik 32 saat temel girişimcilik eğitimi, toplam 40 saat destek eğitimleri ve  çeşitli seminer ve çalıştaylar düzenlendi. 

Ayrıca koçluk programı ile girişimci adaylarının işlerini kurarken ihtiyaç duydukları bilgi ve tecrübe desteği sağlanmaya devam ediyor.

Projemizin kapanış toplantısı ve sertifika töreni 16 Temmuz 2018 Pazartesi günü saat 16.30’da EGİAD Dernek Merkezi'nde gerçekleşecektir.

Toplantının ardından saat 18.30’da EGİAD Melekleri Ağı "Yatırımcı-Girişimci Buluşması" Etkinliği düzenlenecektir.

Söz konusu toplantılara katılımınızı dileriz.

Saygılarımla
Aydın Buğra İlter
Yönetim Kurulu Başkanı

KATILIM BİLDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ
KATILIM BİLDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ
KATILIM BİLDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

© EGİAD 1990 - 2018. Tüm Hakları Saklıdır.
Facebook Twitter Google Plus Youtube Linkedin http://www.egiad.org.tr
Gönderilen mail: *|EMAIL|*
listeden ayrıl    bilgileri güncelle
*|LIST:ADDRESSLINE|*

*|REWARDS|*