İletiyi düzgün görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayınız

EGİAD AYLIK BÜLTEN - 09.04.2018
BÜLTEN NO : 93

BAŞKANIN MESAJI
Sevgili EGİAD’lı Dostlarım,

Mart ayında iki sosyal sorumluluk projemiz kapsamında etkinliklerimizi başlattık. Bunlardan biri olan “Kadın Girişimci Yetiştirme Programı” projesi kapsamında kadın girişimci adaylarımıza temel girişimcilik eğitimleri verilmeye başlandı ve bu eğitimler sonucunda iş kurarken KOSGEB’den destek alabilmeleri için gerekli KOSGEB eğitim sertifikaları almaları adına şartlar sağlandı. 32 saatlik temel girişimcilik eğitimlerinin ardından yine 32 saatlik çeşitli destek eğitimleri düzenlenecek ve iş kurmalarında destek olmak adına kurulacak destek masalarında mentorluk ve danışmanlık faaliyetleri gerçekleştirilecektir.

Mart ayında başlattığımız bir diğer sosyal sorumluluk projemiz ise 2009 yılından beri sürdürdüğümüz EGİAD Hayat Okulu’nun 5.dönem eğitimleri oldu. Proje kapsamında 100’ü aşkın Meslek Yüksek Okulu öğrencisine konusunda uzman akademisyen ve eğitimcinin katılımlarıyla kişisel gelişim eğitimleri ve iş insanlarının konuk konuşmacı olacakları deneyim paylaşımlarından oluşan bir program uygulanıyor.

Ayrıca geçtiğimiz ay üyelerimiz ve çatı kuruluşlarımızdan BASİFED (Batı Anadolu Sanayici İş Adamları Dernekleri Federasyonu) üyelerinin de katıldığı EGİAD Ticaret Köprüsü etkinliğini gerçekleştirdik. 6.sını düzenlediğimiz etkinliğin konuğu melek yatırımcı Ömer Faruk Akarca oldu. Melek Yatırımcılıkla ilgili değerli deneyimlerini paylaşan Ömer Faruk Akarca’nın konuşmasının ardından üyelerimiz ve BASİFED bünyesindeki dernek üyelerinin yoğun katılımıyla Ticaret Köprüsü etkinliğini gerçekleştirdik. Etkinlik kapsamında yapılan görüşmelerde pek çok ticari işbirliğinin temeli atıldı.

Diğer taraftan Sanayi 4.0 konusunu gündemimizde tutmaya devam ediyoruz. Sanayi 4.0 Bilgilendirme Etkinlikleri kapsamında 18 Nisan tarihinde Pınar Entegre Et Fabrikasına inceleme gezisi düzenlenecektir. Sanayi 4.0 uygulamalarını yerinde görmek isteyen üyelerimizin katılımı bekliyoruz.

Geçtiğimiz kış başlattığımız Vuca Çalıştayları Serimize devam ediyoruz. Çalıştaylar serimizin Nisan ayı konusu “VUCA Döneminde Şirket Stratejisinin Geliştirilmesi ve Uygulanması” olacaktır. Ayrıntılarını bültenimizde bulacağınız toplantıda belirsizlik dönemlerinde şirket stratejisinin başarıyla geliştirilebilmesi ile ilgili önemli ipuçları edineceğiz.

EGİAD Tiyatro grubumuzun çalışmaları hızla devam ediyor. 8 Mayıs tarihinde sahne alacak olan tiyatromuz için biletleri Dernek Merkezinden temin edebilirsiniz. Bilet gelirleri Dokuz Eylül Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Kulubü tarafından yürütülen “Kırmızıda Dur De” Projesine bağışlanacaktır. Destek ve katılımınızı dileriz.

Sevgi ve Saygılarımla,
Aydın Buğra İlter
Yönetim Kurulu Başkanı

DERNEĞİMİZDE GEÇEN AY

 

EGİAD Hayat Okulu Başladı
3 Mart 2018

EGİAD’ın Sosyal Sorumluluk Projelerinden biri olan ve 2009 yılından beri süregelen EGİAD Hayat Okulu’nun beşinci dönemi 03 Mart 2018 tarihinde EGİAD Dernek Merkezinde başladı. EGİAD Genel Sekreteri Prof.Dr.Mustafa Tanyeri, EGİAD Başkan Vekili Mustafa Aslan ve EGİAD Yönetim Kurulu üyesi Gökmen Ulusoy’un konuşmalarıyla başlayan ilk eğitim gününde Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Meltem Onay konuk konuşmacı olarak öğrencilerle buluştu. İzmir’deki 5 üniversiteden 100’ü aşkın meslek yüksekokulu öğrencisinin katılımıyla gerçekleşen “Hayat Okulu” kapsamında 8 hafta boyunca öğrencilere kişisel gelişim eğitimleri verilecek.

 

 

Tarihi Kemeraltı'na Destek için Runatolia Maratonu
4 Mart 2018

Ege Genç İşadamları Derneği üyeleri 4 Mart Pazar günü gerçekleşen Runatolia Maratonu’na İzmir Tarihi Kemeraltı Şehir Merkezi’nin canlandırılması çalışmalarına destek vermek için katıldı. Maratondan bağışlar yoluyla elde edilecek gelir, Tarihi Kemeraltı’na katkı için aktarılacak. Bu yıl 13. kez yaklaşık 10 bin kişinin katımıyla çeşitli amaçlarla koşmak isteyen koşucular için 4 Mart’ta Antalya’da düzenlenen Runatolia Maratonu’na katılan EGİAD üyeleri, hem İzmir’e hem de 7 bin yıllık tarihi ile büyük bir geçmişi bulunan Kemeraltı Merkezine dikkat çekmek ve Kemeraltı’nın canlandırılması çalışmalarına destek vermek amacıyla bir bağış kampanyası başlattılar.

 

 

Dijital Dönüşüm
5 Mart 2018

HP Türkiye eski Genel Müdürü, Melek Yatırımcı ve Mentor Serdar Urçar’ın konuk konuşmacı olarak katıldığı “Dijital Dönüşüm” başlıklı seminer EGİAD Dernek Merkezinde düzenlendi. Serdar Urçar yaptığı konuşmada son zamanların en önemli trendlerinin başında dijitalleşme ve buna paralel olarak şirketlerin Dijital Dönüşümünün geldiğini vurgulayarak, kendi deneyim ve gözlemlerinden yola çıkarak başarılı dijitalleşmenin kritik noktalarını paylaştı.

 

 

İzmir Emniyet Müdürü ile Söyleşi
5 Mart 2018

İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın EGİAD'ın konuğu oldu. Hüseyin Aşkın yaptığı konuşmada İzmir'de güvenlik, asayiş, terörle mücadele konularında yapılan çalışmalar hakkında  ayrıntılı bilgi verdi ve üyelerin sorularını yanıtladı.

 

 

Kadın Girişimciliğin Desteklenmesi Projesi
8 Mart 2018Amerika Büyükelçiliği’nin açtığı “Small Grant Programı”ndan, kadınların girişimcilik hayatında daha aktif rol alması ve iş gücüne katılım oranlarının artırılmasına yönelik hazırladığı proje ile destek almaya hak kazanan EGİAD, projenin açılış toplantısını gerçekleştirdi. EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı aydın Buğra İlter ile proje paydaşları Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD ) Yönetim Kurulu Başkanı Nilhan Antitoros ve İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter'in katıldığı açılış toplantısında proje detayları paylaşıldı. Proje kapsamında 90 kadın girişimci adayından oluşan 3 gruptan her biri 32 saatlik bir eğitim sürecinden geçerek totalde 96 saatlik bir eğitim almış olacaktır. KOSGEB ile akredite olan EGEUS Eğitim Danışmanlık Firması tarafından verilecek seminerler sonucunda kadınların girişimcilik alanındaki temel bilgilere kavuşmaları sağlanacak ve iş geliştirme konusunda danışmanlık verilerek mentorluk hizmeti sunulacak.

 

 

EGİAD Hayat Okulu 2.Hafta Eğitimleri
10 Mart 2018

100’ü aşkın meslek yüksekokulu öğrencisinin katıldığı “EGİAD Hayat Okulu” Projesi kapsamında ikinci hafta eğitim gününde EGİAD Üyesi ve Renkler Makine Genel Müdürü Hakan Özçelik konuk oldu. Hakan Özçelik, “Endüstri 4.0 ile yaşayan Toplum 5.0” temalı konuşmasıyla iş hayatı arifesindeki gençlere, yakın geleceklerinde iş ve kurum seçiminde göz önünde bulundurmaları gereken önemli kriterlerin yanında bu kriterlere dair farkındalığın nasıl geliştirilebileceği ve diğer taraftan iş veren ve/veya kurumların da insan kaynağı/yetenek seçiminde dikkat edeceği kriterlere değindi.

 

 

KKTC Başkonsolosunu Ziyaret
14 Mart 2018

EGİAD üyeleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (K.K.T.C.) Başkonsolosu İpal Emin'i ziyaret etti. Ziyarette ev sahipliğini K.K.T.C. İzmir Başkonsolosu İpal Emin yaparken ziyarete EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter, Yönetim Kurulu Üyesi Feyzi Kaya, Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Cem DemIrci ve Komisyon Üyeleri Yücel Koç, Yağmur Yarol ve Olgaç Sayoğlu katıldı. İki kardeş ülke arasında güçlenerek devam eden siyasi, kültürel ve ekonomik ilişkilerin masaya yatırıldığı toplantıda, başkonsolos İpal Emin, ülkedeki siyasi iklim hakkında bilgi verdi ve başta turizm ve eğitim olmak üzere K.K.T.C. ekonomisi ile ilgili detaylı bilgi paylaştı.

 

 

"Girişimcilik Ruhunu Besleyen İpuçları"
14 Mart 2018

EGİAD Kadın Girişimciliğin Desteklenmesi Projesi kapsamında ilk eğitim Prof.Dr.Meltem Onay tarafından gerçekleştirildi. "Girişimcilik Ruhunu Besleyen İpuçları:Yeni Firikirler Nasıl Oluşturulmalı?" konulu konuşmasında Meltem Onay değerli bilgi ve deneyimlerini paylaşarak girişimci adaylarına yol gösterici ipuçları paylaştı.

 

 

EGİAD 6. Ticaret Köprüsü
15 Mart 2018

‘EGİAD 6. Ticaret Köprüsü’ etkinliği İzmir Hilton Oteli'nde gerçekleştirildi. Türkiye’de girişimcilik ekosistemine önemli katkılarda bulunan ve Galata Business Angels bünyesinde faaliyette bulunan  Ömer Faruk Akarca’nın Melek Yatırımcılık sunumuna da yer verilen organizasyona 85 iş dünyası temsilcisi katılım gösterdi. EGİAD, üyelerinin en temel beklentilerinden biri olan İş Ağlarını (networking) kurmak ve genişletmek amacıyla “EGİAD Ticaret Köprüsü”  başlığı altında “Speed Dating – Hızlı Tanışma” olarak da bilinen organizasyon sayesinde birçok iş bağlantısına ve ortaklığa da zemin yaratıldı. Ege iş dünyasındaki canlanmayı arttıracak söz konusu organizasyonda EGİAD olarak üyeler arası ve diğer iş ortaklarıyla ticaret ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi konusuna önem verildiği vurgulandı. EGİAD Ticaret Köprüsü'nün bu yıl 6.sı düzenlenen etkinliğne BASİFED üyesi Dernekler de katılım gösterdi.

 

 

EGİAD Hayat Okulu 3.Oturumu
17 Mart 2018

İzmir’de bulunan meslek yüksek okulu öğrencilerine yönelik kişisel gelişim eğitim programını kapsayan EGİAD Hayat Okulu Projesinin EGİAD Dernek Merkezinde gerçekleştirilen 3.toplantısında Dikkan Grup İnsan Kaynakları Direktörü Füsun Toros tarafından “Y Kuşağı ve İş Dünyası” konusuna seminer verildi ve ardından NCM Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nail Kubalı iş adamı olarak uzun yıllara dayanan deneyimlerini öğrencilerle paylaştı.

 

 

Siyasi Parti İl Başkanlıkları Ziyareti
19 Mart 2018

EGİAD, siyasi partilerin il başkanlıklarına yönelik bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Bugüne kadar tüm siyasi partilere eşit mesafede duran ve bölgenin, kentin hassasiyetlerini her fırsatta dile getiren EGİAD, ilk etapta görüştüğü Ak Parti, CHP ve İyi Parti İzmir İl Başkanları’na toplumsal uzlaşı çağrısında bulundu. Ak Parti, CHP ve İyi Parti İl Başkanlıklarına yapılan ziyarette, gönüllülük esaslı sivil toplum kuruluşlarının iyi yönetişimin vazgeçilmez aktörleri olarak üstlendikleri role dikkat çekilerek, toplumun iletişime ve uzlaşmaya ihtiyacı olduğu vurgulandı.

 

 

EGİAD Hayat Okulu 4.Oturumu
24 Mart 2018

EGİAD Hayat Okulu’nun bu haftaki konuğu üyemiz Dr.Cüneyt Tuğrul “Liderlik ve Empatik Dil” konulu konuşmasıyla meslek yüksek okulu öğrencileriyle buluştu. Ardından EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter’in konuk konuşmacı olduğu programda, Aydın Buğra İlter EGİAD’ın kurumsal yapısı ve faaliyetlerinden  bahsetti, iş dünyasına ilişkin deneyimlerini öğrencilerle paylaştı.

 

 

EGİAD Kadın Girişimcilik Eğitim Programı kapsamında KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri
24 Mart 2018

EGİAD Kadın Girişimcilik Eğitim Programı kapsamında KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri başladı. EGİAD Dernek Merkezinde 3 ayrı gruba verilen eğitimler 4 modül ve 32 saaten oluşuyor. Girişimcilik kavramı, işletme kavramı, mali ve hukuki sorumluluklar, iş planı hazırlama, pazar araştırması ve iş modeli hazırlama konularını içeren eğitim sonunda katılımcılar KOSGEB'den sertifika ve sonrasında işlerini kurarken destek almaya hak kazanıyor. Eğitimler tamamlandığında katılımcılara yönelik destek eğitimler düzenlenecek, mentörlük ve danışmanlık hizmetleri verilecektir.

 

 

EGİAD Happy Hour
28 Mart 2018

EGİAD Happy Hour etkinliği Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Komisyonu organizasyonu ile Les Quais Restaurant'ta gerçekleştirildi. Üyelerimizin yoğun katılımıyla gerçekleşen kokteylde EGİAD’lılar birlikte olma ve keyifli vakit geçirme fırsatı yakaladılar.

 

 

EGİAD Kadın Girişimcilik Eğitim Programı Destek Eğitimleri
30 Mart 2018

EGİAD Kadın Girişimcilik Programı temel girişimcilik eğitimleri ve destek eğitimleri ile devam ediyor. Programa katılan kadın girişimci adaylarına yönelik olarak gerçekleştirilen ilk destek eğitiminde eğitmen Barbaros Tunç tarafından iş kurarken dikkat edilmesi gereken temel noktalar ve başarıyı getiren önemli başlıklar ile ilgili bilgi sunuldu.

 

 

EGİAD Hayat Okulu Eğitimleri 5.Oturumu
31 Mart 2018

EGİAD Hayat Okulu Projesi kapsamında 5.hafta oturumlarının konukları Sezin Sivri ve Temel Aycan Şen oldu. Sentinus Koçluk ve Danışmalık Şirketi kurucu ortağı Sezin Sivri “Pozitif Liderlik” başlığıyla pozitif bir bakış açısıyla başarılı liderliğin temel değerlerini ve Endüstri 4.0 kapsamında bu yaklaşımın gerekliliğini vurgulayan bir eğitim gerçekleştirdi. İkinci oturumda ise EGİAD Geçmiş Dönem Başkanı ve Şentaş Tarım Ür.İhr. San Ve Tic.A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Temel Aycan Şen sektörü ve iş yaşamı hakkında bilgi ve deneyimlerini paylaştı; ayrıca iş dünyasında ve yaşamda başarılı olmanın koşullarına ilişkin paylaşımlarda bulundu.

 

YAKIN TARİHLİ ETKİNLİKLERİMİZ

Değerli Üyemiz, 

“VUCA Döneminde Ayakta Kalmak – İş Dünyası İçin Strateji Çalıştayları” kapsamında bu ay yapılacak toplantı  12 Nisan 2018 Perşembe günü saat 13.00’de 
EGİAD Dernek Merkezinde
 gerçekleştirilecektir. 

Söz konusu toplantının konusu 
“VUCA Döneminde Şirket Stratejisinin Geliştirilmesi ve Uygulanması
 
üzerine olacaktır.

Etkinlik tüm üyelerimize açıktır.
Katılımınızı dileriz. 

Saygılarımla, 
Aydın Buğra İlter 
Yönetim Kurulu BaşkanıVUCA Nedir?

1990’lı yılların başında Soğuk Savaş’ın bitmesiyle beraber askeri bir terim olarak ortaya çıkan ve daha sonra iş dünyasına uyarlanan VUCA, mevcut şartları doğru anlamak için analitik bir çerçeve sunmaktadır. Buna göre VUCA;

1. Volatile (Değişken): Değişimin hızının ve boyutlarının artması.

2. Uncertain (Belirsiz): Öngörülemezliğin belirleyici kural olması.

3. Complex (Karmaşık): Faktörler ve süreçler arasındaki ilişkilerin anlaşılamaması.

4. Ambigious (Muğlak): Olaylara anlam vermenin zorlaşması,
neden – sonuç ilişkilerinin netleştirilememesi.

olarak tanımlanabilir. Dolayısıyla iş dünyasının karar vericilerinin VUCA dönemini anlamaları ve hazırlıklı olmaları, işletmelerin yarının dünyasında ayakta kalabilmesi için bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır.

KATILIM BİLDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Sanayi 4.0  Bilgilendirme Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenecek iş yeri gezilerinin ilki
Pınar Entegre Et ve Un Sanayi A.Ş.’ye düzenlenecektir. 

18 Nisan saat 10.00’da Kemalpaşa’daki üretim tesislerinde gerçekleşecek ziyaret 
25 kişiyle sınırlı olduğundan katılım bildirilmesi zorunludur. 

Lütfen 16 Nisan 2018 tarihine kadar katılım bildiriniz. 

Pınar Entegre Et ve Un Sanayi A.Ş.
Adres:Kemalpaşa Osb Mahallesi Kuyucak Yolu Kümeevleri Sk. No:244/2 Kemalpaşa/İzmirTel: (0232) 877 09 00 

KATILIM BİLDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Değerli Üyemiz,

Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Komisyonu tarafından düzenlenen 
EGİAD Akyaka Gezisi 21-22 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirilecektir.

Üyelerimizin aileleriyle hep birlikte güzel vakit geçirebilecekleri
keyifli bir gezi planlanmaktadır. Konaklama Akyaka Kerme Ottoman Palace Hotel'de
gerçekleşecektir.

Katılımınızı dileriz. 


En geç 18 Nisan Çarşamba gününe kadar 
kesin rezervasyon için aşağıdaki linki doldurmanız ve 
aşağıda yer alan Banka Hesap Numarasına ödemeyi yapmanız gerekmektedir. 

Oda Ücreti 300TL’dir (Kahvaltı dahil)

0-14 Yaş Çocuklar ücretsiz
14-18 yaş çocuklar için ilave 20TL. 

Kerme Ottoman Turizm Ltd. Şti.’ne ait IBAN:  TR56 0006 2000 5070 0006 2969 40

Ödemeyi EGİAD-İsim Soyisim” açıklaması ile yapmak gerekmektedir.

Akyaka Kerme Ottoman Palace Hotel
Tel: 0 (252) 243 59 01
Adres: Koyuncu sk. 48650 Ula/Mugla
Hilmi Tekinay Tel: 0 (530) 161 68 48

KATILIM BİLDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

EGİAD TİYATRO TOPLULUĞU SUNAR;

Derneğimizin düzenlemiş olduğu tiyatro gösterisinde sizleri de görmekten onur duyarız

Gösteriden elde edilecek gelir Dokuz Eylül Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Kulubü tarafından yürütülen “Kırmızıda Dur De” Projesine bağışlanacaktır.

“Kırmızıda Dur De” Projesi ilköğretim düzeyindeki çocuklara cinsel istismara karşı bilinçlendirme eğitimlerinin verilmesini kapsamaktadır.

Tarih : 08/05/2018 Salı Saat: 20.30
Yer : İzmir Sanat (Fuar 26 Ağustos Kapısı)

Davetiyeleri EGİAD Dernek Merkezinden temin tdebilirsiniz.
Davetiye Bedeli : 50 TL

EGİAD
1456 sok. No:10/1 Punta İşmerkezi K:8 Alsancak İZMİR
Tel:0232 422 30 00    Faks: 0232 422 33 00
www.egiad.org.tr   egiad@egiad.org.tr

EGİAD Uluslararası İlişkiler Komisyonu tarafından organize edilen
EGİAD Malta İş Gezisi 17 - 19  MAYIS 2018 tarihlerinde gerçekleşecektir. 

Büyükelçilik ziyareti, Teknopark ve çeşitli kurumlara inceleme gezisi ve ziyaretin planlandığıgezi programı ve diğer detaylar önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşılacaktır.

Katılımınızı dileriz.

© EGİAD 1990 - 2018. Tüm Hakları Saklıdır.
Facebook Twitter Google Plus Youtube Linkedin http://www.egiad.org.tr
Gönderilen mail: *|EMAIL|*
listeden ayrıl    bilgileri güncelle
*|LIST:ADDRESSLINE|*

*|REWARDS|*