İletiyi düzgün görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayınız

EGİAD AYLIK BÜLTEN - 06.06.2018
BÜLTEN NO : 95

BAŞKANIN MESAJI
Sevgili EGİAD’lı Dostlarım,

Önemli bir sosyal sorumluluk projemiz olan “Kadın Girişimciliğin Desteklenmesi Programı” çerçevesinde etkinliklerimiz devam ediyor. Program kapsamında, temel girişimcilik eğitimleri ve çeşitli alanlarda verilen destek eğitimlerinin ardından girişimci adaylarının işlerini kurarken ihtiyaç duydukları konularda danışabilecekleri mentörlük görüşmeleri başladı. Sektörlerine ve genel iş planlarına yönelik bilgi ve deneyim eksiklerini tamamlamaya yönelik gerçekleşen görüşmeler kapsamında adaylarımızı üyelerimizle de bir araya getirerek tecrübe ve bilgi paylaşımı sağlanacaktır.

Üyelerimizden oluşan EGİAD Tiyatro Topluluğu, uzun süredir üzerinde çalıştığı “Sevgili Doktor” oyununu İzmir Sanat’ta başarıyla sergiledi. Etkinlikten elde edilen gelirin tamamı Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın çocuk istismarını önlemeye yönelik olarak geliştirdiği önemli bir projeye bağışlandı. Herkesin keyifle izlediği oyunun sahnelenmesinde emeği geçen herkese ve bu önemli sosyal sorumluluk projesine destek veren tüm üyelerimize teşekkür ediyoruz.

Uluslararası İlişkiler konusunda bu dönemde gerçekleşen dördüncü yurtdışı gezimizi Malta’ya gerçekleştirdik. İki ülkenin iş insanları arasında ticaretin geliştirilmesi ve işbirliklerinin kurulması konusunda önemli temaslar kurduğumuz ve önemli bilgiler edindiğimiz bir ziyaret programı gerçekleştirdik. Aynı zamanda, İzmir’e yönelik hazırladığımız raporlarımızı temas kurduğumuz kurumlarla paylaşarak da şehrimizi tanıtma ve ekonomik yapısını aktarma fırsatımız oldu.

EGİAD Ortaokulu’na siz değerli üyelerimizin katkılarıyla bir bilişim teknolojileri laboratuvarı kurulması konusundaki çalışmalarımız sonucunda okulumuzda 22 bilgisayar, robotik kodlama setleri, 3D yazıcı gibi pek çok materyali kapsayan bir laboratuvar kuruldu. Tam donanımlı bir bilişim sınıfı olarak öğrencilerimize hizmet vermeye başlayan söz konusu laboratuvardan milli eğitim müdürlüğünün çalışmaları kapsamında ileriki zamanlarda çevre okullardan da öğrencilerin yararlanması planlanıyor. Bağışları ve ayni yardımlarıyla çocuklarımızın eğitimine bu değerli desteği veren tüm üyelerimize teşekkür ederiz.

Derneğimiz ve şehrimiz için çok önemli bir proje olduğuna inandığımız Kemeraltı’nda yer alan ve Anıtlar Kurulu tarafından tescilli olan eski Portekiz Havrası’nın EGİAD Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi’ne dönüştürülmesi için gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi. Haziran ayında kullanıma açılacak Merkezimizin şehrimizin saygın bir etkinlik merkezi olarak hem Derneğimize hem de bölgeye değer katacağına inanıyoruz. 19 Haziran tarihinde gerçekleşecek Danışma Kurulu Toplantısını EGİAD Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi’mizde yaparak ilk etkinliğimizi gerçekleştirecek ve İzmir’in önde gelen kanaat önderleri, oda ve borsa başkanları ile rektörler ve önemli iş dünyası temsilcilerini ağırlama fırsatı elde edeceğiz. Bu toplantının ardından EGİAD bünyesinde planladığımız çeşitli seminer ve toplantıların bu özel mekanda yapılması konusunda çalışma ve programlamaları yapmaktayız.

Sevgi ve Saygılarımla,
Aydın Buğra İlter
Yönetim Kurulu Başkanı

DERNEĞİMİZDE GEÇEN AY

 

EBSO'yu Ziyaret
2 Mayıs 2018

EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri EBSO seçimleri sonrasında Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ı makamında ziyaret etti. İki kurum arasındaki gerçekleşebilecek işbirlikleri ve projeler değerlendirildi.

 

 

EGİAD Happy Hour
2 Mayıs 2018

EGİAD Happy Hour  Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Komisyonu organizasyonu ile La Cigale'de düzenlendi. Gerçekleşen kokteylde üyelerimiz biraraya gelme ve sohbet etme imkanı buldular.

 

 

Kadın Girişimcilik Programı Destek Eğitimleri
05-06 Mayıs 2018

Kadın Girişimcilik Programı kapsamında temel girişimcilik eğitimlerinin ardından verilen destek eğitimlerine devam ediliyor.  Katılımcılar iki gün boyunca EGEUS Danışmanlık Firması Kurucusu Barbaros Tunç tarafından Finans Yönetimi , Finansal Tablolar, İlgili Vergi Mevzuatı, Şirket Türleri ve Kuruluşları ve Devlet Destekleri konularında eğitim aldılar.

 

 

EGİAD Tiyatrosu Sevgili Doktor Oyunuyla Sahne Aldı
8 Mayıs 2018

EGİAD üyelerinden oluşan amatör tiyatrocuların profesyonel bir anlayışla hazırladıkları “Sevgili Doktor” oyununu 8 Mayıs’ta izleyiciyle buluştu. Tiyatrohane ekibiyle 8 aylık hummalı bir çalışma gerçekleştiren tiyatro ekibi, Anton Çehov’un öykülerinden Neil Simon’un oyunlaştırdığı “Sevgili Doktor” ile sanatseverlerin karşısına çıktı. Yönetmenliğini Erk Bilgiç, Yönetmen Yardımcılığını Murat Sönmez'in üstlendiği ve İzmir Sanat Merkezi’nde sahnelenen oyuna iş dünyası büyük ilgi gösterdi. Oyundan elde edilen gelir Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın – (TOG) çocuk istismarına karşı dur demek için gerçekleştirdiği “Kırmızıda Dur De” projesine aktarıldı. “Kırmızıda Dur De” Projesi ilköğretim düzeyindeki çocuklara cinsel istismara karşı bilinçlendirme eğitimlerinin verilmesini kapsamaktadır.

 

 

Üye İşyeri Ziyaretleri: Tellioğlu
9 Mayıs 2018

Üye İlişkileri ve İş Geliştirme Komisyonu tarafından düzenlenen Üye İşyeri Ziyaretleri kapsamında üyemiz Mert Tellioğlu'nun firması Tellioğlu Yem Gıda Ent. Tes. San. ve Tic. A.Ş ziyaret edildi. Balıkesir'de bulunan tesisin üretim süreçleri hakkında bilgi alındı.

 

 

EGİFED Yönetim Kurulu Toplantısı
9 Mayıs 2018

EGİFED Yönetim Kurulu Toplantısı Balıkesir Genç İşadamları Derneği evsahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantı öncesinde Yönetim Kurulu Üyeleri Balıkesir Ticaret Odası Başkanlığı görevine seçilen Rahmi Kula'yı makamında ziyaret ettiler, yeni görevini tebrik ederek başarılar dilediler. Ziyaret sonrası Balıkesir Genç İşadamları Derneği'nde biraraya gelen EGİFED Yönetim Kurulu Üyeleri Aydın Buğra İlter Yönetim Kurulu Başkanlığında yaptıkları toplantıda EGİFED'in önümüzdeki dönem faaliyetlerini görüştüler.

 

 

TÜRKONFED Genel Kurulu
12 Mayıs 2018

TÜRKONFED (Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu) Genel Kurulu Swissotel The Bosphorus İstanbul Otel'de gerçekleştirildi. Yapılan toplantı sonucu  Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine Orhan Turan seçildi. EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter  ise TÜRKONFED Yönetim Kurulu üyesi olarak seçildi.

 

 

Malta İş Gezisi
17-18-19 Mayıs 2018

EGİAD’ın 14. Dönemde 4. İş gezisi Malta’ya gerçekleştirildi. Malta Enterprise tarafından yapılan ülke sunumu, yatırım ve işbirliği fırsatlarına ilişkin bilgilendirme ve yine Malta Enterprise tarafından F171 organize edilen B2B görüşmeleri, Digital Hub Life Sciences Park gezisi ve dünyaca ünlü Playmobil’in Malta’da bulunan fabrikasına yapılan iş gezisi ile iki ülke işadamlarının işbirliklerinin tohumu atıldı. Malta Büyükelçiliği’ni de ziyaret eden EGİAD delegasyonu, İzmir’in tanıtımına da yer verdi. Malta Enterprise’ın Genel Merkezi’nde organize edilen ilk toplantıda, genel ekonomik ve ticari bilgilendirmelere ilaveten, Avrupa Birliği fon destekleri, çeşitli yatırım programları, tarım, turizm ve lojistik sektörlerinin değerlendirilmesi gerçekleştirildi. Programın ikinci bölümünde farklı sektörlerden gelen iş insanları ile B2B görüşmeler ve networking çalışması yapıldı. Ziyaretin ikinci gününde T.C. Malta Büyükelçisi Başak Türkoğlu ile Büyükelçilikte biraraya gelinerek, yatırım ve ticari işbirliği konuları görüşüldü. Malta Büyükelçisi Başak Türkoğlu İzmir ve Ege Bölgesi’ni temsilen Malta’ya gelen EGİAD heyetini konuk olarak ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

 

İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi A.Ş. Genel Kurulu
17 Mayıs 2018

EGİAD'ın ortaklarından olduğu İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi A.Ş.'nin  Olağan Genel Kurulu İYTE Kampüsü Teknopark İzmir İnovasyon Merkezi'nde gerçekleştirildi. Söz konusu toplantıya EGİAD'ı temsilen üyemiz ve Paydaş İlişkileri ve Yönetimi Komisyonu Başkanı Süleyman Tutum katıldı. Yapılan Genel Kurul sonucunda EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi.

 

 

EİB Ziyareti
21 Mayıs 2018

EGİAD Yönetim Kurulu, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi’yi makamında ziyaret ederek yeni dönemde başarılar diledi. Yapılan toplantıda gündemdeki önemli konular değerlendirildi, kurumlar arası yapılabilecek işbirliği çalışmaları hakkında görüşüldü.

 

 

İZTO Ziyareti
21 Mayıs 2018

EGİAD Yönetim Kurulu, İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener ve Yönetim Kurulu’nu makamında ziyaret ederek, yeni dönemde başarılar diledi. Kurumların yürütülen ve planlanan projelerinin görüşüldüğü toplantıda işbirliği çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

 

 

Kadın Girişimcilik Programı Destek Eğitimleri
26-27 Mayıs 2018

Kadın Girişimcilik Programı kapsamında temel girişimcilik eğitimlerinin ardından verilen destek eğitimlerine devam ediliyor.  Katılımcılar iki gün boyunca EGEUS Danışmanlık Firması Kurucusu Barbaros Tunç tarafından dış ticaret konusunda temel eğitim verildi.

 

 

İZKA Ziyareti
28 Mayıs 2018

İzmir Kalkınma Ajansı'nın yeni atanan Genel Sekreteri Dr.Mehmet Yavuz'u makamında ziyaret eden EGİAD Yönetim Kurulu Üyeleri, EGİAD'ın İzmir'e ilişkin çalışmaları ve hazırladığı raporlar hakkında bilgi verdi. İZKA destek programları ve faaliyetleri konusunda görüşülen toplantıda ayrıca işbirliği çalışmaları üzerinde duruldu.

 

 

EGİAD Ortaokulu Bilim Şenliği
30 Mayıs 2018

EGİAD Ortaokulu öğrencilerinin yaptığı bilim projeleri, düzenlenen 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı ile ziyarete açıldı. EGİAD Ortaokulu’nda düzenlenen Bilişm Şenliği'nde 84 öğrenci,17 öğretmen tarafından hazırlanan Türkçe, Görsel Sanatlar, Matematik, İngilizce, Sosyal Bilgiler, Teknoloji Tasarım, Fen Bilimleri dallarında 20 proje sergilendi.  Etkinlikte ayrıca EGİAD üyelerinin bağışları ve katkılarıyla düzenlenen  Bilişim Teknolojileri Laboratuvarı'nın da açılışı gerçekleştirildi.  22 bilgisayar, robotik kodlama eğitim setleri ve 3D yazıcıların oluşturduğu laboratuvarda öğrencilerin erken yaşta algoritmik düşünme, yaratıcı düşünme, problem çözebilme becerileri kazanmaları hedeflenmektedir.  Etkinliğin açılış törenine Urla Kaymakamı Önder Can, İlçe Milli Eğitim Müdürü İzzet Gündüz, okul idarecileri, öğretmenler, öğrenciler ve okulun yapımından bugüne kadar desteğini esirgemeyen Ege Genç İşadamları Derneği’nin yönetim kurulu üyeleri katıldı. Etkinlikte Bilim Şenliği'nin yanısıra  hayırsever Leman Mualla Adlı tarafından yaptırılan spor salonunun açılışı da gerçekleştirildi.

 

 

EGİAD Geleneksel Huzurevi Sakinleriyle İftar Yemeği
30 Mayıs 2018

EGİAD Geleneksel Huzurevi İftar Yemeği, Bornova Nevvar Salih İşgören Huzurevi, Basın Sitesi Nevvar Salih İşgören Huzurevi, Karabağlar Kemal Tarım Huzurevi ve Karşıyaka Zübeyde Hanım Huzurevi’nden 300’ü aşkın huzurevi sakininin katılımıyla Tarihi Havagazı Fabrikası'nda gerçekleştirildi. Birlikte müzik eşliğinde keyifli bir akşam geçiren misafirlere, organizasyonun sonunda dernek üyelerinin katkılarıyla hazırlanan hediye çantaları takdim edildi.

 

© EGİAD 1990 - 2018. Tüm Hakları Saklıdır.
Facebook Twitter Google Plus Youtube Linkedin http://www.egiad.org.tr
Gönderilen mail: *|EMAIL|*
listeden ayrıl    bilgileri güncelle
*|LIST:ADDRESSLINE|*

*|REWARDS|*