İletiyi düzgün görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayınız

EGİAD AYLIK BÜLTEN - 13.03.2018
BÜLTEN NO : 92

BAŞKANIN MESAJI
Sevgili EGİAD’lı Dostlarım,

Bildiğiniz gibi EGİAD, girişimciliğin desteklenmesi konusunda uzun yıllardır çeşitli projelerle çalışmalarına devam ediyor. Özellikle “EGİAD Melek Yatırım Ağı” ile pek çok girişimciye ve melek yatırımcıya verimli ve faydalı etkinliklerle ulaşarak artı değer kazandırmayı sürdürüyor. Derneğimiz, “Kadın Girişimci Yetiştirme Programı” projesini başlatarak  EGİKAD ve İZİKAD işbirliği ile 75 kadın girişimciye eğitim ve mentorluk sağlayacak. Proje kapsamında temel girişimcilik eğitimleri verilecek ve ardından iş kurmalarında destek olmak adına kurulacak destek masalarında mentorluk ve danışmanlık faaliyetleri gerçekleştirilecektir. Ayrıca girişimcilerin vizyonlarının ve motivasyonlarının arttırılmasına yönelik çeşitli destek eğitimleri de gerçekleştirilecektir. Mart ayı sonunda başlayacak eğitimler sonunda sertifika almaya hak kazanan girişimciler KOSGEB desteklerinden faydalanabileceklerdir. Şubat ayında basın toplantısı ile start verdiğimiz proje sonunda katılımcıların fikirlerini hayata geçirebilmeleri için sağlam bir temel oluşturulması hedefleniyor.

Diğer taraftan geçtiğimiz ay Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’yü Derneğimizde ağırlayarak Bakanlık çalışmaları ile ilgili çok önemli bilgiler aldık. Özellikle İzmir’in bir teknoloji üssü olması konusunda çalışma başlatmaları haberi bizi mutlu etti.

Ayrıca önümüzdeki dönemde ismini daha çok duyacağımız ve yavaş yavaş ekonomik yaşamda yerini genişleten “Blockchain” kavramını ele aldık. IBM Türkiye Finans Sektörü İş Geliştirme Lideri Simge Alpargun’u ağırlayarak konuyla ilgili bilgi aldık. Görüyoruz ki günümüzde artık yıkıcı teknolojiler oyunun kurallarını değiştiriyor. Ekonomi ve teknolojinin kesiştiği yerde bulunan blockchain teknolojisi de bu yıkıcı etkiyi göstermeye aday. Bu kapsamda, finansal teknolojinin de yalnızca ekonomistler, mühendisler ya da bankacılık uzmanları tarafından değil tüm iş dünyası tarafından da çok dikkatle takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

EGİAD’ın önemli değerlerinden olan; deneyim ve bilgileriyle bize her zaman yön gösterici olan fahri üyelerimizi biraraya getirmek üzere oluşturduğumuz Fahri Üyeler Komisyonu ilk toplantısını gerçekleştirdi. Düzenli olarak biraraya gelecek olan komisyon üyelerimizin değerli önerileri ve yol göstericilikleriyle Derneğimizin faaliyetlerine çok önemli artı değer kazandıracaklarına inanıyoruz.

Mart ayı içinde iki önemli projemize hız kazandıracağız. Bunlardan ilki biraz önce bahsettiğim “Kadın Girişimci Yetiştirme Programı”; ikincisi ise EGİAD’ın önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Hayat Okulu projesi. 2009 yılından bu yana sürdürülen proje kapsamında 100’ü aşkın Meslek Yüksek Okulu öğrencisine konusunda uzman akademisyen ve eğitimcinin katılımlarıyla kişisel gelişim eğitimleri ve iş insanlarının konuk konuşmacı olacakları deneyim paylaşımlarından oluşan bir program uygulanacak.

Ayrıca 15 Mart tarihinde EGİAD Ticaret Köprüsü etkinliğini gerçekleştireceğiz. Bildiğiniz gibi etkinlik üyelerimiz arasında ticari işbirliklerinin arttırılmasında önemli bir zemin sağlıyor. Çatı Kuruluşlarımızdan BASİFED (Batı Anadolu Sanayici İş Adamları Dernekleri Federasyonu) üyelerinin de dahil olacağı etkinliğe katılımınızı dileriz.

Sevgi ve Saygılarımla,
Aydın Buğra İlter
Yönetim Kurulu Başkanı

DERNEĞİMİZDE GEÇEN AY

 

EGİAD AgroExpo Fuarı'nda
1 Şubat 2018

Üyemiz Irmak Tan’ın firması Orion Fuarcılık tarafından düzenlenen AGROEXPO 2018- 13. Uluslararası Tarım Sera ve Hayvancılık Fuarı 1-4 Şubat tarihlerinde Fuar İzmir’de gerçekleştirildi. EGİAD’ın bir standla katıldığı Fuarda, EGİAD Üyelerinden Akbirlik Demir, Anıl Yüksel Boya, Borovalı Tütün, Erdal Matbaa, Ermat Motorlu Araçlar, Özlem Tarım, Remak Redüktör, Türkay Saç Kesim Konst. Firmalarının standları da yer aldı.

 

 

EGİAD Kadın Girişimci Yetiştirme Programı Basın Toplantısı
5 Şubat 2018

Kadınların girişimcilik hayatında daha aktif rol almasına ve iş gücüne katılım oranlarının artırılmasına öncelik veren EGİAD, Amerika Büyükelçiliği’nin açtığı “Small Grant Programı”na “Kadın Girişimci Yetiştirme Programı” projesi ile başvurarak, destek almaya hak kazandı. EGİAD, proje paydaşı İZİKAD – İzmir İş Kadınları Derneği ve EGİKAD – Ege İş Kadınları Derneği işbirliği ile kadın girişimciliğinin desteklenmesi için 5 aylık bir çalışmayla projeye start verdi. EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter, İZİKAD Başkanı Huriye Serter ve EGİKAD Başkanı Nilhan Antitoros’un katılımıyla Projenin kamuoyuyla paylaşılması için EGİAD Dernek Merkezinde bir basın toplantısı düzenlendi. Söz konusu proje kapsamında kadın girişimci adaylarına eğitimler verilecek, iş geliştirme konusunda mentorluk hizmeti sunulacak.

 

 

İzmir İl Müdürlükleri İle Ortak Bilgilendirme Toplantısı
5 Şubat 2018

EGİAD, kentimizde faaliyet gösteren Çevre ve Şehircilik, Bilim Sanayi ve Teknoloji, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü yetkililerinin katılımıyla bir bilgilendirme toplantısı düzenledi. Bürokratlarla iş dünyasını biraraya getiren EGİAD, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Engin Bişar, Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Abdullah Borca, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü yetkilisi Anıl Tanburacı ile iş dünyasını buluşturdu. Katıldıkları toplantıda şehrimizdeki işleyiş ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi edinildi. Müdürlüklerin çalışmaları ve güncel konulardaki uygulamaları hakkında paylaşımlarda bulunulan toplantıda üyelerimiz, ilgili bakanlıkların görev ve sorumluluk alanlarında karşılaştıkları sorunları doğrudan aktarma fırsatı yakaladılar.

 

 

EGİAD Bölgesel Toplantılar: Konak Bölgesi
7 Şubat 2018

EGİAD Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Komisyonu organizasyonu ile düzenlenen “Bölgesel Toplantılar” serisinin bu ayki buluşması Parkinn Radisson’da gerçekleştirildi. Konak Alsancak Bölgesinde faaliyet gösteren üyelerimizle bir araya geldiğimiz toplantıda hem sektörel ve bölgesel sorunlar değerlendirildi hem de EGİAD’ın gelecek haftalarda gerçekleşecek faaliyetleri hakkında bilgi aktarıldı.

 

 

T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı'nın Derneğimizi Ziyareti
8 Şubat 2018

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, EGİAD Dernek Merkezi’nde iş dünyasıyla biraraya geldi. Bakan Özlü, Türkiye ve kent ekonomisini ilgilendiren çok önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle İzmir'in teknoloji üssü olması konusunda çalışmalar yapacaklarını belirten Faruk Özlü Sanayi 4.0 ve teknolojinin önemine vurgu yaptı.

 

 

Melek Yatırımcı - Girişimci Buluşması
12 Şubat 2018

EGİAD Melekleri Melek Yatırımcı - Girişimci Buluşması EGİAD Dernek Merkezinde gerçekleştirildi. Ön değerlendirmeden geçen 4 farklı girişim projesi EGİAD Melekleri Ağı’na üye melek yatırımcıların değerlendirmesine sunuldu.

 

 

Üye İşyeri Ziyaretleri: Ak Döküm
14 Şubat 2018

Üye İlişkileri ve İş Geliştirme Komisyonu tarafından düzenlenen Üye İşyeri Ziyaretleri kapsamında üyemiz Can Atik'in firması Ak Döküm firması ziyaret edildi. Aliağa’da yer alan üretim tesislerine yapılan ziyarette firmanın üretim ve pazarlama süreçleri hakkında bilgi alındı.

 

 

İyi Parti'nin Ziyareti
16 Şubat 2018

İyi Parti İzmir Teşkilatı EGİAD Yönetim Kurulu'nu ziyaret etti. Gündemdeki konulara ilişkin görüş alışverişinin yapıldığı toplantıda iyi Parti çalışmaları hakkında bilgi sunuldu.

 

 

Blockchain Semineri
19 Şubat 2018

Blockchain teknolojisini öğrenmek ve iş dünyasına yansımalarını değerlendirmek için bir bilgilendirme semineri düzenleyen EGİAD, konunun uzmanı olarak IBM Türkiye Finans Sektörü İş Geliştirme Lideri Simge Alpargun’u ağırladı. Simge Alpargun yaptığı konuşmada; blockchain’lerin yaygın olarak bilinen hali olan dağıtık hesap defterlerinin (distributed ledger), birçok işletme için dünyanın her yerine yayılmış, uzun ve karmaşık tedarik zincirleri de dahil olmak üzere çeşitli piyasa ortamlarında işlemlerin güvenliğini, şeffaflığını ve verimliliğini artırmaya yönelik olağanüstü potansiyeli bu cazibenin önemli bir unsuru olarak görüldüğünü ifade etti. Blockchain'in çalışma prensipleri ve uygulama örneklerini aktardı.

 

 

Mahmut Özgener'in Ziyareti
26 Şubat 2018

İzmir Ticaret Odası Başkan Adayı Mahmut Özgener, EGİAD Yönetim Kurulu’nu ziyaret etti. Projelerini anlatan Özgener işadamlarından destek istedi. Ziyarete, Mahmut Özgener’in yanısıra Cemal Elmasoğlu da katılım gösterirken, ev sahipliğini ise EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter ve yönetim kurulu üyeleri yaptı. Özgener, İZTO’yu tüm üye ve komisyonların katılımı, işbirliği ve uzlaşma kültürüyle yönetmek istediklerini dile getirdi.

 

 

CHP'nin Ziyareti
26 Şubat 2018

CHP İl Başkanı Deniz Yücel ve Yönetim Kurulu Üyeleri EGİAD'ı ziyaret etti. Yapılan toplantıda ülke gündemindeki önemli siyasi ve ekonomik konulara değinildi, İzmir için yapılan proje ve çalışmalar görüşüldü.

 

 

EGİAD Fahri Üye Komisyonu
26 Şubat 2018

EGİAD Fahri Komisyon ilk toplantısı EGİAD Dernek Merkezinde gerçekleştirildi. EGİAD fahri üyelerinden oluşan komisyon faaliyet ve projeler üretmenin yanı sıra çeşitli öneriler geliştirerek yönetim kuruluna fikir desteği sağlamayı hedefliyor. Ayrıca fahri üyelerin aktif katılımıyla Derneğin birlik ve beraberliğinin pekiştirilmesi amaçlanıyor.

 

 

EGİAD Bizbize Yemeği
28 Şubat 2018

EGİAD Bizbize Yemeği Karaca Otel'de gerçekleştirildi. EGİAD üyelerinin biraraya geldiği akşam yemeğinde deneyimler paylaşıldı, ayrıca yeni üyelere üyelik plaketleri takdim edildi.

 

YAKIN TARİHLİ ETKİNLİKLERİMİZ

EGİAD TİCARET KÖPRÜSÜ
“EGİAD 6. Ticaret Köprüsü” 15 Mart 2018 Perşembe günü
İzmir Hilton Oteli’nde gerçekleştirilecektir.

Üyelerimizin en temel beklentilerinden biri olan İş Ağlarını (networking) kurmak ve genişletmek amacıyla oluşturulan söz konusu etkinlikte üyelerimiz; diğer üye firmaların sektörleri, üretim ve hizmet alanları hakkında bilgi alacakları, ticaret ağlarını ve ortaklıklarını geliştirebilecekleri bir zeminde biraraya geleceklerdir.

Bu yıl 6.sini düzenlenecek etkinlik, bölge çapında genişleterek Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) üyesi derneklerin katılımıyla gerçekleşecektir.
Program kapsamında ayrıca “Galata Business Angels - Melek Yatırımcı Üyesi Ömer Faruk Akarca ile Melek Yatırımcılık"  başlıklı sunum da düzenlenecektir.

Söz konusu programa katılımınızı dileriz.

Sevgi ve Saygılarımla,
Aydın Buğra İlter
EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı

15 Mart 2018 Perşembe Program:

09.00-09.20 Kayıt
09.20-09.25 Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter’in Açılış Konuşması
09.25-10.00 “Ömer Faruk Akarca ile Melek Yatırımcılık"
10.00-10.10 Ticaret Köprüsü Hakkında Bilgilendirme
10.10-12.30 Ticaret Köprüsü / Üyeler arası ikili iş görüşmeleri oturumu

ÖNEMLİ NOT 1: Etkinliğe EGİAD üyesi ve BASİFED üyesi Derneklerin üyeleri katılabilirler. Toplantı üye çalışanlarına açık değildir.

ÖNEMLİ NOT 2: Toplantının sağlıklı yürütülebilmesi açısından katılımcıların etkinliğin sonuna kadar kalmaları gerekmektedir. Buna özen gösterilmesi konusundaki desteğinize teşekkür ederiz.

UYGULAMA DETAYLARI İÇİN TIKLAYINIZ
KATILIM BİLDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

EGİAD TİYATRO TOPLULUĞU SUNAR;

Derneğimizin düzenlemiş olduğu tiyatro gösterisinde sizleri de görmekten onur duyarız

Gösteriden elde edilecek gelir Dokuz Eylül Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Kulubü tarafından yürütülen “Kırmızıda Dur De” Projesine bağışlanacaktır.

“Kırmızıda Dur De” Projesi ilköğretim düzeyindeki çocuklara cinsel istismara karşı bilinçlendirme eğitimlerinin verilmesini kapsamaktadır.

Tarih : 08/05/2018 Salı Saat: 20.30
Yer : İzmir Sanat (Fuar 26 Ağustos Kapısı)

© EGİAD 1990 - 2018. Tüm Hakları Saklıdır.
Facebook Twitter Google Plus Youtube Linkedin http://www.egiad.org.tr
Gönderilen mail: *|EMAIL|*
listeden ayrıl    bilgileri güncelle
*|LIST:ADDRESSLINE|*

*|REWARDS|*