EGİAD İle İşbirliği Protokolü İmzalandı

EGİAD İle İşbirliği Protokolü İmzalandı

509
PAYLAŞ

Bu yıl ‘Partner Ülke Rusya’ teması ile 86’ncısı düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı’na Ege İhracatçı Birlikleri destekleri ve DEİK organizasyonunda gerçekleştirilen Türkiye-Rusya İş Forumu damgasını vurdu. Rus firma ve kurumlarının hazır bulunduğu iş forumuna Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov ile Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Rusya Federasyonu Bölgeleri’nden Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Stavropol Bölgesi Hükümeti Başkan Yardımcısı, Ekonomik Kalkınma Bakanı Andrey Murga, Kuzey Osetiya (Alaniya) Cumhuriyeti Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Feliks Gadzaov, Opora Rossii Başkan Yardımcısı Marina Bludyan, Rusya-Türkiye İş Konseyi Başkanı Ahmet Palankoyev, iş dünyası ve kamu kurum temsilcileri olmak üzere 600 dan fazla katılımcı iştirak gösterdi.

Forum kapsamında, Rusya Türkiye İş Konseyi İle EGİAD arasında ikili ilişkilerin arttırılması amacıyla bir işbirliği protokolü de imzalandı. Buna göre iki kurum arasında, uzun vadeli ve karşılıklı yarar, anlayış, saygı ve güven ilkelerine dayalı kapsamlı bir ekonomik işbirliği planlanmakta. Bu protokol ile iki kurum üyeleri arasındaki ticaret cirosunun arttırılması hedeflenmekte. Ayrıca üyeler arasında ticareti geliştirici ortak girişim ve projelere de imza atılmasına zemin hazırlanmakta. Sözleşme gereği, iki ülke kurumları arasında fuar organizasyonlarına katılımın da kapıları aralanmış olmakta. Üyeler bu kapsamda ürünlerini iki ülke fuar ve organizasyonlarında sergileme imkânına da kavuşmuş bulunmakta. İki kurum arasındaki protokol bilimsel çalışmalara da değinmekte. Bu çerçevede bilimsel ve teknik işbirliği olasılıklarının da göz önünde bulundurulması planlanırken, taraflar bilim alanındaki yeniliklerin işbirliği konusunda da görüş birliğine varmış oldu. Sözleşme iki ülke arasındaki turizmin geliştirilmesine de zemin hazırlamakta. 


Etkinlik içerisinde ikili görüşmelerde de bulunan EGİAD, Rusya Türkiye İş Konseyi, Rusya İhracat Merkezi, Alabuga Özel Ekonomik Bölgesi temsilcileri ile biraraya gelmiş oldu.