EGİAD: ZEYTİN DALI HAREKATI TÜRKİYE’NİN MEŞRU MÜDAFAA HAKKIDIR

EGİAD: ZEYTİN DALI HAREKATI TÜRKİYE’NİN MEŞRU MÜDAFAA HAKKIDIR

1127
PAYLAŞ

Ege Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter Afrin’e yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekatının zorunlu ve gerekçeleri sağlam bir müdahale olduğunu ve uluslararası hukuka uygun olarak yürütüldüğünü belirterek “Güney sınırımızda bir terör ordusunun yuvalanması kabul edilemez. Türkiye, ciddi bir terör tehdidi oluşturan bu duruma ve son günlere bu bölgeden topraklarımıza açılan taciz ateşlerine engel olmak amacıyla meşru müdafaa hakkının kullanmaktadır. Kalbimiz Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde, sınırlı bir bölgede ve tüm diplomatik gerekler yerine getirilerek icra edilen bu harekata katılan kahraman Mehmetçiklerimizle birliktedir” dedi.

Türkiye’nin en uzun kara sınırını oluşturan Suriye sınırının terör örgütlerinden temizlenmesinin ulusal güvenliğimiz için gerekli olduğunu söyleyen EGİAD Başkanı İlter “Irak ve Suriye’de en kısa sürede barışın ve huzurun sağlanması Türkiye’nin güney komşularıyla yeniden dostluk ve istikrar içinde ekonomik işbirliklerini geliştirmesi açısından gereklidir.” dedi.

EGİAD’dan yapılan açıklamada güvenlik güçlerimizin ağır kış koşulları altında durmaksızın terörle mücadeleyi sürdürdüğü belirtilerek “Bitlis’te şehit olan askerlerimizin acısı yüreğimize düşmüştür. Şehidimiz Hilmi Öz’e ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyoruz.” denildi.